intervista

Assad: Sulmi me armë kimike, 100% fabrikim

Postuar në 13 Prill, 2017 15:51

Në një intervistë të parë pas sulmit me armë kimike në Idlib, presidenti sirian Bashar al -Assad ka deklaruar se bëhet fjalë për një fabrikim të plotë. Ai ka shtuar se arsenali luftarak kimik i Sirisë i është dorëzuar amerikanëve vite më parë, të cilët sipas tij drejtuan oepracionin e transportit dhe shkatërrimit të tyre.

Pollo sqaron pse u bënë bashkë Dule me Aleancën Kuqezi: Zgjedhjet e lira janë zamka më efektive

Postuar në 11 Prill, 2017 10:16

 

Genc Pollo, një nga drejtuesit e PD-së ka dhënë një intervistë për “Tirana Today” ku sqaron sa me sens ironie apo rromuze situtën politike. Sipas Pollos sot të gjithë janë parimorë, aq sa mund të lejohen fjali të tipit “LSI-ja është pjesë e kauzës sonë”. LSI dhe kauzë, dy gjëra që nuk mendonte njeri se mund t’I bashkonte PD-ja. Ka një pyetje që meriton vëmendje:

Si ka mundësi që PBDNJ i  Dules  dhe ‘‘Aleanca Kuqezi’’ e Spahiut  janë vëllazëruar  nën hijen e çadrës?

Përgjigja nuk është e vështirë kur birëson parimet si arsenal retorik:

Vuçiç: Bëhet fjalë për Jugosllavinë e vjetër plus Shqipërinë

Postuar në 06 Prill, 2017 12:08

Aleksandër Vuçiç ka lëshuar një mesazh jo pak “provokativ” kur përmes një interviste për “Politico” në SHBA, ka deklaruar se bashkimi ekonomik dhe doganor i Ballkanit Perëndimor është në fakt një rikrijim tregu i Jugosllavisë së vjetër plus Shqipërinë.

Ministri i Jashtëm: Në bllokimin e reformës në drejtësi, ka dorë edhe Rusia

Postuar në 03 Prill, 2017 12:19

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, i ka dhënë një intervistë “Euractiv”. Ai është pyetur për bojkotin e opozitës, për reformat dhe zgjedhjet. Përbën interes një koment i ministrit që e sheh kundërvënien aktuale ndaj reformës në drejtësi si pjesë edhe të investimit të Rusisë për të ruajtur status quonë.

Nëse nuk zgjidhet presidenti dhe mbi zgjedhjet që teknikisht bëhen edhe pa opozitën

Postuar në 30 Mars, 2017 19:49

Sipas Ish-Kryetarit të KQZ-së Çlirim Gjata nëse ka dakordësi politike zgjedhjet edhe mund të shtyhen, por sipas tij, atëherë do të shkonim me qeveri teknike. Në një intervistë në studion e lajmeve të "TemA Tv", Gjata tha se zgjedhjet mund të bëhen edhe pa opozitën, por sipas tij kjo do të krijonte ulje të kredibilitetit politik. Gjata ngre shqetësim edhe për zgjedhjen e presidentit, nëse shkelen afatet.

"TemaTV"

“Tensionet e tanishme në Ballkan, elektorale. Nuk përjashtohet një kandidat për president nga diaspora”

Postuar në 30 Mars, 2017 10:36

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë një intervistë faqes “Dialogplus”. Rama përgjigjet për disa çështje, por me interes është leximi që i bën ai situatës në rajonin e Ballkanit. Sipas kryeministrit shqiptar tensionet e tanishme nuk kanë asgjë substanciale, pasi lidhen thjesht me situata elektorale.

Përballë Gjermanisë(BE) me laps në dorë – intervista e “pazakontë” e ministrit të Jashtëm polak

Postuar në 29 Mars, 2017 10:01

Duket se me Poloninë Europa, e sidomos Bashkimi Europian, po njeh një problem serioz. Një vend katolik, me histori kyçe në zemër të kontinentit, me kontribute në kulturë dhe histori, Polonia sot po sheh larg vijave të BE-së, larg predikimit të moralit të tij. Shembulli më i qartë në këtë drejtim është, ndër të tjerë, edhe ministri i Jashtëm Witold Waszczykowski , doktor shkencash në histori, i cili dikur deklaroi se Polonia rrezikon të zhduket në miksimin e kulturave dhe të racave për t’u bërë pjesë e një “bote çiklistësh dhe vegjetarianësh”.

Grushti i shtetit në Turqi, një pretekst i mirëpritur. Lëvizja Gulen nuk është eskremiste, e as terroriste

Postuar në 23 Mars, 2017 10:14

Shefi i Shërbimit sekret gjerman, BND, Bruno Kahl, i ka dhënë një intervistë revistës “Spiegel” përmeës së cilës jep disa përgjigje për terrorizmin, survejimin në botën e tanishme, ndryshimin e administratës amerikane, por edhe zhvillimet në Turqi. Duke qëndruar te kjo e fundit, vlerësimet e Kahl kanë rëndësi pasi ato marrin edhe nota politike, përderisa kreu gjerman i inteligjencës thotë se argumenti i Ankarasë zyrtare për grushtin e shtetit të muajit korrik, nuk ka bindur kënd në Perëndim.

As për kryeministër, as për president...

Postuar në 22 Mars, 2017 00:48

Kryeministri Edi Rama ka qenë dje në studion e “News24” për një intervistë për aktualitetin politik. Ai ka dhënë disa përgjigje për zhvillimet kryesore mes të cilave atë se vettingu do të bëhet, se kërkesa për qeveri teknike as që diskutohet, për shkak se mandati i tij buron nga votat. Për koalicionin dhe rikonfirmimin e tij, Rama ka qenë i paqartë, nëse është në rrugën e një marrëveshjeje të re me Ilir Metën. Por ai ka qenë më i hapur kur ka folur për detyrën e kryeministrit, e cila sipas tij i takon partisë që del e para në zgjedhje. 

Klithma nga Siria. Një tragjedi që njerëzimi duhet ta njohë nga afër

Postuar në 13 Mars, 2017 22:26

Para disa javësh pashë një shfaqje të një filmi të ri dokumentar të quajtur Klithma nga Siria. Ishte një eksperiencë ndëshkuese. Filmi është i gjallë, emocionues dhe papërkulshmërisht i ndershëm rreth kostos së luftës. Regjisori, Evgeni Afinivski, në qytetar amerikan i lindur në ish-Bashkimin Sovjetik, nuk ia kursen shikuesit asnjë siklet.

Pages

Subscribe to RSS - intervista