intervista

Në BE pakkush e beson Shqipërinë zyrtare

Postuar në 24 Korrik, 2017 12:35

Stefan Albani, anëtar i Partisë Unionit Kristian Demokratik në Gjermani, deputet dhe kryetar i Grupit Parlamentar Gjermani –Europa Juglindore, ka dhënë një intervistë sot për “European Western Balkans” përmes të cilës jep disa komente për vendet e rajonit tonë dhe perspektivën e integrimit. Sipas tij ka një ngadalësim shqetësues në kursin e reformave, duke theksuar me këtë rast se Serbia si vendi me popullsinë dhe ekonominë më të madhe ka përgjegjësi kryesore në rajon. Albani thotë se anëtarësimin në BE mund ta marrin vetëm vendet që përmbushin kriteret e Kopenhagenit.

Zv. ambasadori amerikan Muniz vendos etiketën: KORRUPSION

Postuar në 20 Korrik, 2017 09:46

Zv.ambasadori amerikan në Tiranë, David Muniz, i ka dhënë një intervistë “Gazeta Shqiptare” përmes së cilës përcjell disa opinione për zhvillimet në Shqipëri. Pikë së pari, Muniz ka vlerësuar procesin zgjedhor të 25 qershorit, duke e cilësuar atë “impresionues”.

Direktiva e kumbarit të pazarit të 18 majit, tri ditë përpara zgjedhjeve në PD

Postuar në 19 Korrik, 2017 09:37

Dalja e djeshme në Zërin e Amerikës e zyrtarit amerikan Brian Hoyt Yee u ka rikujtuar palëve në Tiranë marrëveshjen e18 majit. Atë marrëveshje ku duket tashmë se amerikanët dhe Yee vetë janë investuar dhe duan që ajo të vazhdojë. Yee ishte I qartë kur tha se:

Fukuyama: Sulmi ndaj medias dhe gjyqësorit, bllokimi i transparencës – simptoma autoritarizmi

Postuar në 17 Korrik, 2017 12:13

Francis Fukuyama, autori i librit të njohur “Fundi i historisë dhe njeriu i fundit” ka folur në Sarajevë edhe për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Ai mori pjesë në një workshopin “Ballkani Perëndimor – e ardhmja e integrimit”, organizuar nga “European Western Balkans”, për të cilën dha edhe një intervistë të posaçme.

I pyetur për qasjen që duhet të ketë BE-ja dhe a duhet të këmbëngulë ajo në përmirëismin e standardeve të jetesës apo duhet ta kushtëzojë pranimin me reformat demokratike, Fukuyama shprehet:

Erdogan në CNN: Shumica e turqve nuk e duan BE-në

Postuar në 12 Korrik, 2017 13:42

"Bashkimi Evropian nuk është  diçka thelbësore për ne. Jemi të qetë në këtë drejtim”- tha Presidenti turk Taip Erdogan, duke paralajmëruar rrezikun e mbylljes së çdo kanali komunikimi me Europën në një kohë kritike për zhvillimet ndërkombëtare. Erdogan shkoi edhe më tutje në intervistën e dhënë për BBC-në ku tha se "Turqia do ta marrë me lehtësi njoftimin e BE-ja nuk do ta pranojë si anëtare"

Hahn: Deklaratat për bashkimin e shqiptarëve, të rrezikshme dhe të papranueshme

Postuar në 11 Korrik, 2017 09:36

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn, ka dhënë një intervistë për gazetën “TemA”. Ndër të tjera ai është pyetur edhe për deklaratat e politikanëve shqiptarë, mes tyre edhe kryeminstrit Edi Rama, për bashkimin e shqiptarëve.

Ahmeti i “premton” Greqisë: Çështja e emrit dhe anëtarësimi në NATO si FYROM, prioritete të Shkupit

Postuar në 09 Korrik, 2017 10:29

Ali Ahmeti, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, thotë në një intervistë për gazetën “Kathimerini” se qeveria e re e Maqedonisë ka dy prioritete: zgjidhjen e problemit të emrit me Greqinë dhe anëtarësimin në NATO. 
Zgjidhja e konfliktit për emrin është një prioritetet tona më të mëdha. Ne jemi fqinj dhe e ardhmja jonë e përbashkët është në BE. Greqia duhet të jetë fanari që do të na udhëheqë ne në BE. Ne do të anëtarësohemi në NATO me akronimin FYROM -IRFJM”, tha ai. Ahmeti ka shtuar se Shkupi nuk ka asnjë pretendim territorial ndaj Greqisë. 

 

Hahn në mbështetje të hapësirës së përbashkët ekonomike në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 07 Korrik, 2017 08:52

Disa ditë pasi zyrtari amerikan Brian Hoyt Yee deklaroi se Ballkanit Perëndimor do t’i duhen 30 vjet për të hyrë në BE, komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, jep sinjale të tjera. Në një intervistë për revistën “CorD”, referuar nga “B92”, Hahn deklaron se anëtarësimi I Ballkanit Perëndimor në BE është I padiskutueshëm.

Perspektiva e BE-së për Ballkanin Perëndimor është e padiskutueshme dhe e vendosur”, shprehet Hahn që shton se ky është një vullnet politik konsensual i liderëve të unionit.

Shaban Memia i bashkohet kritikëve të Bashës: Jam idhtar i institucioneve, metodave legale dhe i të vërtetës

Postuar në 06 Korrik, 2017 09:48

Zërave kritikë ndaj Lulzim Bashës i është shtuar së fundmi edhe Shaban Memia, funksionar jetëgjatë i Partisë Demokratike dhe njëherazi një nga organizatorët në terren të opozitarizmit të saj në vitet e vështira 1997-2005. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, Memia thotë se Lulzim Basha po linçon demokratët dhe se rruga e vetme për daljen nga kjo situatë është zbatimi i statutit dhe ndjekja e vendimeve institucionale.

"Në Shqipëri ekziston rreziku i vendosjes së një regjimi personal të Edi Ramës"

Postuar në 05 Korrik, 2017 11:19

Paskal Milo, aleat i përhershëm i Edi Ramës dhe PS-së përveç këtyre zgjedhjeve, ka dhënë një intervistë për gazetën “Shekulli” ku zbulon frikën e tij nga fitorja e fundit elektorale e socialistëve. Sipas Milos, kryetar i Partisë Demokracia Sociale – historian me profesion – ka arsye për të patur frikë për atë që po ndodh në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - intervista