Europa

Papa Françesku: Europa e plakur dhe e kamur lakmohet nga emigrantët. Infiltrimi terrorist, i pranishëm

Postuar në 15 Shtator, 2015 12:05

Pak ditë para një turneu të pazakontë në SHBA dhe Kubë, Papa Françesku ka dhënë një intervistë radiofonike për një radio portugeze. Temat kanë qenë të shumta, por kryesisht për emigracionin, xhihadistët e ISIS dhe gjendjen e sotme të Europës. Papa ka fajësuar sistemin kapitalist 'të keq dhe të padrejtë' për krizën e emigrantëve që po ndodh në Europë, por edhe ka paralajmëruar kujdes, pasi xhihadistët e ISIS mund të përfitojnë nga kjo dyndje masive për t'u futur në Europë.

Gjermania rivendos kontrollin e pasaportave në kufi

Postuar në 13 Shtator, 2015 17:27

Kriza e refugjatëve po ndryshon shumë shpejt atë që Europa e arriti më vështirësi të madhe: lëvizjen e lirë. Krijimin e një hapësire të përbashkët. Mediat e shumta europiane raportojnë se për shkak të numrit të madh të refugjatëve, Gjermania ka vendosur të rikthejë kontrollin në kufi me Austrinë. Britanikja “The Telegraph” raporton se sot në mbrëmje, ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maziere, domtë njoftojë rikthimin e kontrollit të pasaportave në kufi. Ndërkohë probleme paraqet edhe menaxhimi i situatës së brendshme.

Ndarja e thellë ShBA-Europë

Postuar në 12 Shtator, 2015 23:51

Foreign Affairs i ka kushtuar një shkrim tensioneve mes Europës dhe ShBA-së, të cilat sa vijnë e po shfaqen si pjesë e pandarë e marrëdhënieve mes dy anëve të Atlantikut. Konrad H. Jarausch i mëshon idesë se dallimet mes të dyja poleve të botës Perëndimore, burojnë nga diversifikimi i përvojave të tyre historike, që po prevalon ndaj së përbashkëtës që është referimi ideologjik ndaj të njëjtave vlera.

"Europa ka harruar se çfarë është”

Postuar në 06 Shtator, 2015 16:34

Bernard-Henri Lévy shkruan së fundmi një opinion në “Project Syndicate” për valën migratore në Europë dhe indiferencën e kontinentit të vjetër. Lévy nënvizon se debati që është hapur në BE anashkalon dhe spekullon me realitetin, pasi “Europa nuk është destinacioni kryesor i imigracionit”. Kjo pasi thuajse 2 milionë sirianë janë vendosur në Turqi dhe ajo pakicë që i drejtohet Europës, “janë aplikantë për liri”. E megjithatë mitet e reja kan nisur të zënë vend në Europë. Një prej të cilëve është edhe ai që e sheh migrimin si projekt i zëvendësimit të popullsisë.

Evropa strategjike ekziston. Por jo Shqipëria normale

Postuar në 05 Shtator, 2015 11:34

Ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle” përqendruar kryesisht në raportet me Ballkanin Perëndimor. Roth nënvizon qartë se BE-ja është konkrete në premtimin për integrim të vendeve të Ballkanit e në këtë qëllim shkon edhe Konferenca e Berlinit. Por duhen rezultate. “Sa më me vendosmëri të çohen përpara reformat e nevojshme, aq më shpejt do të avancojnë bisedimet. Perspektiva e antarësimit në BE vazhdon të ekzistojë pa kufizime.

Mjaft më me premtime boshe për pronat!

Postuar në 03 Shtator, 2015 15:14

Problemi i shkuarjes së tokës tek i zoti, në Shqipëri, është më kardinali më problematiku, një ndër shkaqet më kryesore që ka sjellë dhe po thellon hendekun midis të pasurve dhe të varfërve. Ndonëse dijenia e pushtetit mbi këtë çështje kardinale është evidente, rruga për të “shëruar” këtë sëmundje bëhet jo me medikamentin e përshtatshëm kurues, por me ilaçe “të skaduara”, duke kryer kështu “premtimin” e radhës.

Sfidë për Europën, sfidë edhe për Gjermaninë

Postuar në 01 Shtator, 2015 11:41

Komisioni Europian, liderët europianë po bëjnë thirrje së fundmi për solidaritet në zgjidhjen e krizës së imigracionit, ndër më të mëdhatë në kontinent. Në lindje pi ndërtohen ure dhe trajtimi i imigrantëve është shumë larg standardit, por duket se BE-ja dhe Gjermania sidomos e kanë kthyer atë në një provë ku vlerat e trumbetuara të Europës,mose do të rikonfirmohen, ose e ardhmja është e zymtë. “Angela Merkel madje heq dorë për ta shpërndarë problemin në Evropë. Sigurisht edhe ajo është për një zgjidhje evropiane.

Kur Tirana zyrtare jep leksione për Europën

Postuar në 30 Gusht, 2015 12:49

Tashmë është e njohur: edhe nga Tirana zyrtare ka disa “teza” ideologjike për Europën. Më saktë leksione, në formë kritikash për sjelljen e saj, reduktimin e projektit europian(nëse ka qenë ndonjëherë ndryshe) në një klub të mbyllur që po ravijëzon kufij të ngushtë sërish në Adriatik. Prodhues i këtyre “tezave” është kryeministri Edi Rama, i cili përsërit shpesh se Europa e sotme vuan nga mungesa e një strategjie. Dhe e ka rithënë në një intervistë për gazetën italiane “Il Mattino” sot: “Evropa ka humbur në egoizëm dhe sot BE-ja është më shumë taktike dhe më pak strategjike.

"Europa e ka humbur rrugën e saj. Duhet të tregohet strategjike me Ballkanin”

Postuar në 27 Gusht, 2015 13:30

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë një intervistë austriakes “Der Standard”. Po e përcjellim ashtu siç është përkthyer nga Zyra e Shtypit në Kryeministri:

Standard: Cili është qëllimi i iniciativës për shtetet e Ballkanit Perëndimor në lidhje me të rinjtë nga rajoni për të zhvilluar shkëmbime në të ardhmen?

Shtetet kombëtare europiane nën presion

Postuar në 21 Gusht, 2015 10:07

Kush do t'i bëjë të interesohen për njëri-tjetrin njerëz që nuk njihen dhe nuk kanë të bëjnë asgjë fare me njëri-tjetrin, duhet të mendojë diçka. Sepse shumica e njerëzve duan të jetojnë në grupe të qarta si familja, fshati, provinca. Çdo gjë që shkon përtej këtyre është për ta mjaft larg. Këtë gjë e mësuan ata politikanë gjermanë që donin të bashkonin në gjysmën e dytë të shekullit XIX principatat gjermane në një shtet të përbashkët. Shumica e bashkatdhetarëve të tyre, konstatuan se e kishin shumë të vështirë idenë e një Gjermanie të bashkuar.

Pages

Subscribe to RSS - Europa