Europa

Pfizer redukton përkohësisht dërgesat e vaksinës anti-CoVid në Europë

Postuar në 15 Janar, 2021 18:32

Kompania amerikane e prodhimit të vaksinës anti-CoVid-19, do të reduktojë përkohësisht dërgesat në Europë. Lajmi është bërë i njohur nga vetë kompania, por edhe Instituti Norvegjez për Shëndetin Publik që ka njoftuar ujen e sasisë në partinë e parë. 

Ne morëm këtë mesazh sot, pak përpara orës 10. Prisnim 43 875 doza nga Pfizer për javën e tretë.mduket se do të marrim 36 075 doza

Brexit-i i 450 mijë vjetëve më parë

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 13:02

Ndërsa Brexit është bërë zyrtarisht realitet, shkencëtarët kanë zbuluar prova të ndarjes origjinale të Britanisë nga Evropa kontinentale. Pothuajse gjysmë milioni vjet më parë, sipas të dhënave të reja, papritmas u krijua kaskadë në brezin e ngushtë të tokës që bashkonte Anglinë dhe Francën.

Studiuesit tregojnë se, si rezultat, kjo kreshtë - një digë natyrore që ndau Detin e Veriut nga Kanali Anglez – u kthye në çarje katastrofike qindra mijëra vjet më vonë në një proces me dy faza, duke e ndarë përfundimisht Britaninë. Rezultati si studimit raportohet në “Nature Communications”.

Pfizer edhe në Europë, EMA ka gati autorizimin

Postuar në 15 Dhjetor, 2020 12:52

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është e gatshme të autorizojë vaksinën e koronavirusit të zhvilluar nga Pfizer-BioNTech që më 23 dhjetor.

Lajmin e bën të ditur tabloidi “Bild”, duke iu referuar burimeve nga Komisioni Evropian dhe qeveria gjermane.

Partneritet i fuqizuar transatlantik, por rikthimi në kohët e vjetra është iluzion

Postuar në 07 Dhjetor, 2020 14:04

Gjermania shpreson të frenojë fuqi si Rusia dhe Turqia në rajonet periferike të Europës duke riaktivizuar lidhjet transatlantike me SHBA. Në një intervistë për revistë “Spiegel”, ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka nënvizuar rëndësinë e asaj që është quajtur “Marrëveshja e Re”, sipas të cilës raportet me SHBA duhet rifuqizuar.

Replikë ndaj Macron, ministrja gjermane e Mbrojtjes: Pa SHBA-në, BE nuk mbrohet dot

Postuar në 17 Nëntor, 2020 20:48

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e përforcoi të martën pohimin e saj se Evropa duhet të vazhdojë të mbështetet në garancitë e sigurisë amerikane, në një përgjigje ndaj kritikave të presidentit francez, Emmanuel Macron. Kramp-Karrenbauer është përfshirë në një përplasje të pazakontë publike me Macron pasi ky i fundit, në një intervistë me “Le Grand Continent” botuar të hënën, e kritikoi atë për një artikull në POLITICO, në të cilin ajo kishte argumentuar se "Evropa ende ka nevojë për Amerikën".

Për një gjë jam i sigurtë: Europa nuk është SHBA

Postuar në 16 Nëntor, 2020 22:29

Më poshtë një pjesë nga intervista e presidentit të Francës Emmanuel Macron me tre studiues të rinj të politikës ndërkombëtare dhënë për revistën “Le Grand Continent” në të cilën ai flet për temat kryesore të situatës ndërkombëtare.

Ndotja e ajrit kushton 190 miliardë euro në vit për qytetet e Europës

Postuar në 21 Tetor, 2020 03:03

Ndotja e ajrit u kushton banorëve të Europës 190 miliardë në vit. Kjo është kostoja e nxjerrë nga një grup organizatash të mjedisit që kanë shndërruar në shifër dëmin mjedisor dhe pasojat  e tij.

Sipas analizës së kryer me të dhënat e transportit, cilësisë së ajrit dhe shëndetit, evidentohet se ndotja nga hidrokarburet për vitin 2018 ka kushtuar mesatarisht 1250 euro, ose ndryshe 4% të të ardhurave të tyre vjetore.

Europa detyrohet të hedhë sytë në Ballkan

Postuar në 07 Tetor, 2020 19:12

Europa nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor. Këtë ka deklaruar Përfaqëuesi i Lartë i BE-së për Çështjet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell gjatë prezantimit të Paketës së Zgjerimit 2020.

Raportet mbi Procesin e Zgjerimit sigurojnë një vlerësim rigoroz që tregon rrugën përpara, duke theksuar atë që është arritur dhe ku duhet punuar edhe më shumë. Një politikë e besueshme e zgjerimit është një investim në paqen dhe sigurinë për të gjithë Europën, aq më tepër në kohë të sfidave globale në rritje

Perëndimi ka humbur busullën në botën e sotme...Trump është simptomë, jo shkak

Postuar në 03 Tetor, 2020 15:28

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit amerikan Donald Trump, Herbert Raymond McMaster, ka folur së fundmi në një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”, përmes së cilës ka komentuar edhe situatën e tanishme në SHBA.Hapja e intervistës meriton vëmendje për shkak të një konkluzioni të shkurtër, por përmbledhës për atë që mund të quhet dritshkurtësia amerikan

Rruga e Tretë e Macron: Dialog strategjik me Rusinë. Nuk mund të jetojmë në një botë bipolare SHBA - Kinë

Postuar në 30 Shtator, 2020 12:39

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka bërë thirrje nga kryeqyteti i Lituanisë që Europa të shkëputet nga varësia strategjike e sistemeve amerikane të armatimit. Duke folur në një debat me student të Vilniusit, Macron ka vënë në dukje se Europa duhet të marrë në dorë fatin e vet.

Ne, disa vende më shumë se të tjerë, dorëzuam pavarësinë tonë strategjike duke u varur me tepër seç duhet nga sistemt amerikane të armatimit. Ne nuk mund të pranojmë të jetojmë në një botë bipolare të krijuar nga SHBA dhe Kina

Pages

Subscribe to RSS - Europa