Europa

Një atentat, thuajse identik si ai i Francës, mjaftoi që Belgjika të thirret “shtet i dështuar”

Postuar në 27 Mars, 2016 19:39

Që nga dita kur ndodhën sulmet në Bruksel, informacione të ndryshme kanë dalë në sipërfaqe për faktin se diçka nuk ka funksonuar në sistemin belg të sigurisë. Ministri i Drejtësisë dhe i i Brendshëm dorëzuan dorëheqjet, por ato u refuzuan nga kryeministri i vendit që vlerësoi se “vendi është në gjendje lufte”. Pala blege u detyrua madje të pranojë se informacioni për një nga terroristët ishte dhënë nga Turqia që muaj më parë, por ishte neglizhuar.

Paralajmërim për Europën

Postuar në 27 Mars, 2016 13:04

ISIS paralajmëron të tjera sulme të përgjakshme në Europë pas masakrës së Brukselit. Kësaj radhe mesazhi vjen nga një prej kokave të Shtetit Islamik, Hicham Chaib, i cili në një postim video thotë se Europa nuk vuri mend nga sulmet në Paris. "Ato që ndodhën në Bruksel janë vetëm një shije e asaj që do të pasojë" deklaron Chaib duke ekzekutuar një peng të gjunjëzuar parabtij. Më tej ai shton "ky është një mesazh për popullin belg, për qeverinë belge, për Europën dhe pjesën tjetër të botës që lufton me Shtetin Islamik. Për sa kohë do të na bombardoni me F 16 ne do t'ju vrasim"

Sensibilizim me viktimat, por jo me Turqinë*

Postuar në 25 Mars, 2016 01:43

Që prej vitit 1970, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka kritikuar vazhdimisht Turqinë për sjelljen e saj ndaj popullsisë kurde në jug të vendit. Megjithatë, situata mbetet ende shqetësuese edhe sot, në vitin 2016.

Me të drejtë shumë njerëz pyesin: Përse Franca dhe Belgjika kanë më shumë rëndësi se Turqia? A nuk janë turqit të barabartë me francezët dhe belgët? Për Europën e vlerave dhe të parimeve, jeta e njeriut nuk është e njësoj e vlefshme? Përse ky standard i dyfishtë?

Të gjitha këto pyetje e kanë përgjigjen brenda tyre dhe ajo është: Vetë Turqia.

"Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje me Turqinë"

Postuar në 07 Mars, 2016 10:43

Në një artikull me titull "Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje deportimi të emigrantëve me Turqinë", gazeta britanike "Telegraph", shkruan se zhvendosja e emigrantëve deri më tani nga Europa ka dështuar. Kreu i grupit liberal në Parlamentin Europian, Guy Verhofstad e quan të gabuar qëndrimin që Bashkimi Evropian po mban ndaj çështjes së emigrantëve duke mbylluar dyert dhe i kthyer ata mbrapsht në Turqi. Ai thotë se: "Ta eksportojmë problemin që kemi në Turqi është papërgjegjshmëri.

Papa flet për një "pushtim arab" të Europës

Postuar në 05 Mars, 2016 17:59

Valën e emigrantëve nga Lindja, Papa Françesku e quan një “pushtim Arab” të Europës. Duke folur për një grup besimtarësh franceze, kreu i Kishës Katolike tha se hyrja e një numri të madh refugjatësh është një zhvillim pozitiv për kontinentin e vjetër, pasi rrit shkëmbimin kulturor mes Lindjes dhe Perëndimit.

Spiunazhi elektronik/Brazili paralajmëron realizimin e një kabëlli nënujor për lidhje me Europën. Projekti kushton 250 milionë$ dhe shmang SHBA-të

Postuar në 25 Shkurt, 2016 23:32

Ndërkohë që në SHBA, kompania Apple po zhvillon një betejë ligjore me FBI-në për të shmangur dekodimin e një aparati që qëllime hetimore, një lajm tjetër që vjen nga jashtë, e përforcon më shumë pasigurinë që ka krijuar komunikimi elektronik. Brazili ka ndërmend të vendosë në punë një kabëll nënujor për komunikime elektrornik me Europën, i cili shmang SHBA-të. Kabëlli do të kushtojë 250 milionë dollarë dhe do të financohet nga komercializimi i tij, pra nga përdorimi i të interesuarve.

Ëndrra europiane brenda regjimit të Hoxhës

Postuar në 20 Shkurt, 2016 17:45

‘Ne kemi qenë si Europa’, deri në frakturën e shek. XV, është paradigmë e rrënjosur gjatë regjimit të Enver Hoxhës, që nuk e fsheh keqardhjen dhe nostalgjinë e mitit të përbashkët.

Piketty: “Një marrëveshje e re për Europën”

Postuar në 06 Shkurt, 2016 01:59

Një marrëveshje e re për Europën – kështu titullohet shkrimi i ekonomistit të njohur francez, Thomas Piketty, që publikohet në anglisht nga “The New York Review of Books”. Me një term që huazohet nga përvoja amerikane e viteve ’30 të shekullit të të 20-të, Piketty e ndërton argumentin e vet me një premisë: kriza financiare europiane provoi brishtësinë dhe inkoherencën e institucioneve europiane.

Demografia e Europës prehistorike, një thyerje ndodhi 14 500 vjet më parë me migrime nga Europa Juglindore

Postuar në 05 Shkurt, 2016 20:15

14 500 vjet më parë Europa u përfshi nga një valë migrimi popullsish gjuetarësh. Kjo konfirmohet nga studime të fundit të ADN-së së kockave të gjetura të individëve që u përkasin këtyre popullsive. Vitet e fundit kanë çuar në konstruktimin e një peizazhi demografik të Europës që ka këtë diakroni: rreth 40 000 vjet më parë grumbuj gjuetarësh u vendosën në Europë. Ata u zëvendësuan nga fermerë të ardhur nga Lindja e Mesme rreth 8000 vjet më parë. Vetë këta fermerë u përballën me mbërritjen e blegtorëve nga stepat euraziatike rreth 4500 vjet më parë.

Sistemi shëndetësor shqiptar i standardeve më të ulëta europiane

Postuar në 31 Janar, 2016 19:43

Sistemi shëndetësor shqiptar është i standardeve më të ulëta europiane. Një studim i Health Consumer Powerhouse e rendit vendit tonë në vendin e 33 nga 35 shtete europiane që janë përfshirë në studim. Në analizë u morën 48 tregues që lidhen me funksionimin e sistemit shëndetësor ku Shqipëria është vlerësuar me 524 pikë duke lënë pas vetëm Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinën dhe Poloninë.

Pages

Subscribe to RSS - Europa