Europa

Bakllava “made in Albania” për paqen në Ballkan

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 16:38

Kryeministri i Shqipërisë ka bërë një kthesë të madhe në profilizimin e vetes si politikan krahasuar me periudhën e opozitarizmit. Asokohe, Edi Rama ishte një ndër njerëzit e politikës që fliste më pak nga të gjithë për politikën e jashtme, duke vlerësuar në mjedise private për pamundësinë e Shqipërisë për të thënë diçka për punët e kësaj bote. Mirëpo ja që kohët ndryshojnë dhe ato i bëjnë të kuptojë shumëkujt se ka patur gabime.

Lamtumirë Perëndimit Atlantik - Trump i dëshpëron të gjithë

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 09:28

Joshka Fisher, ish-ministër i Jashtëm i Gjermanisë, shkruante dje një opionin në “Project Syndicate” mbi atë se çfarë mund të sjellë fitorja e Donald Trump në SHBA. Ka ende një muaj e gjysmë kohë deri në marrjen e zyrës nga miliarderi amerikan, por pasiguritë që ka mbjellë ai po drejtojnë analizën e përgjithshme drejt një fryme apokalipsi.

Gazetarët si armiq të shtetit në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 03 Dhjetor, 2016 10:56

Kërcënime me vdekje, dhuna dhe sulmet fizike, frikësimi i drejtpërdrejtë dhe kërcënimet verbale janë shpesh pjesë e jetës së përditshme për shumë gazetarë në Ballkanin Perëndimor. Ndaj shkrimeve kritike dhe investigative reagojnë madje në mënyrë të përsëritur me padi të justifikuara shpesh me akuza të dyshimta dhe fushata vërtetë të pista edhe përfaqësuesit e institucioneve shtetërore.

Pse Europa po flirton me të djathtën ekstreme, Franca dhe Austria në panik nga globalizmi

Postuar në 30 Nëntor, 2016 11:17

Në Europë po vihet re një shqetësim në rritje i partive tradicionale për rritjen e populizmit të djathtë, i përforcuar edhe më shumë nga Brexit dhe fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në SHBA. Franca dhe Austria janë dy vendet me tendencën më të fortë të populizmit në rritje të së djathtës ekstreme në Europë. Një hulumtim i Institutit gjerman Bertelsmann për nëntë vende të BE-së ka gjetur disa arsye që ushqejnë këtë këtëtë fenomen shumëdimensional.

Populizmi dhe polarizimi ekonomik kanë rritur ankthin politik e social, premisa për protesta dhe tensione

Postuar në 22 Nëntor, 2016 11:40

Stresi politik dhe ekonomik të cilin po kalojnë vendet e Ballkanit po gjen reflektim tashmë edhe në raportet e Bankës Botërore, e cila duket se i ka bërë një lexim jo vetëm ekonomik situatës aktuale. Në një dokument të prezantuar sot në Bukuresht shprehet shqetësimi për perspektivën ekonomike dhe tensionin politik e social që po dominon shoqëritë e rajonit.

Raporti thotë se ulja e ritmeve të investimeve në Bashkimin Evropian dhe vështirësitë strukturore në vazhdim në të gjitha vendet, po pengojnë rritjen në rajon dhe po kontribuojnë për një ngritje të populizmit dhe polarizimit.

Njё Europё e lёnduar duhet tё tregojё veten

Postuar në 19 Nëntor, 2016 11:44

Kёto ishin ditё tranzicioni. Barack Obama ishte pёr herё tё fundit si president i SHBA-sё nё Europё. Me tё u takuan nё zyrёn e kancelarit nё Berlin kryetarёt e shteteve dhe qeverive tё vendeve kryesore europiano-perёndimore. Secili prej tyre i lёnduar apo i sfiduar nё llojin e vet.

Përplasja e parë SHBA-BE, Juncker: Trump duhet të mësojë se çfarë është Evropa

Postuar në 12 Nëntor, 2016 10:23

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker deklaroi një ditë më parë se Donald Trump duhet "të mësojë se çfarë është Evropa dhe si funksionon" duke shtuar se "ne do të humbasim dy vjet kohë" derisa presidenti i ardhshëm amerikan të "mësojë rreth botës" për të cilën nuk ka njohuri.

Erdogan: Gati t’i lëshoj Europës 3 milionë sirianë

Postuar në 11 Nëntor, 2016 20:45

Presidenti turk Rexhep Taiip Erdogan ka paralajmëruar se tre milionë refugjatë sirianë të cilët ndodhen tashmë në Turqi, janë  gati për të kapur Europën dhe akuzoi Bashkimin  Europian se nuk po mbështet financiarisht Turqinë, teksa kjo e fundit ka shpenzuar miliarda për refugjatët.

Intervista/“Europës i mungojnë personalitetet që dinë të sjellin ndryshimin”

Postuar në 21 Tetor, 2016 13:23

Geert Mak, gazetar dhe shkrimtar holandez flet për Europën dhe krizën e saj. Në një intervistë për “Avvenire” Mak thotë se entuziazmi i viteve ’90, ai i rënies së Murit të Berlinit ushqeu një iluzion që është fara e krizës së sotme. Iluzionin se ajo energji poIzitive do të zgjidhte problemet, një gabim që mohoi nevojën e politikave dhe praktikës që plotëson emocionet. Intervista ka rëndësinë e vet për të kuptuar atë vështrim që vjen nga brenda Europës për situatën e tanishme, “ku ka kapluar frika” që i hap rrugë nacionalizmave.

Provincializimi i Europës. “Në qytetet tona nuk shihet më vetëm historia e Perëndimit”

Postuar në 18 Tetor, 2016 11:02

Qyteti si shenjues konstant i kulturave. Perëndimi dhe pozicioni i tij përherë e më shumë në periferi të botës. Por edhe e keqja, misteri i saj. Këto janë disa tema që filozofi Franco Rella prek në intervistën për “Avvenire” duke dhënë disa grimca mendimi për tema që prekin gjithkënd, çdo vend, edhe një vend si Shqipëria. Vëzhgimet e holla dhe në thellësi kanë përparësinë se hapin rrugën për përkufizimin e kohës ku jetojmë dhe një kuptim më të mirë të saj. Në hyrje të intervistës Rella pyetet edhe për një aspekt të veprës së tij të fundit, “Pathos.

Pages

Subscribe to RSS - Europa