Europa

Njё Europё e lёnduar duhet tё tregojё veten

Postuar në 19 Nëntor, 2016 11:44

Kёto ishin ditё tranzicioni. Barack Obama ishte pёr herё tё fundit si president i SHBA-sё nё Europё. Me tё u takuan nё zyrёn e kancelarit nё Berlin kryetarёt e shteteve dhe qeverive tё vendeve kryesore europiano-perёndimore. Secili prej tyre i lёnduar apo i sfiduar nё llojin e vet.

Përplasja e parë SHBA-BE, Juncker: Trump duhet të mësojë se çfarë është Evropa

Postuar në 12 Nëntor, 2016 10:23

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker deklaroi një ditë më parë se Donald Trump duhet "të mësojë se çfarë është Evropa dhe si funksionon" duke shtuar se "ne do të humbasim dy vjet kohë" derisa presidenti i ardhshëm amerikan të "mësojë rreth botës" për të cilën nuk ka njohuri.

Erdogan: Gati t’i lëshoj Europës 3 milionë sirianë

Postuar në 11 Nëntor, 2016 20:45

Presidenti turk Rexhep Taiip Erdogan ka paralajmëruar se tre milionë refugjatë sirianë të cilët ndodhen tashmë në Turqi, janë  gati për të kapur Europën dhe akuzoi Bashkimin  Europian se nuk po mbështet financiarisht Turqinë, teksa kjo e fundit ka shpenzuar miliarda për refugjatët.

Intervista/“Europës i mungojnë personalitetet që dinë të sjellin ndryshimin”

Postuar në 21 Tetor, 2016 13:23

Geert Mak, gazetar dhe shkrimtar holandez flet për Europën dhe krizën e saj. Në një intervistë për “Avvenire” Mak thotë se entuziazmi i viteve ’90, ai i rënies së Murit të Berlinit ushqeu një iluzion që është fara e krizës së sotme. Iluzionin se ajo energji poIzitive do të zgjidhte problemet, një gabim që mohoi nevojën e politikave dhe praktikës që plotëson emocionet. Intervista ka rëndësinë e vet për të kuptuar atë vështrim që vjen nga brenda Europës për situatën e tanishme, “ku ka kapluar frika” që i hap rrugë nacionalizmave.

Provincializimi i Europës. “Në qytetet tona nuk shihet më vetëm historia e Perëndimit”

Postuar në 18 Tetor, 2016 11:02

Qyteti si shenjues konstant i kulturave. Perëndimi dhe pozicioni i tij përherë e më shumë në periferi të botës. Por edhe e keqja, misteri i saj. Këto janë disa tema që filozofi Franco Rella prek në intervistën për “Avvenire” duke dhënë disa grimca mendimi për tema që prekin gjithkënd, çdo vend, edhe një vend si Shqipëria. Vëzhgimet e holla dhe në thellësi kanë përparësinë se hapin rrugën për përkufizimin e kohës ku jetojmë dhe një kuptim më të mirë të saj. Në hyrje të intervistës Rella pyetet edhe për një aspekt të veprës së tij të fundit, “Pathos.

Dështim 25 vjeçar përballë Rusisë/“Foreign Policy”: Integriteti i NATO-s si garant i sigurisë europiane, detyra më emergjente e Presidentit të ardhshëm

Postuar në 15 Tetor, 2016 00:13

“Politika e SHBA-së për Rusinë ka dështuar”. Kështu titullohet një shkrim i revistës së njohur “Foreign Policy” që ka për autor Thomas Graham dhe Matthew Rojansky. Shkrimi sjell në vemendje një nga problemet kryesore të SHBA-së sot, që është pikërisht përballja me bilanc negativ me Kremlinin. Duke qenë se nuk thuhet ende se ky bilanc vjen nga një dobësi sistemike apo strukturore, dsy autorët sugjerojnë për kandidatët për presidentë që qasja dhe premisat e politikës së jashtme ndaj Moskës të rishikohen.

Margrethe II e Danimarkës: “Vendet me monarki e ruajnë më mirë identitetin dhe rrënjët e tyre”

Postuar në 03 Tetor, 2016 17:11

Mbretëresha Margrethe II e Danimarkës i ka dhënë një intervistë revistës gjermane “Der Spiegel”e cila përqendrohet mbi besimin dhe historinë. Danimarka dominohet nga luterianët që sipas mbretëreshës morën rrol pasi vetë mbreti adoptoi drejtim të kristianizmit. Duke iu referuar një fjalimi të mbretit të Norvegjisë, mbajtur së fundmi, sipas të cilit “norvegjezët janë vajza që dashurojnë vajza, djem që dashurojnë djem dhe vajza dhe djem që duan njëri-tjetrin. Norvegjezët besojnë në Zot, në Allah në univers apo edhe në asgjë”, mbretëresha është pyetur për analogjinë daneze të këtij rasti:

Turp për Europën

Postuar në 22 Shtator, 2016 12:29

Natyrisht që vënia e qëllimshme e zjarrit duhet kundërshtuar, ashtu si ndodhi ajo në kampin e refugjatëve në Moria pranë Lesbosit. Dorasit eventualë duhet të ndëshkohen. Por organizatat e ndihmës dhe institucionet e shëndetësisë në Greqi vetë kanë kohë që kanë paralajmëruar, që "hot-spot"-et e tejmbushura janë bomba me sahat. Ishte vetëm një çështje kohe, kur kushtet e padurueshme atje të çonin në një shpërthim të dhunës dhe kaosit.

Bashkimi Europian funksionon. Identiteti europian jo

Postuar në 15 Shtator, 2016 19:54

Që nga vendimi i britanikëve për të dalë nga Bashkimi Europian, drejtuesit politikë europianë kanë ndërmarrë një fushatë që synon rigjallërimin e ndjenjave pro tij. Flitet për idenë europiane, për kostot miliardëshe për Britaninë, për kufizimin që britanikët kanë në lëvizjen e lirë etj.. E gjitha kjo edhe si një mënyrë për të frenuar atë që po ndodh në vendet kryesore të BE-së, Francë dhe Gjermani, ku lëvizjet e ekstremit të djathtë po ngjisin shpejt shkallët elektorale.  

Gardhi i Orbanit ndryshoi Europën

Postuar në 15 Shtator, 2016 10:32

Kur pikërisht para një viti autoritetet hungareze deklaruan, se tani do të mbyllet edhe boshllëku i fundit i kalimit kufitar, e gardhi në kufirin me Serbinë është ndërtuar,- gjithkush mund ta shihte, se për çfarë bëhej fjalë ato ditë në Europë: ndërkohë që në njërën anë kryeministri hungarez Viktor Orban punonte me zell për ta kthyer Europën në një fortifikatë, nga ana tjetër bota shihte ímazhet nga Gjermania. Mijëra njerëz u uronin mirëseardhjen me lule dhe lodra fëmijësh nëpër stacionet e trenave dhjetra mijëra refugjatëve.

Pages

Subscribe to RSS - Europa