Europa

Vuçiç shpall fitoren në zgjedhjet e përgjithshme serbe

Postuar në 25 Prill, 2016 00:17

Alexander Vuçic duket se është rikonfirmuar fitues në zgjedhjet parlamentare që janë zhvilluar dje në Serbi. Projeksionet e rezultateve të para flasin për një fitore me 50% të votave nga Partia Progresive e Vuçiç, raporton BBC-ja. Socialistët renditen të dytët me 13%, ndërsa Partia Radikale e ultranacionalistëve që kërkojnë lidhje të forta me Rusinë, morën 7% dhe janë në vend të tretë.

Arroganca kristiane e Europës, frika ndaj islamit dhe popullsia myslimane e Shqipërisë (Video)

Postuar në 19 Prill, 2016 18:34

Ish-kryetari i Grupit të Social-Demokratëve në Parlamentin Europian, z.Hannes Swoboda  gjatë një bashkëbisedimi  në Tiranë me temë “Periferia sfidon Qendrën” ku ishte i pranishëm edhe kryeministri Rama ka folur për një ekuilibër të brishtë të bashkëjetesës fetare në Europë. “Kemi parti në Europë që thonë se islami është rrezik për Bashkimin  Evropian dhe nga ana tjetër kemi edhe grupe ekstremiste që veprojnë me akte terrori. Ky emigracion që shohim është keqpërdorur dhe etiketuar si vatra e terrorit. Ne duhet të tregojmë sesi popullsi myslimane jetojnë paqësisht në Shqipëri e Kosovë.

Islami krijoi Europën dhe po e bën sërish këtë gjë…*

Postuar në 18 Prill, 2016 18:20

Islami e ka përkufizuar në mënyrë thelbësore Europën. Dhe Islami po e ripërkufzon atë sërish.Për shekuj me radhë, në antikitetin e hershëm dhe të mesëm, Europë do të thoshte bota që qarkonte Mesdheun, apo “Mare Nostrum”(Deti Ynë), emri me të cilin e bënë të famshëm romakët. Përfshinte edhe Afrikën e Veriut. Në të vërtetë, në fillim të shekullit V e.s, kur Shën Augustini jetone në atë që është sot Algjeria, Afrika e Veriut ishte qendër e Kristianizmit shumë më tepër sesa Italia apo Greqia.

Gensher, diplomaci për paqen, por edhe Europën

Postuar në 02 Prill, 2016 00:08

Dje u njoftua vdekja e ish-ministrit të Jashtëm të Gjermanisë Federale, Hans Ditrih Gensher. Ai ka një rol edhe në hapjen e Shqipërisë pas vitit 1990, asistimin e saj në një situatë të vështirë. Më poshtë po përcjellim një bisedë mes tij dhe Mikhail Gorbaçovit(botuar edhe më parë), drejtues i Bashkimit Sovjetik, zhvilluar në dhjetor të vitit 1989. Takimi është zhvilluar dy ditë pas Samitit të Maltës dhe aty ka asistuar edhe ish-ministri i Jashtëm sovjetik, Eduard Shevarnaxe.

“Laiciteti është themeli i shoqërive moderne”

Postuar në 31 Mars, 2016 19:02

Akademia Franceze i ka caktuar shkrimtarit libanez, Amin Maalouf numrin 29, që më parë e mbante antropologu i famshëm, Claude Lévi-Strauss, që siç nënvizon “Avvenire”, “më shumë se kushdo tjetër e udhëhoqi Europën drejt njohjes dhe kuptimit të kulturave të tjera”. Maalouf kosniderohet si zëdhënës i një mentaliteti kozmopolit që nuk e mohon konceptin e identitetit, por të cilin e ripërpunon në mënyrë dinamike. “Identiteti konstituhet përmes akumulimit, jo diskriminimit”, thotë shkrimtari që ndodhet në Itali me rastin e festivalit venecian “Kryqzimi i Qytetërimeve”.

Shqiptarët e mëdhenj të Stambollit dhe otomanët e Shqipërisë

Postuar në 28 Mars, 2016 11:54

Konfliktet e egra me frymëzim fetar si këto që po shtillen këto kohët e fundit, e bëjnë më të ngutshme nevojën e refleksionit sidomos për ne shqiptarët që kështu të ndarë siç jemi, ka rrezik të bëhemi shënjestër e frymëzimit radikal islamik.

Një atentat, thuajse identik si ai i Francës, mjaftoi që Belgjika të thirret “shtet i dështuar”

Postuar në 27 Mars, 2016 19:39

Që nga dita kur ndodhën sulmet në Bruksel, informacione të ndryshme kanë dalë në sipërfaqe për faktin se diçka nuk ka funksonuar në sistemin belg të sigurisë. Ministri i Drejtësisë dhe i i Brendshëm dorëzuan dorëheqjet, por ato u refuzuan nga kryeministri i vendit që vlerësoi se “vendi është në gjendje lufte”. Pala blege u detyrua madje të pranojë se informacioni për një nga terroristët ishte dhënë nga Turqia që muaj më parë, por ishte neglizhuar.

Paralajmërim për Europën

Postuar në 27 Mars, 2016 13:04

ISIS paralajmëron të tjera sulme të përgjakshme në Europë pas masakrës së Brukselit. Kësaj radhe mesazhi vjen nga një prej kokave të Shtetit Islamik, Hicham Chaib, i cili në një postim video thotë se Europa nuk vuri mend nga sulmet në Paris. "Ato që ndodhën në Bruksel janë vetëm një shije e asaj që do të pasojë" deklaron Chaib duke ekzekutuar një peng të gjunjëzuar parabtij. Më tej ai shton "ky është një mesazh për popullin belg, për qeverinë belge, për Europën dhe pjesën tjetër të botës që lufton me Shtetin Islamik. Për sa kohë do të na bombardoni me F 16 ne do t'ju vrasim"

Sensibilizim me viktimat, por jo me Turqinë*

Postuar në 25 Mars, 2016 01:43

Që prej vitit 1970, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka kritikuar vazhdimisht Turqinë për sjelljen e saj ndaj popullsisë kurde në jug të vendit. Megjithatë, situata mbetet ende shqetësuese edhe sot, në vitin 2016.

Me të drejtë shumë njerëz pyesin: Përse Franca dhe Belgjika kanë më shumë rëndësi se Turqia? A nuk janë turqit të barabartë me francezët dhe belgët? Për Europën e vlerave dhe të parimeve, jeta e njeriut nuk është e njësoj e vlefshme? Përse ky standard i dyfishtë?

Të gjitha këto pyetje e kanë përgjigjen brenda tyre dhe ajo është: Vetë Turqia.

"Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje me Turqinë"

Postuar në 07 Mars, 2016 10:43

Në një artikull me titull "Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje deportimi të emigrantëve me Turqinë", gazeta britanike "Telegraph", shkruan se zhvendosja e emigrantëve deri më tani nga Europa ka dështuar. Kreu i grupit liberal në Parlamentin Europian, Guy Verhofstad e quan të gabuar qëndrimin që Bashkimi Evropian po mban ndaj çështjes së emigrantëve duke mbylluar dyert dhe i kthyer ata mbrapsht në Turqi. Ai thotë se: "Ta eksportojmë problemin që kemi në Turqi është papërgjegjshmëri.

Pages

Subscribe to RSS - Europa