erdogan

Mbledhje e përbashkët e qeverive të Turqisë e Shqipërisë dhe bashkëpunim për çështjen Gulen

Postuar në 26 Tetor, 2016 23:20

Qeveritë e Shqipërisë dhe Turqisë mund të zhvillojnë një mbledhje të përbashkët në kuadër të partneritetit strategjik që promovohet si nga Tirana ashtu edhe nga Ankaraja. Lajmi vjen pas vizitës në Turqi të ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati dhe takimeve me homologun Mevlüt Çavuşoğlu, kryeministrin Yildirim dhe kryetarin e Kuvendit Kahraman. Top Channel raporton se në këto takime është rënë dakord për nënshkrimin sa më të shpejtë të marrëveshjes së partneritetit strategjik si dhe mbajtjen e një mbledhje të përbashkët mes dy qeverive.

Ankaraja, Mosuli dhe hija e madhështisë së Erdogan

Postuar në 24 Tetor, 2016 18:29

Ishte një detaj që nuk u vu re në zhurmën e ditëve të fundit, por që zbuloi atmosferën toksike që mbizotëron në marrëdhëniet turko-amerikane.  Më 13 shtator, Marina Amerikane (US NAVY) mbushi 241 vjet nga themelimit i saj. Një prej mesazheve festive të postuara në Twitter i ishte dedikuar betejës së Tripolit në 1804, kur amerikanët mundën Flotën e atashuar të Perandorisë Osmane.

Hartat e reja të Erdoganit

Postuar në 24 Tetor, 2016 16:54

Prezenca turke në Mosul, ku zhvillohet një betejë kundër Shtetit Islamik si dhe disa deklarata të presidentit Erdogan për Traktatin e Lozanës, kanë tërhequr vëmendjen mni objektivat e reja të politikës së jashtme turke. Lidhur me këto ndryshime që nuk janë pa pasoja, revista e njohur “Foreign Policy” shkruan në në shkrim të këtyre ditëve për një dukuri që po i jep shkëndija të reja nacionalizmit turk, të riadoptuar nga islamikët turq në formën dhe shprehitë e parashtruara më herët nga qemalistët.

Akuza e Berishës: “Ankimimi i marrëveshjes së ujërave në Gj. Kushtetuese, u bë me nxitjen e një pale të tretë”. A është kjo palë Turqia? (Video)

Postuar në 13 Tetor, 2016 15:57

Sot është shfaqur në Parlament ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, njeriu që doli jashtë loje me lëvizjen e fundit diplomatike të Ilir Metës. Ai ka deklaruar se “në marrëdhëniet me fqinjët duhet reciprocitet dhe jo kompleksim”. Bushati ka shtuar se Franca dhe Gjermania kanë mbështetur modelin e adoptuar nga qeveria shqiptare për marrëdhëniet me fqinjët, disa prej të cilëve përsërisin shpesh se “shqiptarët nuk janë vetëm në këto akte”.

Putin e Erdogan firmosin ndërtimin e gazsjellësit Turkish Stream

Postuar në 10 Tetor, 2016 22:05

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij rus Vladimir Putin ratifikuan të hënën në mbrëmje marrëveshjen për ndërtimin e gazsjellësit Turkish Stream gjatë takimit që patën në Stamboll.

Gazeta Sabah raporton se të dy udhëheqësit ranë dakord mbi tekstin e marrëveshjes në lidhje me ndërtimin e tubacionit, i cili do të kalojnë në Detin e Zi dhe për të mbërritur në Trakinë Lindore, duke përfshirë dy linja, njëra prej të cilëve do të kalojë në Europë.Sipas marrëveshjes, Gazprom është në gjendje të fillojë ndërtimin në fund të 2017 dhe ta përfundojë vijën në 2019.

Erdogan mesazh BE-së: Loja me Turqinë ka mbaruar

Postuar në 02 Tetor, 2016 11:19

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje Bashkimit Evropian të shprehet në mënyrë të qartë nëse është në favor apo kundër anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian.Gjatë një fjalimi para Asamblesë Kombëtare në Ankara, Erdogan tha se se "loja ka mbaruar" dhe se “nuk ka asnjë pengesë që Turqia të bëhet një shtet anëtar në qoftë se BE-ja dëshiron”

"Provokimet" e Hahn dhe Erdogan për çështjen çame dhe Traktatin e Lozanës, Tispras thërret Këshillin e Mbrojtjes

Postuar në 30 Shtator, 2016 10:49

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka thirrur me urgjencë mbledhjen e Komisionit të Jashtëm dhe Mbrojtjes për të diskutuar mbi deklaratat e Komisionerit Hahn për çështjen çame, qëndrim që ka shkaktuar jo pak tension në Athinë dhe ka acaruar marrëdhëniet me Brukselin raporton Kathimerini.

Greqia refuzon kërkesën për azil të tre ushtarakëve turq, Erdogan e Tsipras në një linjë për grushtin e shtetit

Postuar në 22 Shtator, 2016 11:02

Tre prej ushtarakëve turq që u arratisën në Greqi pas tentativës për grusht shteti, në muajin korrik, kanë marrë përgjigje negative në kërkesën e tyre për të marrë azil. Por autoritetet greke deklarojnë se refuzimi nuk do të thotë se ata do të deportohen në Turqi. Ata kanë të drejtë të apelojnë ndaj vendimit të autoriteteve, një procedurë që në Greqi zgjat me muaj.

Miku Erdogan rikthen në skenë Turkish Stream, projekti me Rusinë rivalizon TAP

Postuar në 10 Shtator, 2016 10:56

Kthesa në marrëdhëniet ruso-turke duket se do të ndryshojë edhe gjeopolitikën në raport me Ballkanin dhe Europën Juglindore. Takimi Putin -Erdogan gushtin e kaluar riktheu në axhendën e dy vendeve projektin e gazsjellësit Turkish Stream, i cili parashikohet të furnizojë me gaz Europën Jugore përmes Turqisë, Greqisë dhe Italisë. Këto tri vende janë të përfshira edhe në projektin e gazsjellësit TAP, ku merr pjesë edhe Shqipëria.

Erdogan luan me dy porta. Zbardhen përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve me Assad

Postuar në 26 Gusht, 2016 12:54

Turqia e Reccep Tayipp Erdogan duket se ka krijuar koniunkturën për të luajtur mes dy portave të mëdha: Perëndimit dhe Rusisë. Pak ditë pas takimit të sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry me presidentin turk Erdogan, agjencia shtetërore ruse e lajmeve "Sputnik" publikon një intervistë me Ismail Hakki Pekin, ish-shef i Shërbimit Sekret në Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë. Sipas këtij zyrtari janë zhvilluar pesë takime informale mes palës turke dhe shërbimit sekret sirian të Bashar Al Asad, dy prej të cilëve në vitin 2015.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan