erdogan

"Lufta e Parë Botërore nuk ka përfunduar akoma"

Postuar në 21 Mars, 2017 10:20

Mendimi strategjik turk duket se bashkohet në domosdoshmërinë e zgjerimit territorial dhe ndikues të vendit në rajonet ku dikur sundonte Perandori Osmane. Ish-kryeministri Davutoglu ishte një nga propozuesit e kësaj ideje që synon të shpallë legjitimitetin e kërkesave turke, por pas tij edhe analistë të tjerë nuk shohin drejtim tjetër për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit.

Në kurs përplasjeje me Europën*

Postuar në 18 Mars, 2017 14:12

Qeveria e Erdoganit është në kurs përplasje me Evropën. Tani Turqia vendosi t'i ndalojë organizatës humanitare amerikane, "Mercy Corps" veprimtarinë në vend. Kjo organizatë kujdesej për rreth 360.000 refugjatë sirianë në Turqi dhe tani jo vetëm ata por edhe refugjatët e zhvedosur brenda Sirisë humbën një mbështetje të konsiderueshme.

Putin-Erdogan, “shahu” që ndryshon ekuilibrat në rajon

Postuar në 11 Mars, 2017 10:37

Pesëmbëdhjetë muaj pas rrëzimit të avionit rus SU-24 në kufirin turko- sirian, marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë  kanë shkuar nga ferri në parajsë. Zhvendosja dramatike e pozicionit të qeverisë turke në krizën siriane ka lejuar në një masë të madhe që të dy vendet të rrisin bashkëpunimin e tyre në të gjitha nivelet dhe marrëdhëniet të marrin një karakter strategjik.

Erdogan: Zyrtarët gjermanë po sillen si nazistë

Postuar në 05 Mars, 2017 22:16

Tensionohen edhe më shumë marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gjermanisë, pas deklaratave të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që i karakterizoi si "naziste" vendimet e autoriteteve gjermane për të ndaluar tubimet politike të politikanëve turq në qytetet gjermane në mbështetje të referendumit të prillit.

"Nuk ka ndryshim (në sjelljen e gjermanëve) nga periudha naziste," tha Erdogan, duke iu referuar taktikave të zyrtarëve gjermanë, duke i hedhur më shumë "benzinë ​​zjarrit" në marrëdhëniet tashmë të tensionuara mes dy vendeve.

Erdogani, ky prishës i unitetit shqiptar

Postuar në 27 Shkurt, 2017 22:41

Para disa ditësh shkova në Spitalin Amerikan për t'u konsultuar me dy mjekë ortopedë turq: profesor Kenanin dhe doktor Ënder, të cilet prej vitesh punonin në këtë spital. Kur shkova në paradhomën e profesorit, me të cilin njihem prej kohësh, sekretarja më tha se ai është larguar dhe nuk punon më në këtë spital.

- Po mirë - i thashë, po shkoj të takoj doktor Ënderin!

- Edhe ai ka ikur - më tha dhe uli kokën. U rikthyen në Turqi apo kanë shkuar në spitalin 1 apo 3 tuajin? - e vazhdova pyetjen.

David Phillips: Flirtet me Erdogan i shërbejnë axhendës islamizuese të Turqisë

Postuar në 25 Shkurt, 2017 09:54

Dejvid Filips, drejtor i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia të SHBA, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se drejtuesit politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor duhet të kenë kujdes nga angazhimet e Turqisë dhe vendeve të Gjirit (Persik), sepse ato, sipas tij, ndikojnë në rritjen e ekstremizmit të dhunshëm. Ai thotë se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë zhvillimin ekonomik dhe arsimin në këtë pjesë të Ballkanit, si masa për pengimin e radikalizmit. Filips i bëri komentet në Shkup, ku mori pjesë në një konferencë mbi ekstremizmin e dhunshëm.

Erdogan urdhëron mbylljen e një reviste satirike, pas publikimit të karikaturës së Moisiut

Postuar në 20 Shkurt, 2017 14:59

Revista satirike shekullare turke është mbyllur për një karikaturë. Dhe në mënyrë të “papritur” shkak është bërë profeti kryesor i izraelitëve, Moisiu që ishte subjekt i saj. Ajencia e lajmeve Agence France –Presse njofton se reveista është më e suksesshmja në zhanrin e vet në Turqi, por kjo nuk e ka ndaluar Ankaranë e drejtuar me dorë të hekurt nga Reçep Tayyip Erdogan dhe Islami i tij politik që të urdhërojë mbylljen. Në karikaturë shfaqet Moisiu me mjekër duke udhëhequr popullin e vet jashtë Egjiptit dhe duke përdorur mallkime vulgare.

Aeroporti në Vlorë, civil apo "ushtarak"? Çfarë negocioi Rama në drekën e Stambollit?

Postuar në 08 Shkurt, 2017 11:08

Edi Rama nuk e ka fshehur afinitetin me presidentin turk Rexhep Taip Erdogan, një miqësi që nisi para zgjedhjeve të 2013, por që vetë kryeministri e ka zhvendosur në kohë duke gënjyer publikisht për takimin e parë me presidentin turk që sipas tij ka ndodhur pas zgjedhjeve të Qershorit 2013.
E tha këtë gënjeshtër në një intervistë për Televizionin grek "Skai" në përpjekje për të injoruar dyshimet se ai është kthyer në djalin plangprishës të "sulltanit" të ri të Turqisë.

Numri dy i partisë së Erdogan: NATO, organizatë terrori. Nuk përjashtohet dalja e Turqisë

Postuar në 23 Janar, 2017 11:03

NATO është një organizatë terrori dhe ajo kërcënon Turqinë. Pohimi në fjalë vjen nga zëvendës kryetari i partisë Drejtësi dhe Zhvillim të presidentit turk, Erdogan, Şamil Tayyar. Gazeta “Hurriyet” citon Tayyar në një intervistë dhënë për gazetën pro-qeveritare Milat, i cili ka thënë ndër të tjera se “NATO përherë është përfshirë në aktivitete që kanë në shënjestër Turqinë”.

Turqia ndryshon kursin me 180 gradë: Pa Assadin nuk ka zgjidhje

Postuar në 20 Janar, 2017 16:23

Bashar al – Assad duket se ka kapërcyer edhe një pengësë tjetër teksa armiku kryesor i tij në rajon, Turqia, nuk e sheh më të domosdoshëm largimin e tij. Përkundrazi, Assad tashmë është pjesë e zgjidhjes së problemit. Njoftimin për këtë ndryshim dramatik të qëndirmit turk e ka dhënë zv.kryeministri Mehmet Simsek në samitin e Davosit. Sipas tij “faktet në terren kanë ndryshuar në mënyrë dramatike, kështu që Turqia nuk insiston më në zgjidhjen pa Assadin; nuk është realiste”.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan