erdogan

Mediat gjermane: “Të mbyllen negociatat e anëtarësimit me Turqinë”. A mund të kërkohet referendum edhe në Maqedoni?

Postuar në 19 Prill, 2017 09:34

Çfarë duhet të bëjë Europa me Turqinë e personalizuar të presidentit Erdogan? Përgjigja është e vështirë, pasi qoftë edhe me marrëveshjen për refugjatët presidenti turk e mban të lidhur veprimin e kontinentit të vjetër, apo më mirë të plakur. Por mediat gjermane, të konvertuara së fundmi në zëdhënëset më të zjarrta të europeizmit ashtu siç është formësuar ai në BE, po sugjerojnë politika të rrepta ndaj Ankarasë.

“Turqia në udhëkryq”, ky është titulli i një shkrimi në faqen kryesore të agjencisë “Deutsche Welle”, seksioni shqip.

Ndarja në dysh e Turqisë, BE komenton fitoren e brishtë të Erdogan

Postuar në 17 Prill, 2017 09:36

Fitorja e brishtë e presidentit turk Erdoan në referendumin e së dielës ka ngjallur reagimin e Bashkimin Evropian  që menjëherë i bëri thirrje Turqisë të kërkojë një "konsensus kombëtar". Presidenti turk i është referuar mundësisë për të organizuar një referendum të ri, këtë herë për rikthimin  e dënimit me vdekje, një nismë që nënkupton fundin e procesit të anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian.

Sulltan apo shërbëtor i popullit? Thjesht nuk ka rivalë

Postuar në 16 Prill, 2017 18:42

Sulltan apo shërbëtor i popullit? Me këtë pyetje "The Economist" nisi eksplorimin e informacioneve që fshihen pas perdes konfuze për udhëheqësin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i cili nuk është një person që mund të lexohet lehtësisht. Inteligjent dhe i paparashikueshëm, protagonisti i referendumit të së dielës është duke rindërtuar atë që ai e përkufizon si mrekullinë turke të kësaj dekade. Një mrekulli me çmim të rëndë për vendin e fortë të Mesdheut. Rexhep Taip Erdogan ishte që i vogël një triblues i mirë që përmbyste rezultate.

Erdogan në rolin e gjyshit

Postuar në 07 Prill, 2017 20:34

Në ditët që kanë mbetur nga referendumi për ndryshimin e Kushtetutës në në Turqi Presidenti Rexhep Taip Erdogan përpiqet të tregojë anën e tij njerëzore. Kështu për herë të parë ai shfaqet publikisht edhe në rolin e gjyshit. Një foto e postuar nga gazeta pro-qeveritare Yeni Safak, tregon presidentin turk të ulur me nipin e tij Ahmet duke i mësuar Kur'anin. Erdogan  është e veshur thjesht, me një bluzë dhe syze, duke u treguar Erdogan mbështetësve një anë tjetër të tij, atë të njeriut familjar dhe besimtarit musliman.

Erdogan pohon një të vërtetë: BE është një bashkim Kristian. Ndaj nuk hyjmë dot prej 54 vjetësh

Postuar në 03 Prill, 2017 12:35

Presidenti i Turqisë Reccep tayyip Erdogan ka deklaruar një të vërtetë të madhe gjatë një mitingu në Ankara, kur ka thënë se vendi i tij nuk ka qenë në gjendje të hyjë në BE për 54 vjet vetëm pse është me shumicë myslimane.

Çështja e ndjeshme Feto dhe porositë vllazërore për Tiranën

Postuar në 01 Prill, 2017 12:02

Në vijim të porosive të Presidentit turk Erdogan për sa është rënë dakord edhe në vizitën që ai pati në Tiranë me rastin e fillimit të punimeve për xhaminë e Namazgjasë, zyrtarët turq vijojnë të paralajmëronë autoritetet shqiptare për rrezikun  sipas tyre të organizatës FETO në Shqipëri. I fundit ishte ministri turk i Bujqësinë, Ushqimit dhe Blegtorisë, Faruk Çelik, i cili ka bërë thirrje që Tirana zyrtare të jetë shumë e kujdesshme.

Shpërthen Erdogan, kërcënim të hapur Europës

Postuar në 22 Mars, 2017 22:31

Mesazh Europës për të respektuar të drejtat e njeriut dhe demokracinë ka dërguar Rexhep Tajip Erdogan, duke bërë deklarata provokuese dhe kërcënime për sigurinë e qytetarëve evropianë. Duke folur me gazetarët në Ankara, Erdogan "paralajmëroi" evropianët se nëse do të vazhdojnë në këtë mënyrë, nuk do të jetë në gjendje të ecin të sigurtë në rrugë.

"Lufta e Parë Botërore nuk ka përfunduar akoma"

Postuar në 21 Mars, 2017 10:20

Mendimi strategjik turk duket se bashkohet në domosdoshmërinë e zgjerimit territorial dhe ndikues të vendit në rajonet ku dikur sundonte Perandori Osmane. Ish-kryeministri Davutoglu ishte një nga propozuesit e kësaj ideje që synon të shpallë legjitimitetin e kërkesave turke, por pas tij edhe analistë të tjerë nuk shohin drejtim tjetër për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit.

Në kurs përplasjeje me Europën*

Postuar në 18 Mars, 2017 14:12

Qeveria e Erdoganit është në kurs përplasje me Evropën. Tani Turqia vendosi t'i ndalojë organizatës humanitare amerikane, "Mercy Corps" veprimtarinë në vend. Kjo organizatë kujdesej për rreth 360.000 refugjatë sirianë në Turqi dhe tani jo vetëm ata por edhe refugjatët e zhvedosur brenda Sirisë humbën një mbështetje të konsiderueshme.

Putin-Erdogan, “shahu” që ndryshon ekuilibrat në rajon

Postuar në 11 Mars, 2017 10:37

Pesëmbëdhjetë muaj pas rrëzimit të avionit rus SU-24 në kufirin turko- sirian, marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë  kanë shkuar nga ferri në parajsë. Zhvendosja dramatike e pozicionit të qeverisë turke në krizën siriane ka lejuar në një masë të madhe që të dy vendet të rrisin bashkëpunimin e tyre në të gjitha nivelet dhe marrëdhëniet të marrin një karakter strategjik.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan