dosja

“Teatri”, pushohet dosja ndaj Maznikut e Fushës

Postuar në 21 Tetor, 2020 15:56

Teksa këtë të mërkurë pritej që dosja në ngarkim të zv.kryebashkiakut Arbian Mazniku dhe biznesmenit Shkëlqim Fusha të kalonte në SPAK, një vendim suprizë vjen nga Gjykata e Tiranës. Dhoma penale ka vendosur ta pushojë çështjen ndaj tyre, me argumentin se dy te pandehurit nuk kanë kryer vepër penale. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe përfaqësuesja ligjore e artistëve, Adriana Kalaja, shprehu zhgënjimin për vendimin e gjyqtarit Tona. Për këtë, Kalaja paralajmëroi kallëzim penal në SPAK, për gjyqtarin e Tiranës, Sokol Tona.

Shkëlzen Berisha, gjyqi në SHBA dhe mediat e Tiranës

Postuar në 04 Shtator, 2020 19:11

Në mediat pranë pushtetit po zhvillohet prej disa ditësh një betejë ku janë shpallur fajtorët, mëkatarët dhe fituesit.

Saimir Tahiri mbahet jashtë politikës. Apeli kthen për rigjykim dosjen e tij

Postuar në 26 Qershor, 2020 15:14

Gjykata e Apelit ka rrëzuar sot dënimin e shkallës së parë për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe ka vendosur rigjykimin e tij. Vetë Tahiri ka shprehur mendimin e tij për këtë çështje që në thelb është një zvarritje e organizuar e procesit ndaj tij.

Prokuroria e mosvarme që mbyll dosjet

Postuar në 03 Shtator, 2019 15:17

Sot njoftohet se Prokuroria e Tiranës ka pushuar hetimet për akuzën e pastrimit të parave për Emiljano Shullazin dhe biznesmenin Ylvi Beqja. Me kërkesë të Prokurorisë hetimet janë pushuar pasi nuk janë gjetur elementë të veprës penale. 

Ky vendim i organit të akuzës vjen pak javë pasi dosja 184 iu kalua për hetim Prokurorisë së Dibrës për shkak se Prokuroria e Krimeve të Rënda shpalli moskompetencën, ndërkohë që edhe dosa e Orest Sotës iu kalua për shqyrtim Prokurorisë së Elbasanit. 

Marku konnfirmon zvarritjen e hetimeve të dosjes 339

Postuar në 27 Maj, 2019 13:01

Dosja që është në thelb të krizës politike, e famshmja 339, sipas kryeprokurores Arta Marku është zvarritur. Këtë e ka pranuar vetë kryeprokurorja në një raportim në Komisionin e Ligjeve. E pyetur nga deputetët ajo tha se hetimet vazhdojnë dhe se shumë shpejt do ketë një vendimarrje.

Po shtyjnë hetimin apo nuk po hetojnë fare?

Postuar në 06 Shkurt, 2019 21:48

Ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri ngriti me të drejtë sot shqetësimin se hetimi ndaj tij po vonohet pa arsye dhe se madje prokurorët nuk dinë sit ë mbyllin dosjen e tij. Dhe siç shkruam për këtë temë paradite, z. Tahiri ka të drejtë. Kodi i Procedurës Penale ja njeh këtë të drejtë çdo personi nën hetim siç mund të lexohet më poshtë:

Jemi prokurorë. Jemi të korruptuar. Pse duhet të merremi me dosjen Shullazi?

Postuar në 23 Shtator, 2018 17:07

C’thuhet nga puna?

Më keq sesa tani nuk ka qenë ndonjëherë.

Faji i kësaj tani, apo të gjitha gjërat?

Joo, kjo është më e vogla. Sistemi që është shkërmoqur.

Pse?

Sepse një piktor donte të bënte reformë në drejtësi. Dhe Lu që është njeri i Sorosit kërcënoi PD-në duke kërkuar votën për reformën në drejtësi sepse e kërkon Amerika. Dhe PD-ja si parti bythqire e votoi.

Po me këtë çështjen e Shullazit ça bëhet?

Asgjë.

Dosja "Novartis", skandali u hetua dhe zbulua nga FBI amerikane

Postuar në 09 Shkurt, 2018 11:03

Skandali me rryshfetet me kompaninë faramaceutike "Novartis" dhe rimbursimin e barnave ku përfshihen 2 ish-kryeministra dhe 8 ish-ministra të Greqisë është një dosje që u është përcjellë autoriteteve greke nga FBI amerikane. 

Avokati grek i tre personave paditës, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur,  tha për mediat se FBI ka në posedim të gjitha provat materiale që vërtetojnë përfshirjen e një pjese të politikanëve të akuzuar.

Mbi "gomistët" e dosjes "Tahiri

Postuar në 20 Nëntor, 2017 11:58

A di ndokush ndonjë rast burgosjeje për ndonjë politikan në Shqipëri në këto dy dekada? Për aq sa dimë nuk ka një të tillë. Edhe rasti I hetimit të Ilir Metës pas videos me Dritan Priftin na e konfirmon këtë.

Trump autorizon zbulimin e plotë të dosjes Kennedy

Postuar në 29 Tetor, 2017 09:40

Presidenti i SHBA Donald Trump ka njoftuar se do të autorizojë zbulimin e të gjitha dokumenteve që kanë të bëjnë me vrasjen e John F. Kennedy, përveç atyre që përmbajnë emrat dhe adresat e njerëzve ende të gjallë.
"Pas konsultimeve rigoroze me Gjeneralin Kelly, CIA-n dhe agjencitë e tjera, unë do të autorizoj lirimin e të gjitha dosjeve të JFK, përveç emrave dhe adresave të njerëzve ende të gjallë," tha Trump në një seri postimesh në Twitter.

Pages

Subscribe to RSS - dosja