covid19

Raportime se CoVid 19 ka qarkulluar në Itali që në muajin nëntor 2019

Postuar në 22 Mars, 2020 16:13

Koronavirusi që ka shkaktuar pandeminë globale mund të ketë qenë prezent në Itali që në muajin nëntor. Kreu i Institutit Kërkimor Farmakologjik “Mario Negri”, dr. Giuseppe Repuzzi ka deklaruar në një prononcim për National Public Radio se ka raportime nga patologë se në Lombardi ishin vënë re raste të çuditshme pnumonie te njerëz të moshuar.

Karantina nuk vlen pa testim agresiv

Postuar në 22 Mars, 2020 13:45

Eksperti kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për emergjencat, Mike Ryan ka deklaruar në një intervistë për BBC-në se karantina masive nuk mjafton për të luftuar koronavirusin.

Ajo për të cilën kemi nevojë të përqendrohemi është të gjejmë ata që janë të sëmurë, ata që kanë virusin, t’i izolojmë, të gjejmë kontaktet e tyre dhe t’i izolojmë. Rreziku tani me karantinën...është se nëse nuk aplikojmë masa të forta për shëndetin publik, kur këto kufizime të hiqen, sëmundja do të rikthehet

Cila karantinë?

Postuar në 21 Mars, 2020 15:19

Pamjet e sotme në Tiranë kur me mijëra qytetarë vërshuan në Pazar dhe në rrugë provojnë sesa zgjidhje e sforcuar dhe e paqëndrueshme është karantina masive. Ajo po prodhon një ritual që nuk respektohet, nuk kuptohet për çfarë është vendosur dhe po mbivendos pasigurinë ndaj frikës pasive ndaj virusit dhe pandemisë.

Koronavirusi dhe një krahasim me gripin e 1918-s, pse duhet të jemi optimistë

Postuar në 20 Mars, 2020 19:47

Për të kuptuar më shumë mbi natyrën e virusit që ka izoluar në shtëpi gjysmën e popullsisë së botës, mund të shërbejë një krahasim me një prej pandemive më të rënda në historinë e njerëzimit. Gripi spanjoll, i njohur ndryshe si pandemia e gripit të vitit 1918, u mori jetën mbi 50 milionë njerëzve.

Historiani John M. Barry, në një intervistë telefonike për “Vox” bën një krahasim mes pandemisë së 1918 dhe Covid-19, me të cilin bota po përballet që prej fundit të vitit të shkuar.

Covid-19 në Shqipëri, Pipero: Është një “qetësi” që nuk zgjat shumë, piku pas 29 marsit

Postuar në 19 Mars, 2020 16:36

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, thotë se është ende herët për të bërë një parashikim të saktë të ecurisë së Covid-19 në Shqipëri. Në një bisedë në studion e lajmeve në TvT, Pipero tha se pavarësisht numrit relativisht të ulët të numrit të të infektuarve ditë pas dite, nuk ka vend për optimizëm, pasi përhapja e virusit është ende në fillimet e saj. Sipas Piperos, piku i të infektuarve pritet të arrihet diku nga fundi i javës së tretë ose fillimi i javës së katërt.

Testimi masiv jep efekt në Vo të Italisë. Raportohen zero raste të reja me CoVid19

Postuar në 18 Mars, 2020 14:31

Testimi masiv duket se është një strategji më efikase në përballimin e pandemisë.

Mediat raportojnë se në Vo, një qytet afër Venecias, ka eksperimentuar testimin etë gjithë banorëve që janë 3 300 dhe ka izoluar rreptësisht ata që kanë rezultuar pozitiv.

Ndonëse pjesë e valës së goditjes pandemike në Itali, Vo aktualisht ka zero raportime të reja, pikërisht për këtë shkak.

Testimi ishte jetik, shpëtoi shumë jetë

KE propozon përdorimin e Fondit të Solidaritetit. Pëfitojnë edhe Turqia, Mali i Zi dhe Serbia

Postuar në 18 Mars, 2020 14:00

Komisioni Europian ka propozuar amendimin e legjislacionit ekzistues të BE-së me synim adresimin e Fondeve të Solidaritetit për vendet anëtare dhe ato që janë në proces negociimi në përballjen e krizës së koronavirusit.

Kriza me të cilën ne përballemi ka si rëndësi njerzore ashtu edhe potencialin e një impakti të madh ekonomik. Si pjesë e një përgjigjeje të koordinuar, Fondi i Solidaritetit të BE-së mund të luajë një rol të rëndësishëm në dëshmin e solidaritetit në BE për vendet anëatre në përballje me këtë situatë emergjente

Projeksionet për SHBA dhe Britaninë, njësoj si Irani: Nëse nuk veprohet do të vdesin 40 herë më shumë se gripi sezonal

Postuar në 17 Mars, 2020 16:41

Qeveria e Boris Johnson në Britainë e Madhe ka vendosur të ndryshojë politikë ndaj pandemisë së CoVid 19.

Teherani zyrtar paralajmëron: Nëse nuk ndiqen udhëzimet do të vdesin 3.5 milionë iranianë nga CoVid 19

Postuar në 17 Mars, 2020 15:18

Autoritetet iraniane kanë paralajmëruar se nëse shoqëria nuk respekton rregullat e karantinës atëherë me miliona njerëz do të vdesin. Mesazhi është përcjellë nga një televizion shtetëror pasi Ayatollah Khamenei urdhëroi kufizimin e lëvizjes në vend. Irani është vendi më i goditur nga koronavirusi në Lindjen e Mesme me 9 rastë në çdo 10 të raportuar.

Koronavirusi, ky vrasës i globalizmit që ne njohim

Postuar në 14 Mars, 2020 17:12

 

Pages

Subscribe to RSS - covid19