covid19

Koronavirusi në faturë

Postuar në 04 Korrik, 2020 21:57

Një restorant në Bruksel, Viva M’Boma, ka nisur të aplikojë tarifë për masat e marra kundër CoVid-19. Masat konsistojnë në pleksiglas, maska, gel dezinfektues, të gjitha në shërbim të çdo klienti që duhet të paguajë 5 euro.

Jemi vetëm në fillim të pandemisë. Do të ketë shumë njerëz me probleme kronike

Postuar në 27 Qershor, 2020 02:23

Peter Piot, një ndër virologët më të njohur në botë flet në revistën “Horizon” për epideminë aktuale të koronavirusit, nisur nga perspektiva shkencore, ajo klinike, por edhe si një pacient. Piot u prek në muajin mars nga CoVid-19 dhe deklaron se edhe pas më shumë se 3 muajsh nuk është normalizuar ende.

Agresiviteti i koronavirusit nuk është ulur

Postuar në 22 Qershor, 2020 14:00

Andi Koraqi, shef i laboratorit të mikrobiologjisë në QSUT, njëkohësisht edhe anëtar i grupit të ekspertëve të anti-Covid, është shprehur në një intervistë televizive se agresiviteti i koronavirusit nuk ka rënë. 

Deri në këto nivele, nuk është shqetësuese për aq kohë sa sistemi shëndetësor i përballon. Deri në këto shifra është mëse normale. Ne nuk presim që të kemi një rënie drastike të këtyre numrave në vazhdimësi.

Na thuaj ndonjë emër të sëmuri se ti ke informacion!

Postuar në 21 Qershor, 2020 14:09

Sot kishte 71 raste të konfirmuara ma CoVid-19 në 24 orët  e fundit. Ka shtrime të mëdha në spital, ndërkohë që java që po lëmë pas duket se e pati mesataren e të infektuarve 60/ditë.

Jemi pra në një situatë të re me epideminë, ndërkohë që ka dalë në dritë fakti se vatra infeksioni janë kthyer QSUT, administrata qendrore dhe kompani të ndryshme private, mes të cilave sipas burimeve që ka RePublica figurojnë edhe disa që janë shumë afër qeverisë, apo edhe kryeministrit. Administratorët e tyre d.m.th.

Ndërron sërish OBSh, rregulla të reja për simptomatikët. Nuk duhen më dy tamponë

Postuar në 20 Qershor, 2020 21:46

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ndryshuar sërish udhëzimet e veta për pacientët e prekur nga koronavirusi. Sipas kësaj organizate nuk ka më nevojë për dy tamponë negativë në mënyrë që dikush të konsiderohet i shëruar dhe të dalë nga izolimi. Për OBSh-në tashmë mjaftojnë tri ditë pa simptoma. Konkretisht izolimi përfundon sipas këtyre kritereve:

Për pacientët simtomatikë 10 ditë izolim dhe të paktën edhe tri ditë shtesë pa simtoma përfshirë këtu që nuk duhet të kenë temperaturë dhe simptoma respiratore.

Zbulohet shkaku i mpiksjes së gjakut te pacientët e prekur nga CoVid-19

Postuar në 18 Qershor, 2020 16:09

Kërkues izraelitë deklarojnë se kanë zbuluar shkakun se përse 30% e pacientëve që preken nga koronavirusi zhvillojnë mpiksje të gjakut duke kaluar në emboli polmopnare, në goditje në veshka, apo zemër. Sipas mjekëve nga universiteti Hadassah në Jeruzalem, në këta pacientë është zbuluar një nivel i lartë i alpha defensinës, një fragment proteinik i çliruar nga neutorcitet në përgjigje të një patogjeni.

Misteri i CoVid-19, disa njerëz kanë kujtesë imunitare edhe pse infektohen për herë të parë

Postuar në 16 Qershor, 2020 20:41

Aleksandra Walczak, mjeke në École Normale Supérieure në Paris shprehet në një intervistë për Horizon Magazine se përgjigja e diferencuar që disa njerëz kanë ndaj CoVid-19 në raport me të tjerë është një nga pikëpyetjet më të mëdha të mjekësisë në menaxhimin e epidemisë. 

Rritet kurba epidemike/44 raste të reja me CoVid-19 brenda 24 orëve

Postuar në 11 Qershor, 2020 11:14

Vijon rritja e kurbës së të prekurve me koronavirus. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 44 raste të reja.

Rastet e reja janë konfirmuar pas 291 testimeve të kryera në 24 orë. Nga 44 rastet pozitive, 22 raste janë në Tiranë, 6 në Krujë, nga 4 raste në Durrës, Kamëz, Shkodër, 2 raste në Lushnje dhe nga 1 rast në Vlorë, Elbasan.

Covid-19, Papazisi: Nuk është sëmundje, por sindromë

Postuar në 25 Maj, 2020 17:27

Koronavirusi nuk është sëmundje, por sindromë. Kështu e cilëson Covid-19, Leka Papazisi, drejtor Kërkimi dhe Zhvillimi në Mikrobiologji në American Type Culture Collection - një organizatë jofitimprurëse, e cila operon në fushën e kërkimit mikrobiologjik në SHBA.

Virusi godet të gjithë sistemin

Postuar në 24 Maj, 2020 23:14

Kur flet me mjekë të kujdesit intensiv në të gjithë Britaninë e Madhe, të rraskapitur pas javësh që merren me pacientët me Covid-19, ajo që të thonë herë pas here është: "Kurrë nuk kemi parë diçka të tillë më parë".

Ata e dinin që një sëmundje e re po vinte qëkur u shfaq rasti i parë në Kinë. Dhe ndërsa numri i rasteve rritej, mjekët nëpër Britani lexonin raportimet e dorës së parë nga kolegët në Kinë, dhe më pas në Itali - në revista shkencore dhe në media sociale - për intensitetin e infeksionit.

Pages

Subscribe to RSS - covid19