covid19

Laboratori i Vuhanit: Mostrat e CoVid-19 i morëm më 30 dhjetor

Postuar në 24 Maj, 2020 13:54

Ekipi menaxherial i laboratorit të virologjisë në Vuhan të Kinës është prononcuar për herë të parë rreth CoVid-19 dhe spekullimeve se ai origjinoi në këtë njësi. Kreu i laboratorit, Wang Yanyi e ka cilësuar shpikje të pastër akuzën se virusi është krijuar në laborator.

Sulçebe: Covid-19 nuk lë pasoja në sistemin imunitar

Postuar në 23 Maj, 2020 17:23

Mjeku imunolog, Genc Sulçebe të shtunën është shprehur se koronavirusi është një sëmundje virusale e cila transmetohet nëpërmjet rrugëve respiratore, por që nuk e dëmton imunitetin e njeriut. Gjatë një lidhje me Skype për televizionin TVT, Sulçebe tha se imuniteti jonë është aleat në luftën ndaj virusit Covid-19.

Shkencëtarët izraelitë deklarojnë se vaksina e tuberkulozit nuk jep mbrojtje ndaj CoVid-19

Postuar në 21 Maj, 2020 12:28

Shkencëtarë nga universiteti i TelAvivit në Izrael deklarojnë se vaksina kundër tuberkulozit – BCG – nuk jep mbrojtje ndaj koronavirusit. Studimi prete ende të kalojë redaktimin shkencor, por ai është publikuar në revistën e Bashkimit Amerikan Mjekësor.

Infektohet me CoVid-19 edhe zëdhënësi i Presidentit rus, Dmitry Peskov

Postuar në 12 Maj, 2020 16:50

Pas kryeministrit dhe dy ministrave edhe zëdhënësi i Presidentit rus, Vladimir Putin, Dmitry Peskov është deklaruar si infektuar me CoVid-19.

Po, u sëmura dhe po trajtohem

është shprehur ai. 

Ai është personi i dytë në stafin e Putin që infektohet dhe nga zyrtarët e lartë i pesti.

ShBA rrëzon studimin e Kinës: Remdesivir, efektiv në shkurtimin e kohës së rikuperimit nga CoVid-19

Postuar në 29 Prill, 2020 22:47

Kreu i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Alergjike dhe Infektive në ShBA, Anthony Fauci ka njoftuar në një takim në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin  Donald Trump se testimet e medikamentit Remdesivir kanë dhënë rezultate pozitive në shkurtimin e kohës së rikuperimit te pacientët e prekur nga CoVid-19. Kompania Gilead që është prodhuesi lëshoi një deklaratë sot përmes së cilë deklaronte se ishte në dijeni të rezultateve pozitive. 

Në këtë kuptim, ndoshta bota ka tanimë një trajtim efektiv, ndonëse jo një kurë definitive apo një vaksinë. 

49 ditë në karantinë, 7 tamponë...sërish pozitiv

Postuar në 28 Prill, 2020 12:58

7 tamponë dhe sërish pozitiv me CoVId-19. Zyrtarisht quhet i sëmurë, praktikisht nuk ka më asnjë simptomë. Ky është rasti i një kryebashkiaku në provincën e Kremonës në Itali, Diego Vairani që ndodhet në izolim për 49 ditë. Pra që nga 9 marsi kur rezultoi pozitiv nga tamponi i parë. Një dramë më vete jo vetëm personale, një pasojë e paparashikuar e një infeksioni që “nuk ka” rregull. Vairani thotë se jeton në izolim në shtëpi me bashkëshorten dhe vajzën. E shoqja rezulton pozitive me 8 tamponë, kurse vajza rezulton negative.

Përvoja me CoVid-19/Ventilatorët, masa e fundit që duhet marrë

Postuar në 24 Prill, 2020 18:33

Andre Bergmann, një mjek 48-vjeçar me koronavirus, zgjodhi klinikën e mushkërive “Bethanien”, në Moers, afër shtëpisë së tij në Gjermaninë veriperëndimore. Klinika njihet për gatishmërinë e saj për t’i vendosur pacientët me vështirësi në frymëmarrje në ventilatorët mekanikë – tipi që me tubat që shkojnë thellë në grykë.

Babai i dy fëmijëve shqetësohej se një ventilator invaziv do të ishte i dëmshëm. Por shumë shpejt, për Bergmann, ventilatori u bë i pashmangshëm.

Dështojnë testimet e remdesivir. Nuk ka asnjë efekt ndaj CoVid-19

Postuar në 24 Prill, 2020 02:47

Remdesivir, medikamenti antiviral i zhvilluar nga kompania amerikane Gilead Sciences ka dështuar në testimet e kryera për përdorimin kundër CoVid-19. 
Remdesivir u promovua që në fazat e para të epidemisë si një ilaç premtues, por ai ka dështuar, madje testimet janë ndërprerë për shkak të efekteve anësore. 

25 raste të reja, 18 nga të cilat në Krujë. Ndërron jetë edhe një qytetar

Postuar në 22 Prill, 2020 11:24

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se numri i të infekturve nga CoVid-19 është rritur me 25 raste të reja. Ndërkohë një qytetar ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit pasi ishte edhe me disa sëmundje shoqëruese. Më poshtë raportimi i zv. ministres, Mira Rakacolli: 

Pandemia/Japonia ofron ndihmë financiare edhe për punonjëset e seksit

Postuar në 20 Prill, 2020 11:24

Qeveria japoneze ka vendosur të përfshijë në paketën e ndihmës financiare edhe punonjësit e seksit. E gjithë paketa prej 989 miliardë dollarë ka ofruar mundësi ndihme, pra aplikimi edhe për punonjëse të seksit që ndihen të pambrojtura në këtë situatë.

Industria e seksit në Japoni gjeneron 24 miliardë dollarë në vit dhe në pikëpamje legale ajo ndahet në dy kategori. Ndihma e qeverisë japoneze erdhi pas protestave të aktivistëve dhe do të akordohet vetëm pë rata që punojnë legalisht. Japonia ka aktualisht mbi 10 mijë të prekur nga CoVid-19 dhe 236 vdekje. 

Pages

Subscribe to RSS - covid19