covid19

Nevojë për hetim/Denoncime se qytetarët po blejnë edhe aparaturat për të sëmurët me CoVid-19

Postuar në 12 Gusht, 2020 16:13

Një kronikë e TvT sot për gjendjen në spitalin “Shefqet Ndroqi” ngre pikëpyetje serioze mbi kapacitetet menaxhuese të epidemisë. Në kronikë paraqitet një qytetar që deklaron se ka blerë në aparaturë – që sipas tij filtron ajrin – e cila kushton 1500 euro përveç maskës 200 euro.

Kush quhet i shëruar?

Postuar në 12 Gusht, 2020 14:58

Në mediat kryesore në Perëndim po flitet përherë e më shumë për pasojat afatgjata të CoVid-19. Është një shfaqje e papritur e këtij virusi që ndikon në tërësinë e vet shoqërinë dhe performacën e saj në punë. Që në fund të fundi vret normalitetin dhe mundësitë e rikthimit në të, duke hedhur baza pse jo për një ndarje nesër.

I përgënjeshtroi të gjitha hipotezat

Postuar në 12 Gusht, 2020 14:05

Koronavirusi po rikthehet. Si shqetësim publik dhe si çështje e ditës. Pas një qetësie relative të dy muajve të fundit, vende të ndryshme po raportojnë rritje të rasteve apo një dinamikë të re të sëmundjes.Në Turqi p.sh një vend që e menaxhoi mirë situatën gjatë muajve kritikë të pranverës që lamë pas,  raporton ulje të numrit të hospitalizimeve, opr rritje të numrit të rasteve të rënda. Franca raporton rritje të infeksioneve, Gjermania po ashtu, ndërkohë që Italia duhet parë si rast i veçantë për shkak se krahas Kinës dhe SHBA ishte një ndër kampionet e valës së parë.

Lapsus, apo e vërtetë? Incidenca e CoVid-19 në Shqipëri, 214.9/100 mijë banorë?

Postuar në 10 Gusht, 2020 19:33

Sot gazeta Corriere della Sera raportonte mbi vendimin e Italisë për të shtyrë afatin e hyrjes së shtetasve jashtë hapësirës BE në vend për shkak të situatës së pandemisë. Në rapo

Rusia regjistron më 12 gusht vaksinën e parë kundër CoVid-19

Postuar në 07 Gusht, 2020 16:05

Qendra Gamelei në Moskë pritet të regjistrojë më 12 gusht të këtij viti vaksinën e parë kundër CoVid-19 në botë. Lajmi është konfrmuar nga zv.ministri rus i Shëndetësisë, Oleg Gridnev sipas të cilit përparësi do të kenë personeli mjekësor dhe të moshuarit. Sipas Miistrisë ruse të Shëndetësisë është planifikuar nisja e fushatës së vaksinimit të popullatës në muajin tetor dhe ajo do të mbulohet tërësisht nga qeveria ruse.

Vaksina në fjalë është testuar mbi 38 vullnetarë dhe i ka kaluar protokollet e sigurisë. Sipas mediave ruse ajo prodhoi imunitet te të vaksinuarit.

Kurë efektive me antitrupa kundër CoVid-19

Postuar në 05 Gusht, 2020 14:02

Antitrupat e pacientëve të rikuperuar nga CoVid-19 do të përdoren për prodhime farmaceutike kundër sëmundjes. Një laborator në Toskana të Italisë po përpiqet në këtë drejtim duke kërkuar rrugë efektive për trajtimin e një sëmundjeje që duket se do jetë gjatë me njeriun. Pak ditë më parë, laborator ka njoftuar zbulimin e tre antitrupave super të fuqishëm kundër Covid-19 nxjerrë nga gjaku i 15 pacientëve që të shëruar.

Absurditeti i koncesionit të check up dhe efekti i tij në shëndetin e qytetarëve

Postuar në 24 Korrik, 2020 23:49

 

Partneriteti Publik Privat (PPP), në formën e dhënies në koncesion të një shërbimi publik një operatori privat, është një temë e debatuar gjatë në aspektin ekonomik, politik, financiar etj.

Ky lloj koncesioni mund të justifikohet në ato raste kur investimi është mjaft i madh dhe buxheti i shtetit nuk i ka mundësitë financiare dhe njerëzore t’i mbulojë ato, siç është rasti i ndërtimit të aeroporteve, centraleve energjetike apo rrugëve të mëdha.

Epidemiologu i Yale: Ka një propagandë lufte kundër hidroksiklorokinës. Mund të shpëtojë 100 mijë njerëz

Postuar në 22 Korrik, 2020 00:58

Lëmshit të menaxhimit të pandemisë i është shtuar sot edhe një tjetër nyje. Një shkencëtar nga universiteti i Yale në SHBA, epidemiologu Harvey Risch, ka deklaruar gjatë një interviste televizive se përdorimi masiv i hidroksiklorokinës mund të shpëtojë në Amerikë 75 000-100 000 njerëz.

Unë besoj se ilaçi mund të përdoret si profilaktik për punonjësit e vijës së parë siç është bërë në Indi

Vaksina e Oxford jep rezultate pozitive

Postuar në 20 Korrik, 2020 16:49

Media të ndryshme raportojnë se vaksina e zhvilluar nga kompania britanike universiteti i Oxford ka dhënë rezultate të mira. Testimet e kryera mbi 1077 njerëz kanë provuar se injeksioni prodhoi antitrupa dhe qeliza T që kuftojnë koronavirusin.

Raportimet e ndryshme theksojnë se ky është një rezultat premtues, por është ende herët për të folur nëse do të kalohet në prodhimin e saj pasi nevojiten teste të tjera për të kuptuar nëse ajo prodhon mbrojtjen e nevojshme.

Isa Mustafa rezulton pozitiv me CoVid-19

Postuar në 11 Korrik, 2020 14:13

Isa Mustafa, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njofton se ka rezultuar pozitiv me koronavirusin.

thotë Mustafa në Facebook.

Me këtë rast konfirmohet prekja e zyrtarit më të lartë politik në botën shqiptare nga virusi i ri.

Pages

Subscribe to RSS - covid19