covid19

Hungaria, vendi i parë i BE-së që përdor vaksinën kineze kundër CoVid-19

Postuar në 15 Janar, 2021 12:15

Hungaria ka arritur një marrëveshje me palën kineze për përdorimin e vaksinës anti-CoVid-19 të prodhuara nga Sinopharm, kompania kineze. Me këtë vendim Hungaria bëhet vendi i parë që pranon vaksinën kineze e cila thuhet se ka efektivitet 50%, duke u shkëputur kështu nga bllokur europian të cilin e ka akuzuar për ngadalësi në blerjen dhe përdorimin e vaksinës.

Nëse shohim përtej kufijve të BE-së, ne mund të vëmë re se në SHBA, Britani dhe në Izrael, njerëzit po vaksinohen me një shpejtësi marramendëse

Eksperti britanik Farrar: Duhet të zhvillojmë brezin e dytë të vaksinave anti-CoVid-9

Postuar në 05 Janar, 2021 18:19

Një ndër ekspertët e njohur mjekësorë britanikë Jeremy Farrar, shprehet për revistën “Spiegel” se normaliteti është ende larg.

Do të na duhet kohë të rifitojmë besimin

shprehet ai.  

I pyetur nëse koronavirusi do të mposhtet këtë vit, Farrar shprehet se nëse gjërat do të ecin mirë, në fillim të vjeshtës apo dimrit të këtij viti do të mund të flitet për periudhën postpandemike. Shqetësim për ekspertin britanik janë dy variantet e reja të virusit, ai afrikan dhe britanik që sipas tij do të bëhen dominantë.

Qeveria hap vitin me lajmin e vaksinës anti-CoVid-19. Mbetet autorizimi...

Postuar në 01 Janar, 2021 15:06

Kryeministri Edi Rama ka nisur vitin e Ri me politikë duke njoftuar arritjen e marrëveshjes me Pfizer për dorëzimin në Shqipëri të 500 mijë dozave të vaksinës anti-CoVid-19. Një marrëveshje që patjetër është arritur më parë, por z. Rama e ka lënë për 1 janar për të luajtur me hapjen pozitive të një viti që është edhe elektoral.

Jemi fokusuar te Pfizer, AstraZeneca dhe Moderna, por nuk përjashtojmë vaksinën ruse dhe kineze

Postuar në 29 Dhjetor, 2020 11:38

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot për propozimin publik të ambasadës ruse në Tiranë, që një ditë më parë ofronte vaksinën e zhvilluar në Rusi kundër CoVid-19. Për kryeministrin sjellja e ambasadës është e papërshtatshme, ndonëse ai nuk ka përjashtuar mundësinë e negociatave me Rusinë për vaksinën.

Ende asnjë vendim për nisjen e procedurave për vaksinën anti-CoVid-19

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 17:56

Agjencia Kombëtare e Barnave është hallka e fundit e zinxhirit institucional që do të certifikojë dokumentacionin mbi kompanitë dhe llojin e vaksinës antikovid që do të vijë në vendin tonë. Ky institucion është në pritje të dosjes që duhet të mbërrijë nga Instituti i Shëndetit Publik për të finalizuar këtë proces. Burime pranë Agjencisë Kombëtare të Barnave  thanë për TvT se nga ISHP nuk ka ende asnjë njoftim lidhur me nisjen e procedurave për vaksinën.

Trump tërhiqet dhe firmos paketën 2.3 trilionë$ kundër pasojave të pandemisë

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 12:17

Presidenti amerikan Donald Trump është tërhequr nga qëndrimi i para disa ditëve kundër paketës së ndihmës për lehetësimin e pasojave të pandemisë së CoVid-19.

Pas një presioni të gjithanshëm, Trump ka njoftuar se do ta firmosë draftin që parashikon një alokim fondesh prej 2.3 trilionë dollarë të cilat parashikohet të kalojnë në thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë dhe në trajtimin e problemeve sociale.

A është shkruar saktë urdhëri i kufizimit të lëvizjes?

Postuar në 26 Dhjetor, 2020 22:01

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka nxjerrë më 21 dhjetor 2020 një urdhër përmes të cilit vendos oraret e reja të lëvizjes mes qyteteve të Shqipërisë. Në dispozitivin e urdhërit thuhet tesktualisht: 

Trump kthen paketën 5 500 faqe të lehtësimit të pasojave të CoVid-19: Një turp

Postuar në 23 Dhjetor, 2020 11:24

Presidenti amerikan Donald Trump ka dalë sot në media për të denocnuar Ligjin për Lehtësimin e pasojave të CoVid-19.

Në një konferencë për shtyp, Trump e ka quajtur atë një turp të vërtetë duke renditur fondet dhe alokimin e tyre në destinacione që sipas tij pak kanë të bëjnë me pandeminë.

Trump ka vënë në dukje se drafti është 5500 faqe dhe askush në Kongres se ka lexuar pikërisht për shkak të volumit, ndërkohë që destinimin e fondeve në vende të huaja.

Ai ka përsëritur se pandemia është faji i Kinës dhe ka bërë thirrje që Kongresi të rishikojë draftin.

Varianti britanik i Covid-19, Ciccozzi: Nuk është më i rrezikshëm dhe nuk cenon efektivitetin e vaksinës

Postuar në 22 Dhjetor, 2020 16:13

 

Virusi pëson mutacion dhe rasti i variantit britanik është i natyrshëm. Massimo Ciccozzi, epidemiolog i Universitetit Biomedical Campus të Romës dhe zbulues i disa prej mutacioneve të Sars Cov 2, thotë se me aq sa dihet për momentin, mutacioni në fjalë nuk ndikon në efikasitetin e vaksinës.

A duhet të na frikësojë vërtet varianti anglez i koronavirusit për të cilin po flitet kaq shumë?

Pandemia/Mosha mesatare e viktimave në Shqipëri, më e ulët se në rajon

Postuar në 21 Dhjetor, 2020 18:46

Nëntë marsi i këtij viti shënoi zyrtarisht dy rastet e para me Covid-19 në Shqipëri. Dy ditë më pas, në vendin tonë do të regjistrohej viktima e parë, një 73-vjeçare nga Durrësi, me sëmundje bashkëshoqëruese. Përgjatë nëntë muajve, Ministria e Shëndetësisë ka raportuar çdo ditë numrin e viktimave, moshën dhe informacione shtesë në lidhje me sëmundje bashkëshoqëruese të viktimave.  Dy elementët e fundit u eliminuan nga raportimi ditor me nisjen e asaj që njihet si vala e dytë e pandemisë.

Pages

Subscribe to RSS - covid19