covid19

Trump: SHBA të gatshme të dërgojnë një ekip në Kinë për të hetuar shpërthimin e Covid-19

Postuar në 20 Prill, 2020 11:12

Presidenti Donald Trump është shprehur se SHBA-të duan të dërgojnë investigues në Kinë për të hetuar shpërthimin e koronavirusit.

Këto deklarata ai i bëri gjatë konferencës së përditshme mbi koronavirusin.

Sipas CNN, SHBA-të kanë bërë edhe më parë kërkesa të tilla, të cilat janë kundërshtuar.

Shtëpia e Bardhë ka akuzuar vazhdimisht Kinën se ka fshehur informacionin e saktë në lidhje me shtrirjen e virusit brenda Kinës, rrjedhimisht ka fshehur edhe numrin real të viktimave.

Qendra koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve: Nuk ka ri-infektim nga CoVid-19, por riaktivizim

Postuar në 16 Prill, 2020 13:15

Në Korenë e Jugut janë konfirmuar 141 raste me persona të cilëve u është rishfaqur infeksioni nga CoVid-19. Për këta raste është thënë se janë ri-infektuar, por Qendra Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e ka hedhur poshtë një mundësi të tillë.

Ekspertët e qendrës thonë se në këta pacientë ka një rishfaqje, një riaktivizim të virusit që për shkaqe të caktuara, kryesisht imunitare, krijon një gjendje fjetjeje.

Rastet e para me CoVid-19 që në muajin shkurt

Postuar në 15 Prill, 2020 20:29

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino është shprehur në një intervistë për Abc News se koronavirusi ka qarkulluar në Shqipëri që në muajin shkurt.  

Pasoja afatgjate në shëndet për të sëmurët e CoVid-19

Postuar në 03 Prill, 2020 13:35

Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka arritur në 1 milion, numri i të shëruarve është fatmirësisht më shumë se katër herë më i madh se numri i vdekjeve. Por ekspertët mjekësorë i thanë “France 24” se COVID-19 mund të shkaktojë dëme të mëdha afatgjata në mushkëri, zemër, tru dhe organe të tjera - dhe se për disa pacientë, këto ndërlikime mund të jenë të përhershme.

Agjencia e Barnave: Spitalet private janë të pacertifikuar për të bërë analizat mbi CoVid-19

Postuar në 31 Mars, 2020 16:31

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore njofton se spitalet private janë të pacertifikuara për analizat e Covid-19.

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore deklaroi sot se i vetmi laborator i certifikuar deri më tani për të bërë analizën dhe për të publikuar rezultatet është Institutin e Shëndetit Publik.

Reagimi:

Janë 17 respiratorë në Tiranë. Ministrja Manastirliu thotë se priten edhe 104 brenda prillit

Postuar në 30 Mars, 2020 22:28

Në Tiranë janë në funksionim 17 respiratorë në spitalin infektiv nga të cilët 4 janë në funksionim me pacientë të prekur mga Co Vid-19. Shifrën e ka përmendur sot ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë një interviste televizive. 

Novartis konfirmon efektivitetin e hidroksiklorokinës kundër CoVid-19

Postuar në 30 Mars, 2020 16:43

Hidroksiklorokina aprovohet si medikament i përshtatshëm dhe efektiv në luftën kundër CoVid-19 edhe nga kompania e njohur farmaceutike zvicerane, Novartis. 

Studimet paraklinike në kafshe si dhe të dhënat e para nga studimet klinike tregojnë se hidroksiklorokina e vret koronavirusin

“Teste, teste, teste”, e vetmja mënyrë efektive për të frenuar pandeminë

Postuar në 25 Mars, 2020 00:02

Testimi po shihet gjithnjë e më shumë si mënyra më efektive për të frenuar përhapjen e pandemisë Covid-19. Tre gazetarë të revistës shkencore “Nature” analizuan situatën në Britaninë e Madhe dhe SHBA në “Nature Podcast”, i realizuar përmes një lidhjeje audio, ndërsa të tre janë të izoluar në shtëpitë e tyre.  

Spanjë, zv.kryeministrja shtrohet në spital. Kryeministri dhe dy ministra, në karantinë

Postuar në 23 Mars, 2020 13:45

Spanja duket se po përparon me shpejtësi drejt fatkeqësisë së pandemisë. Mediat raportojnë se janë karnatinuar dy minitra, bashkë me kryeministrin pasi e shoqja rezultoi pozitive nga koronavirusi.

Ndërkohë zv.kryeministrja Carmen Calvo është shtruar në spital për “infeksion respirator” pa dhënë arsyetime të mëtejshme.

Pamjet nga Madridi janë të trishta. Të sëmurë të shtruar në korridore, ndërkohë që qeveria ka vendosur të transformojë një sallë konferencash në spital me 5 500 shtretër.

Kemi të drejtë - fare merak- ta dimë: Kush e ka bërë tamponin prej anëtarëve të qeverisë dhe Parlamentit?

Postuar në 22 Mars, 2020 22:31

Kancelarja gjermane deklaroi sot publikisht se ajo është vetëkarantinuar pasi mjeku  i saj rezultoi me CoVid 19. Deklarata ishte publike, gjermanët mësuan prej saj se ajo është eventualisht e sëmurë. 

Ky njoftim është tashmë standard i të gjithë drejtuesve politikë në Perëndim. Edhe zv. Presidenti amerikan, Mike Pence iu nënshtrua testit, presidenti Trump po ashtu. 

Pages

Subscribe to RSS - covid19