anetaresimi

Jashtë BE-së për afat të pacaktuar. Ballkani intereson vetëm për stabilitetin

Postuar në 13 Korrik, 2017 09:05

Samiti i Triestes është mbyllur por ai ka dështuar në kapërcimin e atij problemi kryesor në marrëdhënet BE-Ballkani Perëndimor. Ky problem është theksuar shumë herë tashmë dhe ai konsiston në paaftësinë apo mungesën e vullnetit nga ana e BE-së për t’i dhënë perspektivës së anëtarësimit të vendeve të rajonit tonë një afat kohor konkret.

Parlamenti Europian”: Të ndërpriten  negociatat e anëtarësimit në BE të Turqisë

Postuar në 06 Korrik, 2017 12:52

Parlamenti Europian ka miratuar propozimin për ndërprerjen e negociatave të anëtarësimit në BE me Turqinë. Parlamenti votoi me 477 vota pro dhe 64 kundër propozimin e komisionerit Kati Piri që i jep fund një marrëdhënie të paqartë dhe shpesh burim tensionesh. 

http://www.hurriyetdailynews.com/european-parliament-votes-to-acceptprop...

"Shqipëria e meriton hapjen e negociatave, të tjerat plotësohen rrugës"

Postuar në 28 Qershor, 2017 20:17

Në intervistën për Abc News raporteri, Knut Fleckenstein i është përgjigjur edhe dy pyetjeve që kanë të bëjnë me hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Eurupian. Të para si test për afrimin me BE-në, zgjedhjet plotësuan pritshmëritë dhe bashkë me Vettingun mund t'i hapin rrugën qeverisë Rama të hapë negociatat e anëtarësimit që në vitin e parë të mandatit të dytë. 

“Ballkani, pjesë e BE-së brenda 10 viteve”

Postuar në 27 Qershor, 2017 08:45

Diplomati austriak Wolfgang Petritsch, ish-negociator kryesor për Kosovën në Rambuje dhe ish-ambasador i Austrisë në Jugosllavinë e Millosheviçit, thotë se Ballkani Perëndimor do të bëhet pjesë e BE-së brenda 10 vjetëve. Sipas çelsi i stabilitetit rajonal është Serbia, kjo për shkak të rëndësisë ekonomike që ky vend ka në rajon, por edhe për shkak të neutralitetit ushtarak që ka zgjedhur. Në një intervistë për gazetën serbe “Politika”, Petritsch shprehet se në Bosnjë është e nevojshme një marrëveshje e re që të vijë nga brenda dhe të përfaqësojë dëshirat e njerëzve të vet.

Maqedonia drejt anëtarësimit në NATO në vitin 2018? NATO përgënjeshtron vizitën e Stoltenberg në Shkup

Postuar në 09 Qershor, 2017 08:55

Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan se Maqedonia do të jetë pjesë e NATO-s në pranverën e vitit 2018. Agjencia citon burime diplomatike sipas të cilave parashikohet që sekretari i Përgjithshëm  iAleancës, Stoltenberg do të vizitojë së shpejti Shkupin në mesin korrikut të këtij viti për të shtyrë përpara procesin. Lidhur me çështjen e emrit thuhet se Shkupi do të pranojë emrin Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, si një zgjidhje e përkohshme që është pranuar në një intervistë edhe nga kryeministri aktual Zoran Zaev.

Paradoksi i anëtarësimit të Malit të Zi në NATO

Postuar në 15 Maj, 2017 12:28

Marijana Toskoviç, një agjente e pasurive të patundshme në Mal të Zi, ka arsye për të qenë kundër hyrjes së vendit të saj në NATO. Ajo varet nga klientët nga Rusia për më shumë se gjysmën e të ardhurave të saj, teksa qeveria ruse po u kërkon qytetarëve të saj që të mos udhëtojnë në Mal të Zi.Opozita kërkon ta bashkojë Marijanën me pothuajse gjysmën e qytetarëve të ish-republikës së Jugosllavisë, të cilët sipas sondazheve  janë të ndarë për bashkimin me aleancën ushtarake, duke pasur parasysh historinë e hidhur të konflikteve në Ballkan.

Erdogan pohon një të vërtetë: BE është një bashkim Kristian. Ndaj nuk hyjmë dot prej 54 vjetësh

Postuar në 03 Prill, 2017 12:35

Presidenti i Turqisë Reccep tayyip Erdogan ka deklaruar një të vërtetë të madhe gjatë një mitingu në Ankara, kur ka thënë se vendi i tij nuk ka qenë në gjendje të hyjë në BE për 54 vjet vetëm pse është me shumicë myslimane.

Pavarësisht vetting-ut, zgjedhjeve të qershorit, etj…

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 16:30

Palët në Tiranë vazhdojnë debatin nëse është vetting-u kusht kryesor i çeljes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, apo zgjedhjet e qershorit; nëse Shqipërisë i kërkohet 1 kusht e 5 prioritete,  apo 2 kushte e 7 prioritete.

Por e kanë të kotë -- edhe sikur Shqipëria të plotësojë 15 kushte e 17 prioritete, çelja dhe, ç’është më e rëndësishme, vazhdimi i negociatave për antarësimin e Shqipërisë në BE do të varet nga gjërat që do të ndodhin në Europë e në botë në vitin në vazhdim.

Vetoja e parë ndaj Ballkanit Perëndimor: Kroacia bllokon Serbinë. Vuçic: “Kemi qenë të duruar. Do flasim ndryshe këtej e tutje”

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 10:39

Marrëdhëniet dypalëshe serbo-kroate kanë gjetur shprehje edhe në qëndrimin e Zagrebit ndaj procesit të integrimit të Serbisë. Kroacia ka vënë veton për hapjen e kapitulli 26 në negociatat e anëtarësimit mes Serbisë dhe Bashkimit Europian. Për këtë arsye, kryeministri serb, Alexander Vuçiç, ka bërë të ditur se ai nuk do të marrë pjesë në konferencën ndërqeveritare mes Serbisë dhe BE-së në Bruksel. Kjo ndonëse përfaqësuesja për Sigurinë dhe Politikën e Jashtme, Federica Mogherini ka negociuar heqjen e vetos nga kroatët.

ShBA, Senati miraton rezolutën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Rusia mbështet referendumin

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 20:03

Komiteti për Çështjet e Jashtme në Senatin Amerikan ka miratuar me unanimitet rezolutën për ratifikimin e protokollit të anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

Javën e kaluar disa media në ShBA e ngritën me shqetësim faktin se rezoluta mund të zvarritej deri në ardhjen në Shtëpinë e Bardhë të adminostratës së re të Donald Trump. Sot dokumenti ka kaluar dhe ai po interpretohet si një “përgjigje e qartë ndaj politikës të Rusisë në Europë”.

Pages

Subscribe to RSS - anetaresimi