zbulimi

Zbulohet aktivizuesi i magnezit në qelizat njerëzore

Postuar në 09 Tetor, 2020 01:36

Kërkues nga universiteti i San Antonios në Teksas të SHBA kanë zbuluar se çfarë e aktivizon magnezin në qelizat njerëzore. Zbulimi konsiderohet se i jep përgjigje një misteri 100-vjeçar, i tillë për shkak se përbërësi në fjalë merr pjesë, apo ka rëndësi për shumë procese jetësore në organizëm. Sipas kërkuesve, përgjegjës për aktivizimin e joneve të magnezit në qeliza është një metabolizues i quajtur Laktate, niveli i të cilës rritet në gjak gjatë ushtrimeve intensive dhe gjatë kohës që trupi preket nga disa sëmundje si ato të zemrës, diabeti, sepsis apo kanceri.

Shenja të mundshme jete në Venus

Postuar në 14 Shtator, 2020 18:32

Shkencetarët kanë njoftuar zbulimin e një gazi të quajtur fosfinë në retë acide të Venusit. Ky është një tregues i mundshëm për praninë e mikrobeve, një supozim i mundshëm ky për praninë e jetës. Në të vërtetë ekipi i Universitetit të Kardifit në Uells kanë nxjerrë përfundime të tilla duke bërë analogji me atë që ndodh në Tokë. Në planetin tonë fosfina është konstatuar si produkt mikrobesh dhe që këtej hipoteza se në venus ka jetë organike.

Një zbulim që pritet të shndërrojë rolin e Turqisë në rajon

Postuar në 25 Gusht, 2020 00:12

Gjetjet e gazit në Detin e Zi nga Turqia përllogariten që të jenë sa të gjitha rezervat e zbuluara nga Qipro në total. Sipas ekspertit të energjisë, Suha Cubukcuoglu, zbulimi në fjalë është i një përmase të mesme, por tejkalon rezervat e gjetura deri më tani në Mesdhe.

Do të duhen 6-7 vjet që këto rezerva të monetarizohen, por është e qartë se me këtë zbulim të ri, Turqia hyn në skenë si një vend shumë i rëndësishëm për rajonin dhe më gjerë, duke rritur pavarësinë energjetike nga jashtë. Dhe për një vend me ambicie të mëdha, kjo gjë është shumë e rëndësishme.

Edhe dinosaurët prekeshin nga kanceri

Postuar në 24 Gusht, 2020 23:56

Kanceri duket se është i asociuar me jetën në planetin tonë. Ose të paktën me jetën e gjallesave komplekse. Një publikim në revistën “The Lancet” vë në dukje një gjetje të rrallë në shkëmbinjtë e Albertës në Kanada, e cila konsiston në një kockë të fosilizuar dinosaur që ekzaminohet se ka qenë i prekur nga kanceri.

Erdogan: Kemi zbuluar zonë gazi 320 miliardë m3 në Detin e Zi

Postuar në 21 Gusht, 2020 15:28

Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan ka njoftuar së fundmi se anijet kërkuese turke kanë zbuluar një fushë gazi në Detin e Zi që ka kapciatet 320 miliardë metara kub.

Turqia ka zbuluar zonën më të madhe gazmbajtëse në historinë e saj në Detin e Zi

është shprehur ai.

Zbulohet rrjedhja e parë detare e metanit në Antarktidë

Postuar në 22 Korrik, 2020 13:44

Shkencëtarët kanë zbuluar në tabanin detar të Antarktidës rrjedhjen e parë aktive të metanit. Rrethë këtij “burimi” janë identifikuar edhe mikrobet e para që konsumojnë gazrat serë përpara se të arrijnë atmosferën. Prej kohësh shkencëtarët kanë rindërtuar një model që e lidh ngrihjen klimetarike me nisjen e rrjedhjes së metanit në tabanin detar, ku mendohet se janë depozituar sasi të mëdha gazi. por kësaj radhe duket se shkak nuk është rritja e temperaturave pasi në detin Ross ku u bë zbulimi temperaturat janë ende në normën e zakonshme.

Virusi më i ngjashëm me CoVid-19 u zbulua që më 2013-ën dhe u dërgua në Vuhan

Postuar në 06 Korrik, 2020 14:49

Gazeta britanike “Sunday Times” shkruan se mostra të ngjashme me koronavirusin aktual që ka provokuar pandeminë globale janë dërguar në laboratorin e virologjisë në Vuhan të Kinës që në vitin 2013. Mostrat sipas këtij raportimi ishin marrë nga shkencëtarët në një ish-minierë bakri në Kinën jugperëndimore, e prekur nga virusi i ardhur nga lakuriqët. Gjashtë njerëz që po kryenin pastrimin në minierë nga feçet e lakuriqëve u prekën nga një pneumoni e rëndë dhe tre prej tyre vdiqën.

Zbulim arkeologjik monumental pranë Stonhenge në Britaninë e Madhe

Postuar në 23 Qershor, 2020 01:05

Arkeologët në Britaninë e Madhe deklarojnë se kanë zbuluar strukturën më të madhe neolitike në vend, e cila ndodhet pranë Stonhenge, një prej strukturave më të njohura arkeologjike në botë.

Kompleksi në fjalë konsiston në një rreth të krijuar nga vendosja e kolonave të ngulura thellë në tokë që shkon në 2 km në diametër. Sipas arkeologëve kompleksi në fjalë kishte për synim orientimin e njerëzve që shkonin drejt Mureve Durrington, një zonë që konsiderohej e shenjtë që ndodhet saktësisht në qendër të rrethit.

Aguada Fénix, zbulohet struktura më e vjetër dhe më e madhe maja në Meksikë

Postuar në 06 Qershor, 2020 15:49

Pamje të reja ajrore mbi Meksikë kanë hedhur dritë mbi fillimet e qytetërimit Maja, i dalluar në rendin e kulturave me piramidat e veta. Qytetërimi Mesoamerikan ka lënë shenjën e vet të pangatërrueshme në historinë e njeriut, por përpara tij, majat kanë ndërtuar hapësira ceremonial të tjera, ndoshta më pak imponente, e megjithatë po aq domethënëse. Në Tobasco të Meksikës janë zbuluar strukura të gjata 1.4 km, me lartësi 15 m që datojnë 1000 vjet deri në 800 vjet para Krishtit.

1000 vjet dritë larg/Zbulohet vrima e zezë më afërt me Tokën

Postuar në 06 Maj, 2020 17:48

Një ekip astronomësh nga Observatori Jugor Europian kanë zbuluar një vrimë të zezë që ndodhet vetëm 1000 vjet dritë larg Tokës. 

Sipas shkencëtarëve në fjalë vrima e zezë është më e afërta me sistemin tonë diellor dhe është pjesë e një sistemi të trefishtë që mund të shihet me sy të lirë.  

Ekipi në fjalë e identifikoi objektin në fjalë duke gjurmuar dy yjet shoqërues të tij dhe një ide fillestare është se pas këtij sistemi mund të fshiehn vrima të tjera të zeza. 

Pages

Subscribe to RSS - zbulimi