teatri

Gënjen me qetësi(ose nuk di gjë) dhe publikisht

Postuar në 18 Maj, 2020 14:16

Ky është Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili në një video 10 minutëshe u përpoq të shpjegonte vendimin e vështirë që sipas tij  iu desh të merrte për të hedhur në tokë me fadroma godinën e Teatrit Kombëtar.

Kryeministri i tregon popullit aq sa duhet

Postuar në 18 Maj, 2020 13:44

Edi Rama publikon fotot e Teatrit të ri. Ky “lajm” që të ngjan si ato pakot që vinin nga jashtë dhe gëzonin mileti, rrëfen me foto mrekullinë arkitektonike të teatrit të ri.

Mirëpo nëse shohim fotot e z. Rama aty ka një hapësirë parazitare, bosh, pa funksion. Dhe është sipërfaqe jo e vogël.

Vallë të lihet ashtu një hapësirë e tillë? Ku i dihet, por kryeministri ndan me popullin aq sa i takon popullit të dijë.

Teatri Kombëtar/Show apo lapsus i Presidentit me ankesat drejtuar Gjykatës Kushtetuese?

Postuar në 17 Maj, 2020 20:32

 

Në një tentativë për të “mbrojtur” Teatrin Kombëtar nga prishja, Presidenti i Republikës në një dalje për mediat ka komunikuar se ka kundërshuar në Gjykatën Kushtetuese, kërkesën (nr.1565 prot., datë 14.5.2020) nëpërmjet së cilës kërkon shfuqizimin si antikushtetues të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr.377, datë 8.5.2020 “Për kalimin në pronësi të të Bashkisë Tiranë, të pasurisë nr.1/124, me emërtimin “Teatri Kombëtar”, në zonën kadastrale nr.8150, Tiranë”.

 

Adrian Paci: Për Teatrin në fillim u mor vendimi, pastaj nisën tryezat

Postuar në 17 Maj, 2020 17:22

Një nga artistët më të njohur të artit bashkëkohor, piktori Adrian Paci, i cili prej vitesh jeton në Itali, e cilëson shembjen e Teatrit aktin e fundit të braktisjes së tij nga politika.

 

Në një intervistë për TvT, Paci u shpreh se përgjegjëse për shkatërrimin e tij janë si partitë politike që janë në pushtet, edhe ato që përpiqen të fitojnë kredibilitet politik nga ky moment.

Duhet edhe Dita zyrtare e Urrejtjes

Postuar në 17 Maj, 2020 15:21

Ky më poshtë është mesazhi i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj pas shembjes së Teatrit Kombëtar dhe pas protestave që vazhdojnë. Thelbi i mesazhit të tij është: Teatri i vjetër iku, të shohim të riun. Tipike. Dje fliste për pakica të zhurmshme, sot për opinione.

Puna e do që emocionet të kontrollohen edhe kur nuk është mesazhi që provokon, por vetë qenia e dikujt. Megjithatë është e udhës që pas këtij mesazhi, Tirana të zyrtarizojë Ditën e Urrejtjes, për të kujtuar poshtërimin që po tentohet përmes hipokrizisë. Më poshtë mesazhi i Veliajt: 

Kemi nevojë për një konsensus të ri

Postuar në 17 Maj, 2020 13:51

Akti i prishjes së Teatrit Kombëtar hoqi edhe mbulesën e fundit të atij që gjoja është konsensusi ynë shoqëror dhe politik. Këto ditë të fundit para prishjes, kryeministri, që është personalisht i përfshirë në këtë që ndodhi, iu referua disa herë të drejtës që një qeveri e votuar ka për të kryer akte të kësaj natyre. Është një sofizëm që nuk shtym më përpara asnjë lloj demagogjie. Nuk ka ndonjë socialist të thjeshtë, apo të rëndësishëm që të dijë të mbrojë këtë që ka ndodhur. Mundet të shfaqen duke brohoritur shefin e tyre, t’i bëjnë like dhe share videove dhe lajmeve, por kaq.

Protestuesit kërkojnë shpërndarjen e Parlamentit

Postuar në 17 Maj, 2020 13:33

Protesta për Teatrin vazhdon ende në bulevard dhe siç shihet nga pamjet video pjesëmarrës në të po bëjnë thirrje për shpërndarjen e Parlamentit. Ndërkohë pritet që opozita të dalë me një qëndrim politik pas asaj që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit: 

Fiton obsesioni i një njeriu. Prishet Teatri Kombëtar

Postuar në 17 Maj, 2020 09:08

Është prishur në orët e para të mëngjesit godina e Teatrit Kombëtar. Akti është konkretizuar pas më shumë se dy vjet rezistence dhe proteste dhe në përmbushje të një obsesioni 20-vjeçar të Edi Ramës(jo pa mbështetje). 

Përtej padive në Gjykatë Kushtetuese dhe çdo ankese tjetër, Teatri siç e njohim nuk ekziston më duke dhënë dëshminë se teka e një njeriu triumfoi mbi nevojën për të paktën një referendum lokal. 

Aktkonstatimi për Teatrin Kombëtar nuk u përpilua në terren. U interpretua aktekspertimi i 2018-ës

Postuar në 16 Maj, 2020 21:34

Kalimi në pronësnë e Bashkisë Tiranë i Teatrit Kombëtar ka prodhuar një padi penale në një drejtim të papritur. Përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit paditën në prokurori tre inxhinierë të Institutit të Ndërtimit pasi ata kanë firmosur një akt konstatimi për prishjen e teatrit pa qenë prezent në terren. Më herët u tha madje se këta inxhinierë nuk kanë liçencë, por tani dle tjetër argument. 

Lidhur me këtë çështje që procedurialisht ka rëndësinë e vet, kreu i Institutit të Ndërtikit, Agron Hysenlliu ka bërë këtë sqarim në një prononcim për TvT: 

Nuk kam firmosur për shembjen e Teatrit. Po çfarë thotë dokumenti?

Postuar në 16 Maj, 2020 17:00

Peticioni që Bashkia e Tiranës shpërndau me emrat e dhjetra artistëve që sipas saj kanë firmosur shembjen e godinës së teatrit është i manipuluar siç pohojnë vetë emrat e përfshirë në këtë listë.

Aktori Robert Ndrenika, konfirmoi për TVT se nuk ka firmosur asnjë një peticion për shembjen e teatrit ekzistues, por ka shprehur vullnetin për ngritjen e një teatri të ri.

Pages

Subscribe to RSS - teatri