shba

Debati për mbrojtjen, Europa preferon të mërmërisë sesa të artikulojë

Postuar në 29 Nëntor, 2020 13:59

Debati franko-gjerman për mbrojtjen europiane duket se po përcakton deri diku koherencën në vizionin për të ardhmen e BE-së. Kreu ushtarak i BE-së, gjenerali Italian, Claudio Graziano ka folur për këtë çështje në një intervistë për “Politico”. Sipas tij Europa duhet të rrisë kapacitetet dhe mund të bëjë diçka në këtë drejtim, ndërkohë që idetë qendrore që ndajnë Francën dhe Gjermaninë dallojnë në varësinë që duhet të ketë blloku nga SHBA.

Biden: SHBA u rikthye. Një frazë që kujton se pas Carter vetëm Trump nuk bëri luftë

Postuar në 26 Nëntor, 2020 00:45

Kandidati fitues për president i SHBA, Joe Biden, ka prezantuar gjatë një aktiviteti në Delaëare ekipin që do të jetë pranë tij për çështje të diplomacisë dhe sigurisë kombëtare. Deviza e Biden, po ajo që kemi dëgjuar kohë më parë dhe që krijoi kaq shumë probleme.

Këta shërbyes publikë do të rikthejnë lidershipin global të Amerikës dhe lidershipin moral

citohet Biden.

ShBA zyrtarizon daljen nga Traktati i Qiejve të Hapur

Postuar në 23 Nëntor, 2020 02:58

SHBA ka formalizuar dje tërheqjen nga Traktati i Qiejve të Hapur, firmosur më 1992, që parashikonte të drejtën e vendeve pjesëmarrëse për të kryer fluturime zbulimi mbi hapësirën e njëri-tjetrit, me synim mbledhjen e të dhënave për aktivitetet dhe forcat e armatosura.

Trump konsideron bllokimin me urdhër ekzekutiv të të drejtës së shtetësisë përmes lindjes

Postuar në 21 Nëntor, 2020 15:33

Presidenti amerikan Donald Trump po mendon të miratojë një urdhër ekzekutiv që pezullon të drejtën e shtetësisë sipas lindjes. Kushtetuat amerikane në amendamentin 14 të saj garanton marrjen e shtetësisë nëse lindin në territorin amerikan përderisa subjektivizohen juridikisht në atë territor, por Trump mendon se një urdhër presidencial e bllokon zbatimin e kësaj të drejte.

Amerika, Amerika! Erdogan bën esëll Greqinë

Postuar në 18 Nëntor, 2020 21:18

Ndryshimi i administratës  amerikane sjell me vete pikëpaytje nga më të ndryshmet për politikën e jashtme të SHBA që në katër vjet të drejtuara nga Donald Trump nuk u kuptua shumë se “ku e kishte muhabetin” në botë.

Një ndër çështjet në të cilat qëndrimi i SHBA ka qenë ambig është Mesdheu Lindor. SHBA ka qenë pro Greqisë, por një mbështetëse e madhe e Turqisë, ndërkohë që këto dy vende janë të rreshtuara në prag lufte. SHBA nuk dëshiroi në asnjë moment të përfshihej në konfliktin e tyre duke lënë të paqartë një pjesë të madhe të Perëndimit.

Replikë ndaj Macron, ministrja gjermane e Mbrojtjes: Pa SHBA-në, BE nuk mbrohet dot

Postuar në 17 Nëntor, 2020 20:48

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e përforcoi të martën pohimin e saj se Evropa duhet të vazhdojë të mbështetet në garancitë e sigurisë amerikane, në një përgjigje ndaj kritikave të presidentit francez, Emmanuel Macron. Kramp-Karrenbauer është përfshirë në një përplasje të pazakontë publike me Macron pasi ky i fundit, në një intervistë me “Le Grand Continent” botuar të hënën, e kritikoi atë për një artikull në POLITICO, në të cilin ajo kishte argumentuar se "Evropa ende ka nevojë për Amerikën".

Kissinger: Biden dhe Xi Jingping duhet të bashkëpunojnë që të shmangin luftën

Postuar në 17 Nëntor, 2020 12:50

Nuk ka kohë për të humbur, në mënyrë që të shmanget një përplasje mes SHBA-ve dhe Kinës. Henry Kissinger, arkitekti i madh i gjeopolitikës i cili në 1972 bëri bashkë Richard Nixon në Mao Ce Dunin në Qytetin e Ndaluar, pas një negocimi të fshehtë, i sugjeron presidentit të zgjedhur të nisë punën për të rindërtuar linjat e komunikimit të prishura gjatë presidencës Trump, përndryshe kriza mund të çojë në konflikt të armatosur. Dr.

Për një gjë jam i sigurtë: Europa nuk është SHBA

Postuar në 16 Nëntor, 2020 22:29

Më poshtë një pjesë nga intervista e presidentit të Francës Emmanuel Macron me tre studiues të rinj të politikës ndërkombëtare dhënë për revistën “Le Grand Continent” në të cilën ai flet për temat kryesore të situatës ndërkombëtare.

ShBA nuk e njeh pretendimin e Greqisë për 10 milje hapësirë ajrore

Postuar në 11 Nëntor, 2020 11:16

Gazeta greke “Kathimerini” referon sot një raport të Departamentit Amerikan të Shtetit sipas të cilit vihet në dukje fakti se ShBA nuk njeh pretendimin  e Greqisë për hapësirën e vet ajrore. 

Mediat kryesore shpallin fitoren e Joe Biden në SHBA

Postuar në 07 Nëntor, 2020 18:51

Mediat kryesore të Perëndimit kanë shpallur së fundmi fitoren e Joe Biden si presidenti i 46-t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një orë përpara sesa të arrihej numri i 270 votave në Kolegjin Elektoral, presidenti aktual, Donald Trump postoi në twitter mesazhin se mishte fituar shumë në këto zgjedhje.  

Biden ka marrë 273 nga 270 vota që i duhen ndërkohë që Trump arriti në 214.

Pages

Subscribe to RSS - shba