shba

Jemi në prag të luftërave tregtare

Postuar në 24 Shkurt, 2018 16:33

Organizata Botërore e Tregtisë  paralajmëron se tarifat e reja të vendosura nga SHBA dhe reagimi i zemëruar  disa vendeve si Kina shtojnë rrezikun e luftrave tregtare. "Luftërat komerciale mund të shpërthejnë në çdo kohë dhe në mënyra që nuk presim"-tha drejtori i përgjithshëm i OBT-së,  Hobert Azevedu, duke folur për Agjencinë Gjermane në Gjenevë.

"Ajo që nuk duhet është që një anëtar të miratojë masa që një anëtar tjetër mund t’i konsiderojë të njëanshëme dhe kështu të reagojë në mënyrë të paarsyeshme, duke nisur hakmarrjen”- shtoi Azevedo.

Presidenti i Përbashkët me Kosovën, SHBA shuplakë Ramës

Postuar në 21 Shkurt, 2018 18:41

Pas gafës që lëshoi në Prishtinë dhe habisë që shoqëroi më vonë kryeministrin pse imagjinata e tij për një president të Unitetit Kombëtar Shqipëri-Kosovë u bë kaq e madhe, Edi Rama merr një shuplakë të mirë nga ambasada amerikane. Selia diplomatike e Shteteve të Bashkuara nuk fsheh zhgënjimin për këtë qëndrim, duke thënë se aludimet për bashkim nuk i shërbejnë fqinjësisë së mirë.

As Kina, as Rusia. "Kërcënimi kryesor për SHBA-të është konfuzioni në politikë"

Postuar në 21 Shkurt, 2018 11:47

 Javier Solana, ish-sekretari i Pëgjitshëm i NATO-s publikon së fundmi një opinion në “Project-Syndicate” titulluar: “Rreziqet e militarizimit”. Në shkrim ai përqendrohet te sfidat e sigurisë në botën e sotme duke vënë në dukje rritjen e shpenzimeve ushtarake nga fuqitë kryesore.

Një pikë kryesore në opinion është komenti i Solanës për qasjen e SHBA ndaj problemeve të sigurisë, që sipas tij është e gabuar.

"Raportet Turqi-ShBA në varësi të çështjes kurde dhe Gulen"

Postuar në 19 Shkurt, 2018 10:55

Turqia pretendon se ka imponuar kërkesat e veta në këmbim të normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe me SHBA. Sipas ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu normalizimi i raporteve do të kushtëzohet nga mbajtja e premtimeve nga SHBA.

Lllalla: Të keqen e kam nga Donald Lu

Postuar në 16 Shkurt, 2018 20:25

Adriatik Lllalla ka folur për herë të parë lidhur me vendimin e sekretarit Amerikan të Mbrojtjes, Rex Tillerson për ndalimin e hyrjes së ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë  dhe familjes së tij në SHBA. Në një reagim për të përditshmen amerikane WSJ, Llalla mohoi akuzat për korrupsion, duke drejtuar gishtin drejtëpërdrejtë te ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.

"Ai më ka fyer mua, familjen time dhe gjithë trupin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, duke na trajtuar si kriminelë, duke denigruar ne publikisht dhe personalisht"- tha  Llalla.

Ministri i Jashtëm turk: Me SHBA ose do të rregullohemi, ose do të prishemi tërësisht

Postuar në 12 Shkurt, 2018 10:31

Ministri i Jashtëm i Turqië, Mevlut Cavushoglu është shprehur se marrëdhëniet me SHBA-të janë në një pikë shumë kritike.

Lidhjet me SHBA kanë qenë në një pikë shumë kritike. Ato ose do të normalizohen, ose do të prishen tërësisht

citohet Cavushoglu.

BE merr masa për të mbrojtur firmat europiane nga sanksionet e SHBA ndaj Iranit

Postuar në 09 Shkurt, 2018 12:56

Çështja iraniane tensionon më tej marrëdhëniet mes Europës dhe SHBA-së. Agjencia “Reuters” raporton se BE mund të vërë në lëvizje rregullore për mbrojtjen e firmave europiane që bëjnë biznes me Iranin, nëse SHBA tërhiqet nga marrëveshja e vitit 2015 dhe imponon sanksione ekstraterritoriale.

ShBA, fillojnë hetimet për kontratën e Rapiscanit në Shqipëri

Postuar në 02 Shkurt, 2018 09:49

Kompania amerikane OSIS, njoftoi të enjten se Komisioni i Shkëmbimit të Aksioneve në Bursë (SEC) ka filluar hetimet ndaj saj lidhur me dyshimet për shkelje të ligjit që i ndalon ushtrimin e praktikave të biznesit duke korruptuar zyrtarë të huaj.

"The Economist": Pa rolin e Amerikës, bota shkon në luftë

Postuar në 31 Janar, 2018 11:26

Revista e njohur “The Economist” ia kushtonte edicionin print të datës 25 janar kursit konfliktual ku kanë hyrë fuqitë e mëdha të botës. Revista sjell në vëmendje konfliktet e kufizuara të 25 viteve të fundit dhe ato që ende vazhdojnë, si në Siri, Afganistan, Afrikën Qendrore dhe Irak, për të konkluduar se në botë ka zhvendosje thelbësore gjeopolitike të cilat e sfidojnë rrënjësht rolin e deritanishëm të SHBA.

SHBA planifikon ndërtimin e një rrjeti shtetëror 5G. Synimi: Përballja dhe frenimi i Kinës

Postuar në 29 Janar, 2018 10:53

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump planifikon të shtetëzojë rrjetin e celularëve me synim mbrojtjen nga aktivitetet e Kinës.

Pages

Subscribe to RSS - shba