shba

Greqia ekstradon në SHBA "Mr Bitcoin"

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 20:51

Departamenti Penal i Gjykatës së Lartë vendosi t’u dorëzojë autoriteteve amerikane, Alexander Vinniki. Ai është i akuzuar nga autoritetet amerikane për pastrimin e 4 miliardë dollarëve përmes monedhës dixhitale (Bitcoin)

Këto para dyshohet se janë të ardhura nga aktivitete kriminale.

Megjithatë, fjalën e fundit për çështjen e 38-vjeçarit rus e ka tani ministri grek i Drejtësisë, Stavros Kontonis, i cili ka të drejtën të rrëzojë vendimin e Gjykatës së Lartë.

Gjuha malazeze njihet ndërkombëtarisht sipas standardit ISO 639

Postuar në 12 Dhjetor, 2017 13:03

Gjuha malazeze është njohur si gjuhë e ndryshme nga ajo serbe duke marrë në këtë kuadër edhe një kod ndërkombëtar njohjeje sipas standardit ISO 639. 

Vendimi është marrë nga Komiteti i Përbashkët Këshillimor në Librarinë e Kongresit në Washington, që konfirmon ekzistencën e gjuhës malazeze si gjuhë e mëvetshme dhe jo si një variant i gjuhës serbe.

Gjuha në fjalë do të kodohet apo quhet si “montenegrian” në anglisht, “Montenegrin” në frëngjsht dhe “crnogorski jezik” në gjuhën malazeze, qoftë e shkruar me alfabet latin, qoftë me atë cirilik.

Konferenca Islamike flet edhe për Shqipërinë mbi “Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit”

Postuar në 10 Dhjetor, 2017 02:50

Vendmi i presidentit të ShBA Donald Trump dhe mandej Kongresit për të zhvendosur në Jeruzalem ambasadën amerikane në Izraal po shoqërohet me reagime globale të gjithanshme. Disa media kanë vënë në dukje se ShBA nuk është vetëm në këtë lëvizje kaq tensionuese. Sot Middle East Monitor, shkruante se Arabia Saudite dhe Egjipti janë dakordësuar paraprakisht me vendimin e ShBA, ndërkohë që në frontin e parë kundërshtues është shfaqur Turqia dhe Irani. 

Përçarje SHBA-Gjermani në NATO për qëndrimin ndaj Rusisë

Postuar në 09 Dhjetor, 2017 10:41

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë aksion të unifikuar të NATO-s për verifikimin e veprimeve të Rusisë në zbatim të Traktatit për Forcat Bërthamore me Rreze të Mesme (INF). Lajmi publikohet nga revista gjermane “Spiegel” sipas të cilës, ka qenë një takim i krerëve të Aleancës katër javë më parë ai që ka evidentuar shqetësimet në rritje të SHBA. Sipas revistës sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka prezantuar dëshmi apo prova të fotografimeve ajrore që flasin për zhvillimin nga ana e rusëve të një sistemi raketash balistike bërthamore,  quajtur SSC-8.

Deklaratë e ambasadës së SHBA për Prokurorin e Ri

Postuar në 07 Dhjetor, 2017 13:07

Politika i është futur një debati ligjor nëse Adriatik Llallës i mbaron ose jo mandati dhe çfarë parashikon ligji dhe Kushteuta në këtë rast. PD dhe LSI i janë kapur pas teknikaliteteve për të kundërshtuar zgjedhjen e një Prokurori të Përkohshëm siç kërkojnë misionet Euralius dhe OBDAT, ndonëse ka një ftesë të kryeministrit për ta zgjedhur bashkarisht Prokurorin e Përkohshëm. 

Në vetvete debate të tilla bëhen sa herë nuk është mbyllur ndonjë Pazar mes palëve të brendshme për personin që do të përfaqësojë organin e akuzës.

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 11:42

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të mprehtë për dekada të tëra. Vendimi i presidentit amerikan që pritet të zyrtarizohet në orët në vijim nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, i jep fund përpjekjeve të dhëndërit dhe njëkohësisht këshilltarit të tij, Jared Kushner pë rifillimin e procesit të paqes mes Izraelit dhe Palestinës.

Të drejtat civile dhe politike, atribut i të pasurve?

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 22:52

Kombet e Bashkuara që monitorojnë varfërinë ekstreme dhe të drejtat e njeriut do të nisin një mision në SHBA, i cili do të përqëndrohet në disa nga barrierat sociale dhe ekonomike që e bëjnë ëndrrën amerikane thjesht një iluzion për miliona njerëz- nga të pastrehët në Kaliforni dhe ata që vuajnë diskriminimin e thellë racor në Jug apo rënien e vendeve të punës në West Virginia.

SHBA tërhiqet nga Pakti Global për Emigracionin

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 10:00

Presidenti i SHBA Donald Trump ka vendosur të tërheqë Shtetet e Bashkuara nga Pakti i OKB-së për menaxhimin e krizave të emigrantëve dhe refugjatëve, pasi ai beson se ky Pakt është "i papajtueshëm" me politikën e tij të emigracionit.

"Misioni i Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara ka njoftuar Sekretarin e Përgjithshëm se Shtetet e Bashkuara po ndërpresin pjesëmarrjen  në Paktin Global për Imigracionin, i njohur ndryshe si Deklarata e New Yorkut"- bëri të ditur delegacioni i SHBA në OKB.

Bernd Fisher: Trump nuk e di ku bie Shqipëria

Postuar në 02 Dhjetor, 2017 21:05

Bernd Fisher është një prej anëtarëve të komisionit për rishkimin e teksteve të historisë, në veçanti të kapitullit të Luftës së Dytë Botërore. Në një intervistë për Televizionin Shqiptar ai jep disa konsiderata për këtë periudhë por edhe për debatin mbi datën e çlirimit apo ndikimin e perandorisë Osmane.

Nëse flasim për veçantitë e Shqipërisë në periudhën e pushtimit, si nga italianët, ashtu edhe nga gjermanët, cilat janë gjetjet që në një farë mënyre ju kanë befasuar?

Eksporti amerikan i obezitetit

Postuar në 02 Dhjetor, 2017 11:44

Mirëqenia e përgjithshme në botë mund të jetë rritur, por bashkë me të, dhe problemet janë shtuar. Dhe ato po shfaqen këmbëngulëse dhe të thella për nga pasojat e veta aty ku pritej më pak. Ushqimi dhe kultura e të ushqyerit është sot një ndër problemet kryesore në botë. Nga njëra anë ka qindra milionë të uritur, nga ana tjetër ka qindra milionë obezë. Të dyja janë faktorë që në fund peshojnë në jetëgjatësinë e njeriut dhe ekonominë globale.

Pages

Subscribe to RSS - shba