shba

Kriza turko-amerikane, e vjetër dhe komplekse

Postuar në 16 Tetor, 2017 08:54

Tensioni turko-amerikan është më shumë sesa një çështje perzullimi vizash apo arrestimi I një nëpunësi konsullate. Në një prononcim për gazetën turke, “Hurriyet”, ish-shefi i shërbimit sekret turk, Sönmez Köksal, shprehet se incidentet dhe tensionet kanë lindur qysh gjatë Luftës së Ftohtë. Po kështu refuzimi i Parlamentit turk për të lejuar shfrytëzimin e hapësirës turke për pushtimin e Irakut, provokuan më shumë shkëmbime fjalësh dhe bisedime të acaruara, pa kaluar në veprime.

Erdogan në udhëkryq, Tirana ndjen kapistrën e BE

Postuar në 15 Tetor, 2017 11:38

Tirana zyrtare është ndeshur ditët e fundit me kritikat dhe zemërimin e Ankarasë për lirimin nga Gjykata e Durrësit të "gylenistit", Mohamed Jasir Aidognuz. 

Në qiellin e pastër deri dje të vllazërisë dhe partneritetit strategjik shqiptaro-turk duket se janë shfaqur re që lidhen me litarët që tërheqin kapistrin e Tiranës nga Brukseli dhe Uashingtoni. Të dyja këto qendra të politikës globale janë në përplasje me Turqinë e Erdogan. 

SHBA braktis UNESCO-n, i bashkohet dhe Izraeli

Postuar në 12 Tetor, 2017 20:45

SHBA njoftoi sot se do të tërhiqet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), duke e akuzuar këtë institucion se ishte anti izraelit.

Shkak është bërë anëtarësimi Palestinës në këtë institucion të Kombeve të Bashkuara. SHBA do të mbajë statusin e vëzhguesit, njoftoi Departamenti i Shtetit, në vend të përfaqësimit të tyre në agjencinë e OKB-së me seli në Paris. Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO, Irina Bokova shprehu keqardhje për vendimin e SHBA-ve për t’u tërhequr nga UNESCO.

Tensione në marrëdhëniet turko-amerikane. Pezullohen vizat për joemigrantët

Postuar në 08 Tetor, 2017 23:36

Pak ditë më parë presidneti amerikan Donald Trump dhe ai turk, Recep Tayyip Erdogan deklaruan pas një takimi në Neë York se ata janë miq me njëri-tjetrin. Sipas Trump madje, marrëdhëniet mes të dyja vendeve janë më të shkëlqyera se kurrë, duke menduar ndoshta se të thuash të kundërtën e realitetit të bën diplomat të klasit të parë. Mirëpo kanë mjaftuar vetëm pak orë që ky humor për marrëdhëniet të mbërrijë te pragu i një krize të vërtetë.

Presion i fortë edhe ndaj Zaevit në Maqedoni

Postuar në 03 Tetor, 2017 13:41

Arrestime edhe në Maqedoni si kusht që qeveria e Zaevit të ketë rrugën e hapur për integrimet euro-atlantike. Ky duket të jetë mesazhi i SHBA për fqinjin tonë lindor.  Zv.ndihmës Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee ka deklaruar në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Tv Alsat në Maqedoni, se të gjitha çështjet e rrjedhura nga përgjimet e paautorizuara që u publikuan nga Zoran Zaev kur ishte në opozitë, duhet të trajtohen ligjërisht.

Programi mbrojtës i rrjetit të Pentagonit, i kontrolluar në kodin e burimit nga rusët

Postuar në 03 Tetor, 2017 09:45

Ndoshta Rusisë nuk i është dashur të lodhet shumë për të penetruar në rrjetin kompjuterik të ushtrisë amerikane. Agjencia “Reuters” raporton sot për një marrëdhënie pune mes kompanisë “Hewlett Packard Enterprise” dhe agjencive ruse të mbrojtjes, raportim sipas të cilit, këto të fundit kanë patur të drejtën e këqyrjes dhe analizës së kodit të burimit për softuerë të përdorur nga Pentagoni. Konkretisht bëhet fjalë për softin ArcSight, që është “qendra nervore e pjesës më të madhe të ushtrsë amerikane, që njofton analistët nëse kompjuterët janë nën sulm”.

SHBA vulos kufirin e Kosovës me Malin e Zi

Postuar në 29 Shtator, 2017 21:13

SHBA i kërkoi Kosovës t’i japë fund çdo diskutimi për kufirin me Malin e Zi dhe të ratifikojë sa më shpejt marrëveshjen e demarkacionit. Mesazhi u dha nga zv/presidenti Pence gjatë takimit që pati në Uashington me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

SHBA përgjysmon personelin diplomatik në Kubë

Postuar në 29 Shtator, 2017 17:06

Ende pa nisur mirë, marrëdhëniet SHBA-Kubë kanë marrë goditje. “Associated Press” njofton se SHBA po paralajmëron qytetarët e vet të bëjnë kujdes gjatë vizitave në Kubë teksa ka urdhëruar më shumë se gjysmën e personelit diplomatik të largohet nga ishulli. Arsye e këtij zhvillimi janë ato që SHBA i quan “sulme specifike” ndaj personelit diplomatik, që konsistojnë në probleme shëndetësore të vazhdueshme dhe të padiagnostikueshme deri më tani. Po kështu SHBA ka ndërprerë lëshimin e viziave për një afat të pacaktuar dhe për qytetarët kubanë viza do të lëshohet nga vendet fqinj.

SHBA/Terrorizmi i brendshëm, po aq kërcënues sa Shteti Islamik

Postuar në 29 Shtator, 2017 09:24

Kërcënimi terrorist i brendshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës barazohet me atë të përfaqësuar nga Shteti Islamik. Drejtori i Byrosë Federale të Hetimit, Chris Wray deklaroi para Senatit se numri i çështjeve nën hetim që tratojnë akte të terrorizmit të aktorëvë të brendshëm në SHBA arrin në 1000. Po kaq është sipas tij edhe numri i çështjeve që lidhen me Shtetin Islamik. Ndërkohë sipas kreut të FBI-së, vetëm vitin e fundit në SHBA janë arrestuar 176 persona të akuzuar për akte terrori motivuar nga synime të brendshme politike.

SHBA, tani në dosjet e emigrantëve edhe të dhëna të hollësishme të profilit të tyre në rrjetet sociale

Postuar në 29 Shtator, 2017 08:36

Privatësia po pëson erozionin më të madh, ndonëse, apo pikërisht pse jetojmë në kohën e lirisë së informacionit. Një rregullore e re e publikuar në Regjistrin Federal të SHBA, parashikon se Departamenti i Sigurisë së Brendshme, ka të drejtë të mbledhë të dhënat e hedhur në mediat sociale për/nga emigrantët, qoftë atë me leje të përhershme, qoftë ata të natyralizuar.

Pages

Subscribe to RSS - shba