shba

Irani refuzon ofertën e SHBA-së për ndihmë ndaj pandemisë. Khamenei: Virusi, krijim i Amerikës

Postuar në 22 Mars, 2020 13:57

Lideri Suprem i Iranit ka refuzuar ofertën e Shteteve të Bashkuara të  Amerikës për të ndihmuar vendin në betejën e tij kundër koronavirusit. Në një fjalim televiziv, Ayatollah Ali Khamenei tha se SHBA-ja është "armiku më i keq" i Iranit, duke lënë të kuptohet për një teori konspirative, të shprehur edhe nga disa zyrtarë kinezë, se Amerika është përgjegjëse për pandeminë.

Irani: CoVid 19, sulm biologjik. Dyshime nga deklaratat e Qendrës së Sëmundjeve në SHBA

Postuar në 13 Mars, 2020 16:43

Pas Kinës edhe Irani deklaron se pandemia e tanishme e CoVid 19 është në të vërtetë një sulm biologjik pas të cilit qëndrojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë një fjalimi para forcave të armatosura të Iranit, Ayatollah Khamenei e ka cilësuar pandeminë e tanishme që e ka goditur shumë rëndë vendin e tij si një sulm të organizuar.  Duke folur për masat e marra dhe angazhimin e ushtrisë në mbrojtjen e popullatës, Khamenei ndër të tjera tha:

Kina akuzon se CoVid 19 është prodhim bioinxhinerik i ShBA

Postuar në 13 Mars, 2020 12:18

 

Një zëdhënës i qeverisë kineze të enjten ka nënkuptuar gjatë një deklarate për mediat se koronavirusi mund të jetë një prodhim i ushtrisë amerikane, i hedhur më pas në qytetin kinez të Uhanit.

Kjo akuzë erdhi një ditë pasi këshilltari i Sigurisë Kombëtare në SHBA, Robert O’Brien qortoi Kinën për dështim gjatë përpjekjeve për parandalimin e epidemisë, kur përhapja ishte në fazat fillestare.

Dorëzohet Thaçi/Pro Amerikës çdo vendim, ose shteti ynë nuk ka të ardhme

Postuar në 10 Mars, 2020 17:08

Hashim Thaçi ka kërkuar sot që e gjithë klasa politike kosovare të marrë vendime që janë në përputhje me kërkesat e SHBA. Me një shënim të shkurtër në Facebook, Thaçi, në cilësinë e Presidentit të Republikës ka nënvizuar se ky kurs vë në pikëpyetje edhe vetë ekzistencën e shtetit.

Covid-19 dhe mosbesimi kinezo-amerikan si terren i favorshëm për teoritë e konspiracionit

Postuar në 08 Mars, 2020 18:12

 

Frika është ajo që po përhapet më shpejt se virusi. Fabrikat janë mbyllur. Rrugët janë bllokuar. Fshatra të tëra janë izoluar. Qytete janë kthyer në karantinë. Përhapja e COVID-19 është kriza më e rëndë sociopolitike me të cilën liderët kinezë janë përballur që nga protesta e Tiananmen e vitit 1989. Kriza i ka kaluar kufijtë e Kinës. Përhapja e virusit përtej kufijve - dhe reagimi në panik ndaj kësaj përhapjeje - do të ketë efekte të thella në ekonominë globale, politikën, sigurinë dhe qeverisjen.

Amerika punon për shqiptarët. Një tezë që ende nuk është shpjeguar

Postuar në 06 Mars, 2020 12:43

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të shqetësuara se Serbia po blen armë ruse. Ja një lajm që të bën të kuptosh rëndësinë që Amerika për botën. Sipas raportimeve mediatike SHBA i kërkon Serbisë të ndërpresë menjëherë transaksionet e blerjes së armëve nga Rusia, ose mund të ketë sanksione.

Këtë kërcënim bëri SHBA pak muaj më parë edhe ndaj Turqisë që bleu sistemin S 400 nga Rusia.

Pra bëni si them unë ose do ju vendos sanksione. Do ju lë pa bukë. Kjo është politika e shtetit më demokratik në botë.

Dajë Semi i jep fund botës së vet/ShBA firmosin marrëveshjeje paqeje me talebanët

Postuar në 01 Mars, 2020 01:57

Pas 19 vjetësh konflikti të armatosur lufta kundër terrorizmit në Afganistan ka përfunduar me disfatë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 
Media të ndryshme raportojnë për nënshkrimin e një marrëveshjeje paqeje mes të Dërguarit Special të ShBA për Pajtimin e Afganistanit, Zalmay Khalilzad dhe njërit prej themelues e të lëvizjes Talebane, Mullah Abdul Ghani Baradar.

 

Ofensiva ruso-siriane në Idlib, Turqia kthen sytë sërish nga SHBA

Postuar në 28 Shkurt, 2020 17:55

Perëndimi me SHBA në krye ka dhënë sot një tjetër shfaqje të pozicionit qesharak që ka marrë në botë për shkak të inkoherencës së madhe që ka krijuar mes predikimit për paqe, ligjit ndërkombëtar që e ka imponuar vetë dhe nevojës për të bërë çfarë i leveridis kudo. Rasti e solli që të jetë Turqia në pozitën e vendit që ka nevojë sot për mbështetje. Po ajo Turqi që sillet pa pyetur shumë për SHBA dhe BE kur vjen puna për situatën në Siri, apo blerjen e sistemeve mbrojtëse ruse.

SHBA krijon seksion për "dekriminalizimin e dhënies së shtetësisë"

Postuar në 28 Shkurt, 2020 13:00

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të trajtojë në rrugë ligjore – instiucionale procesin e denatyralizimit, që është në fakt revokim i shtetësisë. Departamenti i Drejtësisë ka njoftuar në faqen e vet online se është krijuar seksioni përkatës për denatyralizimin në kuadër të Divizionit Civil për Imigrimin dhe Veprimin Ligjor. 

Kjo lëvizje nënvizon angazhimin e Departamentit për të vendosur para drejtësisë kriminelët e luftës, agresorët seksualë dhe të tjerë mashtrues që kanë marrë shtetësinë në mënyrë ilegale

Politikë me Amerikën në krah, jo politikë amerikane

Postuar në 27 Shkurt, 2020 22:04

Albin Kurti ka njoftuar se nga data 15 mars do të heqë në mënyrë të kushtëzuar tarifën për mallrat serbe. Ka rëndësi të theksohet kushtëzimi, pasi në deklarimin e vet Kryeministri i Kosovës bëri me dije se nëse Serbia nuk reagon proporcionalisht, tarifa do të rikthehet. 

Mund të mos jesh dakord me këtë qëndrim, por ai është njoftuar nga z. Kurti që pa ardhur në pushtet duke premtuar reciprocitetin. 
Në Kosovë po luajnë politikisht kundër këtij akti, kurse në Tiranë loja është më tinzare. 

Pages

Subscribe to RSS - shba