rouhani

Irani jep shifra të tjera: 25 milionë të infektuar, 14 000 të vdekur. Në rrezik infektimi, 35 milionë njerëz

Postuar në 18 Korrik, 2020 12:26

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, deklaroi së fundmi në në Iran aktualisht janë prekur nga CoVid-19, 25 milionë njerëz. Ai ka referuar një raport të Ministrisë së Shëndetësisë sipas të cilit shifra e deklaruar deri më tani prej 269 440 të infektuarish nuk i përgjigjet të vërtetës.  

Vlerësimi ynë është që deri më tani 25 milionë iranianë janë infektuar me këtë virus dhe rreth 14 000 kanë vdekur. Ekziston mundësia që rreth 30-35 milionë njerëz të tjerë të jenë në rrezik infektimi

Irani pranon rrëzimin e avionit ukrainas. Rouhani: Gabim i pafalshëm

Postuar në 11 Janar, 2020 12:52

Irani ka pranuar zyrtarisht se qëndron pas rrëzimit të avionit ukrainas ku vdiqën 176 persona. Presidenti i vendit, Hassan Rouhani ka shprehur në tuiter keqardhjen e thellë për rrëzimin e avionit duke e konsideruar atë një gabim shkatërrimtar.

Mendimet dhe lutjet e mia shkojnë për të gjitha familjet e viktimave. Ngushëllimet e mia më të sinqerta

shton presidenti iranian.

Ai ka deklaruar se hetimi po vazhdon për të sqaruar rrethanat e “kësaj tragjedie të madhe dhe gabimi të pafalshëm”.

Gjuhë shantazhi me incidentet e së shkuarës

Postuar në 07 Janar, 2020 11:47

Qeveria amerikane i ka refuzuar vizën hyrëse ministrit të Jashtëm iranian Javad Zarif që do të fliste në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Lajmi raportohet nga mediat ameriakne sipas të cilave misioni iranin në OKB po pret sqarime rreth këtij vendimi.

Nuk kemi marrë asnjë komunikim zyrtar as nga SHBA as nga OKB rrethe vizës së ministrit Zarif

Hyjnë në fuqi sanksionet e njëanshme të SHBA ndaj Iranit

Postuar në 07 Gusht, 2018 09:53

Prej orës 7 të mëngjesit të kësaj të marte kanë hyrë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit, të cilat ishin hequr pas arritjes së marrëveshjes historike për programin bërthamor në vitin 2015.

Shtetet e Bashkuara zyrtarizuan në mënyrë të njëanshme valën e parë të sanksioneve që lidhet me transaksionet financiare, importet e lëndëve të para, sektorët e automobilave dhe aviacionit civil.

Irani: Lufta me Ne, nëna e të gjitha luftërave

Postuar në 22 Korrik, 2018 11:02

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka kërcënuar homologun amerikan Donald Trump se një luftë e ShBA-së me Iranin do të jetë “nëna e të gjitha luftërave”. Duke folur të djelën para diplomatëve iranianë, Rouhani ka drejtuar mesazhe direkte: 

SHBA tërhiqet nga marrëveshja bërthamore, Irani qëndron: Vazhdojmë me partnerët e tjerë

Postuar në 09 Maj, 2018 02:07

Presidenti amerikan Donald Trump ka dalë sot në mbrëmje para mediave për të përcjellë mesazhin e tij për daljen e SHBA nga marrëveshja bërthamore me Iranin. E konsideruar një lëvizje politike me pasoja të paparashikueshme, vendimi në fjalë është ndoshta më turbulluesi qëkurse Trump mori detyrën. Ai e vendos regjimin iranian në qendër të një armiqësie të shpallur nga SHBA, ndërkohë që kapacitetet nuk përputhen dhe konkurenca mes të dyja vendeve është shumë e pangjarë.

Lindja e Mesme, radha i vjen Iranit për protesta

Postuar në 31 Dhjetor, 2017 21:57

Protestat në Iran kanë vijuar për të tretën ditë dhe bashkë me to edhe jehona në mediat perëndimore që kanë lokalizuar menjëherë shkakun: regjimi i ajatollahëve provokon probleme. Sot janë raportuar edhe viktima, ndërkohë që qëndrimi zyrtar i Teheranit është se protestat janë organizuar nga agjentë të shërbimeve të huaja.
Presidenti iranian, Hasan Rouhani ka deklaruar gjatë një mbledhjeje të kabinetit qeveritar se:

SHBA-Iran, drejt një krize të re globale

Postuar në 14 Tetor, 2017 09:47

Marrëveshja për programin bërthamor të Iranit po shfaqet si një çështje që destabilizon skenën politike globale. Presidenti amerikan Donald Trump refuzoi ratifikimin e marrëveshjes nga ana e SHBA-ve me argumentin se Irani financon terrorizmin. Pas kësaj deklarata Trump u ballafaqua me kritika të ashpra nga presidenti i Iranit, Hasan Rouhani, i cili foli për "akuza të pabaza", ndërsa zyrtarë evropianë i kërkuan kreut të Shtëpisë së Bardhë të rimendojë veprimet e tij.

Prishja e marrëveshjes bërthamore, një mundësi e humbur për botën*

Postuar në 21 Shtator, 2017 16:22

Katër muaj më parë, më shumë se 41 milionë njerëz që përbëjnë 73% të qytetarëve iranianë që kanë të drejtë vote iu drejtuan kutive të votimit për zgjedhjet e 12-ta presidenciale dhe sërish, ata shprehën besim për platformën time, që bën thirrje për moderim në respekt të të drejtave të njeriut,  prosperitetit dhe ringjallërimit ekonomik në Iran si dhe angazhimit konstruktiv në botë.

Rouhani rikonfirmohet si president i Iranit

Postuar në 20 Maj, 2017 11:37

Hasan Rouhani ka fituar një mandat të dytë si president i Iranit. Nga 56 milionë votues, morën pjesë në zgjedhje 40 milionë, prej të cilave deri më tani Rouhani ka marrë 22 milionë, kurse kundërshtari i konservator, Ebrahim Raisi, 15.5 milionë. 

Pages

Subscribe to RSS - rouhani