Irani pranon rrëzimin e avionit ukrainas. Rouhani: Gabim i pafalshëm

Postuar në 11 Janar, 2020 12:52

Irani ka pranuar zyrtarisht se qëndron pas rrëzimit të avionit ukrainas ku vdiqën 176 persona. Presidenti i vendit, Hassan Rouhani ka shprehur në tuiter keqardhjen e thellë për rrëzimin e avionit duke e konsideruar atë një gabim shkatërrimtar.

Mendimet dhe lutjet e mia shkojnë për të gjitha familjet e viktimave. Ngushëllimet e mia më të sinqerta

shton presidenti iranian.

Ai ka deklaruar se hetimi po vazhdon për të sqaruar rrethanat e “kësaj tragjedie të madhe dhe gabimi të pafalshëm”.

Njoftimi zyrtar u bë në mëngjes përmes një deklarate të publikuar nga agjencia ISNA dhe atë e autorizonte Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë iranian. Sipas deklaratës avioni kishte fluturuar në afërsi të një prej objekteve më të rëndësishme ushtarake të Gardës Revolucionare në datën 8 janar kur edhe u godit nga një raketë me rreze të shkurtër.

Comments

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Kesaj i thone na falni se ju vrame pa dashje, po do lutemi shume per juve.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Rast i ralle ne bote ne rrezim avioni, ku nje vend pranon hapur nje gabim te tille! Te pakten kjo gje eshte per tu lavderuar!

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Cfare ka ketu per te lavderuar mor zoteri? Po sikur te themi qe e ka pranuar se te tjeret kishin prova te pakundershtueshme qe avioni u godit me rakete? Ku e di ti qe ishte gabim dhe nuk u be me qellim, apo meqe e tha ai me çallme patjeter duhet te jete e vertete. Ti bej si te duash, por une them se para se te lavderosh dicka te tille me mire mendohu pak me gjate.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.