rezoluta

Përplasja SHBA-Izrael, akuza se Obama nxiti rezolutën pro Palestinës

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 09:14

Miratimi i rezolutës për ndërprerjen e aktiviteteve izraelite në territoret palestineze, duket se është kthyer në mollë sherri mes Shteteve të Bashkuara dhe Jeruzalemit. Zyrtarët izraelitë kanë deklaruar publikisht se kanë prova se miratimi i rezolutës në OKB është i orkestuar nga presidenti në ikje i Shteteve të Bashkuara të Amrikës, Barack Obama.

Abc News: Draft rezolutë e BE-së që tejkalon ngujimin te Vettingu

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 15:43

"Abc News" raporton sot për një draft rezolutë të Këshillit të Europës, hartuar nga 28 ambasadorët e përhershëm të BE-së që përfshin 8 pika për Shqipërinë, si kritere për t’u përmbushur në kuadër të hapjes së negociatave. Drafti do të diskutohet në datën 13 dhjetor, ditë kur Shqipëria pret një vendim. Kërkesat janë:

ShBA, Senati miraton rezolutën për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Rusia mbështet referendumin

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 20:03

Komiteti për Çështjet e Jashtme në Senatin Amerikan ka miratuar me unanimitet rezolutën për ratifikimin e protokollit të anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

Javën e kaluar disa media në ShBA e ngritën me shqetësim faktin se rezoluta mund të zvarritej deri në ardhjen në Shtëpinë e Bardhë të adminostratës së re të Donald Trump. Sot dokumenti ka kaluar dhe ai po interpretohet si një “përgjigje e qartë ndaj politikës të Rusisë në Europë”.

Turqia paralajmëron reagime ndaj Gjermanisë pas miratimit të rezolutës për Genocidin Armen. Por nuk sqaron se çfarë konkretisht

Postuar në 07 Qershor, 2016 17:39

Turqia do të reagojë ndaj Gjermanisë për rezolutën që Parlamenti gjerman miratoi si qëndrim ndaj atij që njihet si Genocidi Armen. Në një intervistë për televizionin shtetëror turk, TRT Haber, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, paralajmëroi reagimin e Ankarasë zyrtare, por pa sqaruar se për çfarë bëhet fjalë. Gjermania është vendi i dytë i madh europian, pas Francës që njeh Genocidin Armen, që përbën nga çështjet e nxehta të Politikës së Jashtme turke.

“Një Frikë e Mbuluar Keq”

Postuar në 23 Prill, 2016 15:02

Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste nuk pranoi të fuste në rend dite rezolutën për hapjen e kutive të votimit të referendumit të 9 prillit. Një referendum i diskutueshëm për nga mënyra e organizimit, transparenca, ndershmëria dhe vlera e tij politike. Rezoluta u propozua nga deputetët Blushi dhe Mimoza Hafizi, por ajo u hodh poshtë e bashkë me të u hodh poshtë edhe një histori opozitarizmi, edhe kështu thjesht dhe vetëm verbale, që PS-ja organizoi kundër Sali Berishës, por që nuk e mishëroi dot asnjëherë.

PE: S'është koha për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Postuar në 23 Mars, 2016 10:23

Komisioni për Politikat e Jashtme në Parlamentin Evropian miratoi rezolutën për Shqipërinë. Në këtë dokument thuhet se, reformat kyçe politike dhe administrative janë në proces, por nuk kanë arritur ende në pikën për hapjen e negociata për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.
Raporti i hartuar nga Knut Fleckenstein thekson se, për hapjen e negociatave duhet së pari intensifikimi i përpjekjeve për këto reformat si zbatimi i ligjit, reforma në drejtësi, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, reformimi i administratës publike dhe të drejtat themelore.

Lobingu i Shqipërisë për Kosovën nuk mjafton, fiton rezoluta serbe në PE

Postuar në 29 Janar, 2016 09:38

Propozimet e palës serbe fituan përballë propozimeve të delegacionit të Shqipërisë për Kosovën të përfaqësuar nga Valentina Leskaj, Petrit Vasili, Namik Dokle dhe Oerd Bylykbashi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.
Katër amendamentet e Beogradit kishin të bënin me marrëveshjen në Bruksel për bashkësinë e komunave serbe, për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, edhe pse Kosova nuk u bë anëtare e UNESCO-s dhe për kalimin e disa kompetencave tek UNMIK në marrëdhënie me organizma të tilla si Interpol dhe Europol.

Unioni i Prokurorëve kundër Komisionit për Vlerësimin e Pasurisë

Postuar në 15 Janar, 2016 11:57

Unioni i Prokurorëve të Republikës së Shqipërisë kërkon në mënyrë të qartë që reforma në sistemin e drejtësisë të këtë si synim kryesor përmirësimin dhe ndryshimin e sistemit dhe jo të emrave të përvecëm.
Sipas tyre një kërkesë e tillë vjen natyrshëm nga parashikimet e dispozitave kalimtare të cilat nga njëra anë parashikojnë vazhdimin e mandatit për një sërë funksionarësh të këtij sistemi (anëtarë të Gjykatës së Lartë, Kushtetuese) dhe ndërprerjen e mandateve për një sërë funksionarësh të tjerë (anëtarë të KLD dhe Prokurori i Përgjithshëm).

Iniciativë ligjore në Parlamentin francez për heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 15:33

Apo lëviz Franca drejt një aleance preferenciale me Rusinë duke kapërcyer barrierat e vëna nga Bashkimi Europian? Kjo është ende herët të thuhet, por sulmet e Parisit ka gjasa të kenë ndryshuar shumëçka në një vend si Franca. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik” citon një ligjvënës francez të Partisë Republikane, Thierry Mariani, i cili ka iniciuar një rezolutë për heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Rezoluta do të diskutohet në muajin janar në Asamblenë Nacionale. "Hapi tjetër është mbledhja e sa më shumë firmave mes anëtarëve të Parlamentit në kuptim të kësaj rezolute.

Shqipëria votë pro heqjes së embargos amerikane ndaj Kubës. M. i Jashtëm: “Nuk është qëndrim kundër SHBA”

Postuar në 28 Tetor, 2015 20:19

Shqipëria ka votuar në OKB pro rezolutës që kërkon heqjen e embargos ndaj Kubës. Një lëvizje diplomatike që merr kuptim kundër politikës amerikane në një rajon me rëndëis strategjike për të, është miratuar edhe nga Tirana zyrtare, e cila prej disa kohësh nuk ka marrëdhënie dhe aq të ngrohta me SHBA. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, deklaroi sot se vota e Shqipërisë nuk është votë kundër SHBA-ve, pasi këtë qëndrim Shqipëria e ka mbajtur në vijimësi, pavarësisht se kush ka qenë në qeverisje. “Shqipëria nuk ka votuar kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës ditën e martë.

Pages

Subscribe to RSS - rezoluta