rezoluta

Fatura kriminale e politikës në Tiranë tani edhe në gjermanisht

Postuar në 26 Shtator, 2019 22:15

Ashtu siç pritej, Shqipëria u trajtua me preçedencë në Bundestagun gjerman për vetë problemet e mëdha që ka, sajë faturës që i ka prodhuar vendit klasa politike dhe në veçanti qeverisja e 7 viteve të fundit.  Teksa për Maqedoninë e Veriut u rekomandua hapja e pakushtëzuar e negociatave për Shqipërinë kërkohet plotësisimi i 9 kushteve, sic u theksua edhe ne rezoluten e CDU/CSU.

Draft rezoluta e Thaçit: Shqiptarët e Preshevës të jenë pjesë e delegacionit që negocion me Serbinë

Postuar në 02 Korrik, 2019 13:34

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, ka propozuar sot një draft rezolutë që sugjeorn mbrojtjen dhe përfaqësimin e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Draft rezoluta i është propozuar Kuvendit të Kosovës që duhet të japë miratimin.

Në tekstin e dokumentit, presidenti Thaçi propozon që Kosova të konsiderojë interesin e shqiptarëve të Preshevës, duke iu referuar në pikën 1 të saj detyrimit shtetëror për të njohur vullnetin e tyre për bashkim me Kosovën shpreur në referendumin e vitit 1992 dhe me luftën e Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë, Bujanoc.

Rezoluta për genocidin serb, Flora Brovina publikon foton e përdhunimit nga ushtarët serbë

Postuar në 16 Maj, 2019 12:57

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina ka publikuar një fotografi tronditëse ku sipas saj shfaqen ushtarë serbë që përdhunojnë një grua nga Kosova gjatë luftës së vitit 1999. Në foto paraqiten tre ushtarë që përdhunojnë gruan, ndërkohë që në sfon duken njerëz të mbajtur nën grykën e armës nga një ushtar tjetër.

Parlamenti i Portugalisë njeh Genocidin Armen

Postuar në 28 Prill, 2019 20:14

Parlamenti i Portugalisë ka votuar më datë 27 prill që të njohë Genocidin Armen, term që përmbledh një seri ngjarjesh tragjike të vitit 1915 në ish-Perandorinë Osmane.

Rezoluta e miratur thekson se: shfarrosja sistematike nga autoritetet otomane drejtuar ndaj pakicës armene në territorin e vet është konsideruar nga komuniteti ndërkombëtar i historianëve si genocidi i parë i shekullit të 20-të”.

Pensione me dekret të Adolf Hitlerit. Parlamenti belg - Gjermanisë: Ndërpritini!

Postuar në 22 Shkurt, 2019 14:47

 Komiteti Parlamentar belg për Çështjet e Jashtme ka votuar këtë javë një rezolutë përmes së cilës i kërkon Gjermanisë të ndalë pagesat e pensioneve për bashkëpunëtorët e nazizmit.

Marrja e pensioneve për bashkëpunimin me një ndër regjimet më vrastare në histori është në kundërshti të plotë me punën për kujtesën dhe paqen që konstituon projektin europian

Kisha Maqedonase kundër ndryshimit të emrit

Postuar në 07 Tetor, 2018 12:58

Kisha Maqedonase ka rikonfirmuar qëndrimin se është kundër ndryshimit të emrit për Maqedoninë. "Emri i Kishës dhe i vendit duhet të mbetet i pandryshuar”-thuhet në një deklaratë të Kishës, cila refuzon çdo rishikim të emrit "Maqedoni".

Gjatë punimeve vjetore, Këshilli i  Kishës Ortodokse të Maqedonisë - Kryepeshkopata e Ohrit" bëri një rkonfirmim të pozicionit se as vendi dhe as Kisha nuk duhet të ndryshojnë emërtim.

Sa më larg Serbisë, Mali i Zi: Rezolutë për anullimin e vendimit të bashkimit të vitit 1918

Postuar në 01 Shtator, 2018 11:33

Gazeta malazeze “Pobjeda” raporton se Partia Demokratike e Socialistëve të  Malit të Zi synon kalimin në Parlament të një rezolute që parashikon anullimin e  vendimeve të Asamblesë Kombëtare të Podgoricës së vitit 1918. Sipas interpretimit aktual, Asambleja e Madhe Kombëtare e Popullit Serb në Mal të Zi në vitin 1918u organizua në kundërshtim me Kushtetutën dhe sistemin ligjor të Malit të Zi të asaj kohe.

Senati amerikan kundër Trump: Gazetarët nuk janë armiq të popullit

Postuar në 17 Gusht, 2018 12:36

Senati amerikan ka miratuar dje unanimisht një rezolutë përmes të cilës afirmon mbështetjen për një shtyp të lirë duke deklaruar se ”Shtypi nuk është armik i popullit”. Agjencia Reuters raporton se rezoluta është një përgjigje ndaj deklarimeve të presidentit amerikan Donald Trump, i cili ka akuzuar reporterët me togfjalëshin në fjalë.

Dokumenti thekson rolin e pazëvendësueshëm të shtypit të lirë për demokracinë, përçimin e normave demokratike, në informimin e elektoratit, zbulimin e të vërtetës dhe në kontrollin e pushtetit të qeverisë.

Analisti Serwer: Kërcënime boshe nga SHBA, rezoluta për Jeruzalemin do kalonte

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 16:20

Analisti Daniel Serwer, studiues në Qendrën tha për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin, “Johns Hopkins” tha për Zërin e Amerikës, se vota e Shqipërisë kundër SHBA-ve për Jeruzalemin kryeqytet  nuk do të ndëshkojë as OKB-në dhe as Shqipërinë. Megjithëse administrata amerikane kishte paralajmëruar se do të kishte pasoja për ato vende që nuk mbështetën qëndrimin amerikan, Serwer e komenton këtë si kërcënim të zbrazët.

“Njerëzimi do paqe, jo vdekje”

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 12:23

Presidenti amerikan komentoi me një mesazh në Twitter vendimin e  Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të miratuar unanimisht projekt-rezolutën për vendosjen e sanksioneve të reja kundër Koresë së Veriut.

Pages

Subscribe to RSS - rezoluta