perplasja

"S’ka nevojë për përplasje në 30 qershor, mjafton bojkotimi”

Postuar në 07 Qershor, 2019 16:38

Basti i opozitës për 30 qershorin nuk është forca me të cilën ajo do të përpiqet të ndalë zhvillimin e tyre, por sipas Dashamir Shehit bojkoti i procesit nga shqiptarët. Ai thotë se më shumë sesa përplasja rëndësi ka deligjitimimi i tyre në nivel të pjesëmarrjes në zgjedhje. Kjo sipas Shehit është dhe kundërshtia që ai ka me Lulzim Bashën.

KOASh zbardh qëndrimin: Për Kishën Ukrainase të mbahet një Sinod Panorthodhoks

Postuar në 11 Mars, 2019 21:59

Mediat greke po i bëjnë jehonë përplasjes së Kryepeshkopit të Kishës Orthodhoske Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos me Patriarkun Ekumenik të Stambollit, Bartolomeu. https://www.liberal.gr/arthro/243512/diethni-themata/2019/ekklisia-albanias-pros-patriarcheio-na-sugklithei-panorthodoxi-sunodos-gia-tin-apofugi-schismatos.html

Fotolajm/Duke mbrojtur shtëpinë

Postuar në 11 Mars, 2019 13:20

Ngjarja ka ndodhur sot në zonën e shkollës "Petro Nini" ku disa banorë të një objekti janë përplasur me policinë që po përpiqej t'i nxirrte jashtë pas një vendimi gjykate. 

Video/Studentët - Veliajt: Propaganda juaj nuk mbulon vrasjen e Ardit Gjoklajt

Postuar në 30 Janar, 2019 14:52

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj, ka qenë sot në Qytetin Studenti për të folur për kushtet e konvikteve. Mirëpo disa studentë të pranishëm i janë kthyer z. Veliaj duke e akuzuar rëndë. Më poshtë video: 

Policinë në Universitete e çoi Partia (Letra)

Postuar në 11 Janar, 2019 12:50

Policia është zhvendosur prej dy ditësh në fakultete për të “normalizuar” situatën e krijuar nga bllokimi i auditoreve. Madje efektivë të saj nuk kanë nguruar të përplasen me studentët.  Me ligj forcat e rendit e kanë të ndaluar hyrjen në Universitete dhe çdo lëvizje mund të bëhet vetëm me kërkesë të vetë Universiteteve.

Një kërkesë e tillë është bërë dhe mban firmën e Administratorit të Universitetit të Tiranës, Skerdi Dafa.

Përplasja e dhunshme si axhendë politike

Postuar në 26 Tetor, 2018 12:15

Tashmë është e dukshme se qeverisja e z. Rama në aspektin politik është përqendruar te diversion reciprok me opozitën. Me një lëvizje të shpejtë, kryeministri ka neutralizuar për momentin kauzën anti-krim dhe antimafia të opozitës, e cila u vu në krye të një beteje që duket se sikletosi shumë qeverinë dhe mazhorancën. Lista e njerëzve të pushtetit, apo të afërt me të që po dalin me probleme penale, rekorde kriminale dhe që kanë kontakte të afërta me njerëz të krimit, duke se nuk mbaron. 

Përplasja në Mesdheun Lindor, SHBA tërhiqen nga Siria

Postuar në 29 Qershor, 2018 09:58

Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të forcojnë marrëdhëniet strategjike me Greqinë dhe të thellojnë dialogun mes dy qeverive. Kështu deklaroi ambasadori i SHBA në Athinë, Geoffry Pyatt duke prezantuar një raport mbi situatën në Mesdheun Lindor.

Greqia, shtoi ai, është një shtyllë e stabilitetit rajonal dhe për ta forcuar  Shtetet e Bashkuara inkurajojnë marrëdhëniet trepalëshe që Athina po zhvillon me Qipron, Izraelin dhe Egjiptin.

Video e incidentit në Egje mes anijeve greke e turke

Postuar në 17 Shkurt, 2018 09:32

Incidenti  që shkaktoi tension të madh në Egje kur një fregatë greke "Gavdos 090" u godit nga një anije turke patrullimi është regjistruar nga kamerat e sigurisë së fregatës greke. Anija turke e patrullimit e përplasi luftëanijen greke 60 metra të gjatë 20 minuta para mesnatës të së hënën. Në deklaratën e saj Komanda e Kapitenerisë greke tha se  "Në lindje të ishullit Imia brenda ujërave territoriale greke, një anije turke patrullimi bëri manovra të rrezikshme dhe goditi në majë anijet GS" 090 ", e cila ishte duke kryer patrullim.  

Përplasja me artistët, Rama sqaron ndjekësit në facebook

Postuar në 13 Shkurt, 2018 10:08

Pas këmbënguljes së ministres Mirela Kumbaro për të mos u tërhequr nga projekti për zhvendosjen e trupës së Teatrit Kombëtar në kompleksin “Turbina”, duket se qëndron vetë kryeministri. Ndonëse në dukje i ka qëndruar larg këtij debati zoti Rama ka gjetur mënyrën për të thënë se qeveria e tij nuk merr leksione nga askush. Duke i kthyer përgjigje një komentuesi në facebook, kryeministri la të kuptohet se janë artistët ata që nuk dijnë çfarë duan.

Përplasja e yjeve neutronikë në origjinë të elementëve si ari, argjendi, uranium…

Postuar në 16 Tetor, 2017 18:32

Shkencëtarët kanë detektuar për herë të parë bashkimin e dy yjeve neutronikë të cilët kanë çliruar energji dhe ndriçim që është kapur në Tokë. Yjet neutronikë janë yje të shuar që kanë dendësi shumë të madhe. Vëzhgimi i kësaj ngjarjeje të ndodhur në një galaktikë 130 milionë vjet dritë larg - NGC 4993 në yjësinë Hydraka  - ka rëndësi shumë të madhe, pasi shkencëtarët kanë mundur të identifikojnë origjinën e disa elementëve të tabelës së Mendelejevit, përfshirë elementë të rëndë.

Pages

Subscribe to RSS - perplasja