Ndryshimi

Dobësohet fusha magnetike e Tokës, frikë për ndryshimin e poleve

Postuar në 01 Shkurt, 2018 10:02

Dramatike janë paralajmërimet e shkencëtarëve rreth fushës magnetike që rrethon Tokën. Është vënë re një zbutje që krijon premisat për ndryshimin e poleve magnetike të planetit.Fusha magnetike që rrethon Tokën shtrihet në mijëra kilometra në hapësirë dhe magnetizmi ndikon në mbrojtjen nga stuhitë e e dëmshme diellore.

200 vitet e fundit fusha magnetike e Tokës është zbutur me 15%. Sipas shkencëtarëve kjo mund të jetë një shenjë se polet e planetit janë duke u përgatitur për t’u përmbysur, çka do të krijojë ndryshime të mëdha në jetën e njeriut.

Vazhdimësi apo ndryshim në Kinë

Postuar në 25 Tetor, 2017 08:23

Zhvillimet në Kinë paraqesin interes të veçantë, për shkak të peshës dhe rolit që ka në zhvillimet botërore. Nisur nga specifika e modelit politik e ekonomik që Kina ka, zhvillimi i kongresit të 19 të PKK, është ndjekur me interes të veçantë, për të kuptuar më shumë rreth zhvillimeve të ardhshme, por sidomos për të kuptuar më shumë rreth pyetjes, nëse do të ketë një vazhdimësi në ecurinë e Kinës apo do të përjetohet një ndryshim konkret, por dhe për të kuptuar më shumë edhe për pushtetin konkret të Xi Ping dhe vizionin e tij për të ardhmen e Kinës.

Taksa e shtëpisë tani mbi çmim reference, jo sipërfaqen

Postuar në 07 Tetor, 2017 18:39

Top-Channel  raportonte sot për projektligjin për ndryshimin e taksës së banesës, që ka kohë që përflitet se do të diskutohet. Sipas këtij televizioni, qeveria ka menduar që të ndryshojë formulën e përllogaritjes së taksës duke hequr kriterin e sipërfaqes për të vendosur taksë mbi në çmim reference që caktohet nga qeveria. TCh shton se ndonëse bëhet ky ndryshim, taksa për banesën e parë nuk do të rritet. Rritje do të pësojë  taksa për banesat e dyta apo të treat, pra për atë kategori që ka më shumë se një apartament në pronësi.

Ish-Republika e Turqisë/Erdogan heq fjalën "republikë" nga llogaria e tij në twitter

Postuar në 15 Gusht, 2017 12:07

Recep Tayyip Erdogan ka formalizuar edhe në rrjetet sociale ambicien e tij për eliminimin final të Repubikës turke. Qendra e Stokholimit për Lirinë, një organizatë e emigrantëve politikë turq, ka vënë re ndryshimin që i është bërë llogarisë në Twitter të Erdogan, i cili ka hequr fjalën “Republika e” duke ndryshuar prezantimin në “President i Turqisë” dhe kryetar i AKP-së”.

Ndonëse simbolik, akti thotë shumë në kuadër të asaj që po ndodh në Turqi, tanimë ish-Republika e Turqisë.

Greqi, të majtët ndryshojnë traditën e mbajtjes së flamurit nga nxënësit e shkollave

Postuar në 04 Gusht, 2017 08:58

Në Greqi politika ka shpikur së fundmi një debat të ri që prek një traditë të gjatë të festimeve të ditëve kombëtare të vendit. Me anë të një dekreti të presidentit Pavlopoulos, rregulli I mbajtjes së flamurit kombëtar grek nga nxënësit më të dalluar të shkollave, është ndryshuar. Këtej e tutje nxënësit që do të mbajnë flamurin do të zgjidhen me short. Gazeta konservatore “Kathimerini” shkruan se një arsye që është bërë kjo ndërhyrje është ardhja e imigrantëve pas vitit 1990 dhe përzgjedhja e detyruar në disa raste e fëmijëve të tyre si flamurmbajtës për shkak të rezultateve.

2018, ndryshime për moshën dhe kontributet e personave që dalin në pension

Postuar në 30 Korrik, 2017 11:06

Gazeta “Shekulli” sjell në vëmendje disa ndryshime që rrjedhin nga ligji në fuqi për personat që dalin në pension në vitin 2018. Sipas një shkrimi me autor Neritan Gjergon, në vitin që vjen pëson rritje si mosha e daljes në pension, ashtu edhe kohëzgjatja e viteve të siguruara. 

Mbi ndërhyrjet e fundit ndaj Qendrës së Studimeve Albanologjike*

Postuar në 27 Korrik, 2017 21:35

Në fillim i morëm si ministra vere, d.m.th. si ministra “koti”, një lloj watch dog-u, që “do mbronin” zgjedhjet nga grabitësit e votës së lirë, e pastaj do iknin. Por nuk po ikin. Dhe askush nuk thotë pse nuk po ikin “gardianët e zgjedhjeve”. Nuk po flet as zoti Rama, autori i ujdisë pa vulë e pa firmë të 18 majit. Me sa duket e ka ngrënë edhe kësaj here kokrrën e ullirit, si atëhere kur ia besoi Kushtetutën mballosjeve të zotit Berisha.

Pas suksesit të kanabizimit, Sajmir Tahiri deklaron se “ne nuk jemi njësoj”

Postuar në 12 Qershor, 2017 11:34

Dy ditë më parë në media u raportua se në vitin 2016 nga Shqipëria drejt Italisë u trafikuan 3475 më shumë drogë sesa në vitin 2015. Lajmi i referohej raportit të Antidrogës italiane, që akuzonte kështu hapur qeverinë shqiptare për masivizim të kultivimit të marijuanës. Përgjegjësia direkte për këtë që ndodh i shkon qeverisë, konkretisht Ministrisë së Brendshme, titullari i dikurshëm i të cilës, Sajmir Tahiri, sot bën fushatë me këtë thirrje:

Në emër të ndryshimit

Postuar në 29 Maj, 2017 21:53

Reagimi i emrave që u lanë jashtë listës së Partisë Demokratike vërtetoi inkoherencën e tyre në raport me politikën si instrument në shërbim të demokracisë dhe shfrytëzimit për ofiqe personale. Pyetja themelore është pse Jozefina Topalli, Arben Imami apo Majlinda Bregu folën pasi u lanë jashtë listës dhe nuk e bënë këtë gjë pas ardhjes në krye të patisë të Lulzim Bashës. Heshtja është miratim, dobësi, apo llogari dhe s’ka pse të merret si e mirëkuptuar për njerëz që u futën në politikë njësoj si Lulzim Basha, nga dora dhe dera e Sali Berishës.

Ndryshimi/Nuk rishikohen vendimet e pafajësisë. Meta dhe Basha amnistohen përjetësisht

Postuar në 02 Prill, 2017 13:03

Kodi i Procedurës Penale ka ndryshuar në nenin 449, pika 2, duke hapur praktikisht rrugën e një amnistie për çdo gjë.  Ndryshimi i iniciuar nga disa deputetë të shumicës, parashikon pamundësinë e rishikimit të vendimeve të pafajësisë. 

Ndryshimi: 

Pages

Subscribe to RSS - Ndryshimi