Ndryshimi

Turqia drejt sulltanatit të Erdogan si realitet kushtetues

Postuar në 07 Mars, 2017 10:13

Me përdorimin e dhunës fizike  ndaj demonstruesve në parkun Gazi në Stamboll në periudhen 27 maj-15 qershor 2013 dhe rritjes së presionit ndaj fjalës së lirë dhe medias, u detyrova  për herë të pare në jetën time publicistike të shkruaja kundër politikës së Erdoganit, edhe pse  deri në atë kohë  kisha shumë rezerva për objketivat afatmesme dhe afatgjata të partisë  islamike që drejtohet prej tij.

Kushtetuta u ndryshua nga Berisha dhe Rama, por unë u distancova me Berishën

Postuar në 15 Shkurt, 2017 11:30

Bamir Topi, ish – president i vendit dhe aktualisht kryetar i një partie politike, i ka dhënë një intervistë Neës24, ku flet edhe për ndarjen me Berishën. Deklarimi i Topit ka rëndësi për të kuptuar simptomat që provokon Berisha te disa politikanë. Thotë Topi: 

Qeveria përmirëson trajtimin financiar për diplomatët jashtë vendit dhe familjarët e tyre

Postuar në 18 Janar, 2017 21:28

Qeveria ka miratuar në mbledhjen e fundit një sërë ndryshimesh të rëndësishme në ligjin për personelin e shërbimit të jashtëm dhe familjarëve që i shoqërojnë ata, duke propozuar një trajtim më të plotë financiar, handikap që shërbimi ynë i jashtëm e ka vuajtur në vite. Kështu qeveria vendosi që gjatë kohës së ushtrimit të detyrës në misionet diplomatike dhe postet konsullore jashtë vendit, personeli i shërbimit të jashtëm të përfitojë të drejtën e mbulimit të shpenzimeve të qirasë së banesës, energjisë elektrike, ujit, gazit dhe ngrohjes.

Goli i FSHF-së: Parking nëntokësor 2 kate tek “Arena Kombëtare”

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 17:58

“Panorama Sport” raporton sot se në projektin e ndërtimit “Arenës Kombëtare”, stadiumi që zëvendëson “Qemal Stafën” e dikurshëm, është shtuar edhe një parkim nëntokësor. Personi përgjegjës në FSHF për infrastruktirën, Arben Dervishaj ka dhënë këtë sqarim:

“Koha që SHBA të shohë ndryshe drejt Kubës. Sjellja me Kinën është një model”

Postuar në 30 Nëntor, 2016 10:51

Vdekja e Fidel Kastros ka hapur një mundësi të re për Kubën, prej nga ku do të shtrohet modeli I së ardhmes edhe për Amerikën Latine. Ndonëse u kritikua dhe akuzua si tiran e kriminel, lideri kuban ishte pikë referimi në një continent ku e majta revolucionare gjallon ende, qoftë edhe si paradigm gjuhësore.

Denoncimi i RD-së: Projekti i sheshit "Skënderbej ndryshon sërish. Pas parkimit shtohet edhe një qendër tregëtare

Postuar në 26 Nëntor, 2016 15:03

Projekti i sheshit “Skënderbej” do të ndryshojë sërish. Pas parkimit që iu shtua projektit fillestar, e që u njoftua me disa foto nga kryeministri Edi Rama në Facebook, duket se poshtë qendrës së Tiranës do të ngrihet edhe një qendër tregëtare. Të paktën kështu njofton gazeta zyrtare e Partisë Demokratike, “Rilindja Demokratike”, sipas së cilës qendra tregëtare është ndërhyrje e vetë kryeministrit në projekt.

Paralajmërimi i Kokëdhimës: Ndryshimi i kastës do të ndodhë edhe në Shqipëri. Puna është si, me dhunë, apo paqësisht?!

Postuar në 20 Nëntor, 2016 12:04

Pas ikjes së Ben Blushit dhe krijimit të formacionit LIBRA, një tjetër iniciativë kundër ekipit drejtues të Partisë Socialiste, është zyrtarizuar dje. Ish-deputeti Koço Kokëdhima, njofton se ka mbledhur në Sarandë, rreth 400 mbështetës të tij për të nisur lëvizjen për ndryshim në PS. Një ndryshim i cili deri më sot që flasim thjesht artikulohet, por nuk po zbulon shprehi programore, apo organizative. Gazeta “Shekulli", pronë e Kokëdhimës, publikon të plotë fjalën e tij në aktivitet, në të cilën, mbyllja përbën ndoshta momentin më të rëndësishëm:

Urdhëri i Mjekut, Stomatologut dhe Infermierit: Të ndryshohet Kodi Penal, gabimi mjekësor nuk është krim

Postuar në 02 Nëntor, 2016 15:09

"Gabimi mjekësor të mos konsiderohet krim", ka qënë ky propozimi i Urdhrit të Mjekut, Infermierit dhe Stomatologut. Ata kërkuan ndryshime në Kodin Penal ku të përcaktohet qartë termi gabim mjekësor dhe neglizhencë mjekësore. Sipas tyre ndryshimet në legjislacion do të jenë në dobi të pacientëve.

"TemaTv"

Intervista/“Europës i mungojnë personalitetet që dinë të sjellin ndryshimin”

Postuar në 21 Tetor, 2016 13:23

Geert Mak, gazetar dhe shkrimtar holandez flet për Europën dhe krizën e saj. Në një intervistë për “Avvenire” Mak thotë se entuziazmi i viteve ’90, ai i rënies së Murit të Berlinit ushqeu një iluzion që është fara e krizës së sotme. Iluzionin se ajo energji poIzitive do të zgjidhte problemet, një gabim që mohoi nevojën e politikave dhe praktikës që plotëson emocionet. Intervista ka rëndësinë e vet për të kuptuar atë vështrim që vjen nga brenda Europës për situatën e tanishme, “ku ka kapluar frika” që i hap rrugë nacionalizmave.

Ok Ramës edhe një mandat, por pastaj të zhduket

Postuar në 16 Tetor, 2016 02:14

Që në fillim duhet të jemi të qartë se mandatin e dytë të Edi Rames nuk e përcaktojnë polemikat gazetareske por vota e popullit. Ndërsa ne kemi të drejtën të shprehim vetëm opinionin tonë në lidhje me këtë temë. Kuptohet secili me argumentat e vetë. I pari që artikuloi hapur idenë e një mandati të dytë për Edi Ramën ishte Henri Çili. Një deklaratë që bëri jo pak bujë në qarqet mediatike.
Edhe unë jam i mendimit se Edi Rama duhet të qeverisë edhe një mandat të dytë, dhe për këtë kam edhe unë argumentat e mia, ose më saktë kam disa ‘kushte’.

Pages

Subscribe to RSS - Ndryshimi