Ndryshimi

“Virusi” i presidentit nga populli prek edhe Greqinë

Postuar në 24 Korrik, 2016 13:49

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka ndërmend të vërë në lëvizje një tjetër nismë me karakter populist. Gazeta e djathtë “Kathimerini” raporton se Tsipras dështoi në krijimin e një shumice parlamentare që do të ndryshonte sistemin elektoral në Greqi, por të hënën pritet që ai të bëjë publike idenë e ndryshimit të Kushtetutës. Propozimi kyç është zgjedhja e presidentit nga populli, bashkë me ndryshimet e kompetencave që e shoqëron një zgjedhje të tillë.

Nga ndryshon propozimi i PD nga ai amerikan, sharra ngec te monitorimi nga ndërkombëtarët

Postuar në 13 Korrik, 2016 11:53

Propozimi i PD-së kërkon përjashtimin e ndërkombëtarëve nga vetingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve. Komisioni i përbërë nga tre kategori pozicionesh në strukturat e Vetting–ut: a) Komisionerët, b) Komisionerët Publikë dhe c) gjyqtarët e Dhomës së Apelit zgjidhet politikisht dhe është ai që përjashton kandidatët. Amerikanët propozuan që të marrin ata dhe jo europianët në dorë drejtimin e Komisionit Ndërkombëtar të Vetingut. Propozimi i PD-së është bërë dje. Por ai bie në kundërshtim me atë që kërkojnë ndërkombëtarët dhe draftin aktual në tryezën e komisionit të reformës.

Do të ketë ndryshime...

Postuar në 21 Qershor, 2016 12:24

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, është rishfaqur sërish në media me mesazhe “të forta” politike. “Shpresoj që të mbani shënime dhe t’i mbani mend këto që po them. Ju duhet të punoni ditë e natë, muaj dhe vite për ta bërë dhe zbatuar reformën në drejtësi. Duhet që të keni rezultate në të ardhmen. Këtë thirrje ua drejtoj edhe politikanëve shqiptarë. Gjatë jetës suaj do të përballeni me shumë ndryshime, thoshte Tomas Xheferson, kjo do të ndodhë edhe në Shqipëri”, tha Donald Lu gjatë një aktiviteti të titulluar “Historia amerikane në sytë e të rinjve”.

RTSH, pacienti që i intereson politikës e që e paguajmë pa dëshirë

Postuar në 20 Prill, 2016 22:36

Radiotelevizioni Shqiptar. Padyshim një nga gërmadhat e rralla, në mos rrangallat, që vijon të financohet pa pushim për 25 vite me radhë. Pa u përshtatur, pa u transformuar, pa u reformuar, pa u bërë një adresë e besueshme për opinionin shqiptar. E kemi këtë të drejtë të flasim me këtë gjuhë, sa kohë që për të paguajmë - ose na i marrin paratë -Pa Patur fare Dëshirë.

Perëndimi i epokës së naftës. Arabia Saudite krijon Fond Publik 2 trilionë dollarë për të nxjerrë vendin nga varësia ekskluzive nga ari i zi

Postuar në 02 Prill, 2016 15:16

Bota po hyn në një epokë të re të shfrytëzimit dhe përdorimit të energjisë. Një botë që sheh rënien e fuqisë së arit të zi, naftës, e cila po alternaohet me buriem të reja. Shenjë e qartë e këtij ndryshimi themelor është edhe vendimi i një prej prodhuesve kryesorë të naftës, Arabisë Saudite, për të vlerësuar dhe shitur përqindje të aseteve të veta, duke synuar edhe ndryshimin strukturor të kompanive.

Qeveria e propozon me ligj: “Letra nga Populli” kundër denoncimeve të medias online. Paligjshmëria përcaktohet nga “lexuesi”!!!

Postuar në 07 Mars, 2016 20:54

Të gjithë e mbajmë mend sesi qeveria aktuale futi veten në grackën e një debati që u hap nga nisma për kriminalizimin e shpifjes. Siç u mor vesh atëherë, propozimi i një projekltligji, apo ndryshimi ligjor nga deputetja Majlinda Bregu, sillte si rrjedhojë mbylljen e gojës në mediat online, që po lënë pa gjumë politikanët e këtij vendi.

Informaliteti dhe lehtësimi i biznesit të ndershëm - fatura që pagoi Shkëlqim Cani

Postuar në 16 Shkurt, 2016 14:31

"Misioni baze per dy ministrat e rinj pershkallezimi i operacionit kunder informalitetit dhe lehtesimi i metejshem i biznesit te ndershem". Kështu shkruan sot në profilin e vet në Facebook, kryeministri Edi Rama lidhur me ndryshimet e fundit në qeveri. Një mesazh që shkon qartazi për ministrin e ikur, Shkëlqim Cani, i cili është ndoshta i vetmi, përveç Ramës që e di kuptimin e tij. Duhet kujtuar se ministri i ikur i Financave, qëndroi në pozita dytësore në raport me ministrin e Ekonomisë, Ahmetaj, që nga nisja e operacionit kundër informalitetit.

"Ku qëndron problemi këtu?"

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 18:51

Edi Rama është një politikan i standardit shqiptar, një njeri pa ideale, më saktë një njeri që idealet i ngatërron me qëllimet e veta, një njeri që ka qejf të sundojë e jo të qeverisë, një njeri që ndihet mirë me sejmenë që i krehin bishtin e bufonë që e argëtojnë, e jo me bashkëpunëtorë që kanë respekt për veten, një njeri që pushtetin e sheh si qëllim, e jo si mjet, një njeri që pushtetin e do të plotë, e do tani, e do ta ketë i vetëm, një njeri që i ka mbushur mendjen vetes se reformimi i një vendi si Shqipëria mund të improvizohet mbi bazën e ideve që i fanepsen në kokë kur zgjohet në m

Sistemi zgjedhor, e vetmja rrugë për të hequr qafe LSI-në

Postuar në 31 Tetor, 2015 13:22

Ndryshimi i sistemit zgjedhor dhe kalimi drejt atij me prim është tanimë një opsion aktiv për Partinë Socialiste. Madje edhe pse kryetari i saj, Edi Rama, mohoi publikisht dy ditë më parë se ka një ambicje të tillë, sot, një nga zëdhënësit e tij, ministri Bledi Çuçi, ka deklaruarvtë kundërtën për gazetën “Shqip”. “Vendi ynë si model mund t’i referohet modelit grek dhe spanjoll.

Qeveria ndryshim absurd në Kodin e Punës: Edhe po fitove gjyqin nuk rikthehesh më në detyrë

Postuar në 15 Shtator, 2015 08:28

Edhe po fitove gjyqin nuk rikthehesh më në detyrë. Kjo është gjithë thelbi i ndryshimit nw Kodin e Ri të punës.  Punonjësit e administratës publike që nuk gëzojnë statusin e nëpunësit civil, në rast se do të hiqen padrejtësisht nga puna dhe gjykata do t’u jap të drejtë, do të mund të fitojnë vetëm 1 vit pagë, por jo rikthimin në vendin e punës. Por në administratën publike janë një sërë funksionesh që quhen “punonjës të shërbimit”, si mësuesit, infermierët, policët, ushtarakët dhe sanitarët që preken, nëse kjo mbrojtje ligjore do të hiqet.

Pages

Subscribe to RSS - Ndryshimi