lufta

Rilindja e Drezdenit

Postuar në 07 Shkurt, 2017 09:28

Drezdeni, perla e Saksonisë, është një nga qytetet më të shkatërruar të Luftës së Dytë Botërore. Në shkurt të vitit 1945, në atë që mund të quhet një hakmarrje për Londrën ndër të tjera, forcat ajrore amerikane dhe britanike hodhën për dy ditë dhe dy net, 2 400 tonë eksploziv dhe 1 500 tonë bomba zjarrvënëse . Temperatura nga zjarret arriti në 3000 gradë Fahrenheit me pasojë shkatërrimin total të qendrës baroke dhe vdekjen e 25 mijë njerëzve. Me mbarimin e luftës, qyteti ra nën kontrollin sovjetik dhe në këtë kohë nisi puna për rindërtimin e tij.

“Shqipëria e gatshme të hyjë në luftë” – Bëjini një “like” politikës së jashtme ju lutem!

Postuar në 03 Shkurt, 2017 10:40

Nëse Serbia cenon 1 cm të territorit tonë, Shqipëria e Kosova do të jenë gati t’i përgjigjen”.  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e ka kapur edhe njëherë trenin e ngjarjeve mediatike duke e konvertuar politikën e jashtme në shoë personal.

I ftuar në “Zona e Debatit” që drejtohet nga Baton Haxhiu, një gazetar I afërt me pushtetin në Tiranë, Edi Rama, në prezencë të Hashim Thaçit, deklaroi gatishmëri numër 1 për përballjen me Serbinë:

“Duket se bota po përgatitet për luftë”

Postuar në 27 Janar, 2017 10:22

Bota e sotme është e përmbytur nga problemet. Politikëbërësit duken konfuzë dhe të pasigurtë. Por asnjë problem nuk është më urgjent sot sesa militarizimi i politikës dhe gara e re e armatimeve. Ndalimi dhe ndryshimi I kahut të kësaj gare shkatërruese duhet të jetë prioriteti ynë kryesore. Situata e tanishme është shumë e rrezikshme. 

Kriza SHBA-Turqi/Ankaraja, presion të hapur me bazën ajrore të Incirlikut

Postuar në 04 Janar, 2017 16:25

Turqia ka dhënë sot një sinjal tjetër se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të jenë ashtu si deri më sot. Formalisht është gjetur mungesa e mbështetjes nga koalicioni ndërkombëtar kundër ISIS, ashtu siç e intepreton Ankaraja, për të shtruar një pyetje që mund të ketë pasoja me natyrë strategjike.

Lufta nuk ka mbaruar

Postuar në 24 Dhjetor, 2016 12:04

Halepi ra, apo Halepi u çlirua? Media perëndimore ka ndërmarrë një sulm të paprecedentë për të imponuar një narrativë origjinale të pushtimit për një ngjarjeje historike që prek qytetin e dytë sirian. Ndonëse brenda territorit shtetëror të Sirisë, ndonëse veprimet e trupave ruse dhe iraniane kanë qenë aty me lejen e qeverisë së Damaskut, mediat po flasin për një Pushtim. Po bëjnë moralin e të drejtës së rebelëve, të cilët janë gjithfarë ngjyrash, duke dëshmuar kështu se ajo që ndodhi në Siri është fillimi i një ballafaqimi shumë kërcënues për paqen.

Përballja ushtarake SHBA- Kinë

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 12:38

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të përballen ushtarakisht me Kinën në Detin e Kinës Jugore. Kreu I Flotës Amerikane të Paqësorit deklaroi se deklarimet dhe pretendimet detare të Kinës kërcënojnë me përshkallëzim mes fuqive globale.

Ne nuk do të lejojmë që një zonë e përbashkët të mbyllet në mënyrë të njëanshme pavarësisht sesa baza ndërtohen në ishuj artificialë në Detin e Kinës Jugore. Ne do të bashkëpunojmë kur është e mundur, por do të jemi gati për përballje kur kjo të jetë e nevojshme

Lufta, triumfi i maskarenjve, manipulatorët dhe sehirxhinjtë e të ashtuquajturës botë akademike*

Postuar në 27 Nëntor, 2016 10:48

Në këta njëzet e pesë vjet tema e Luftës Antifashiste Nacional-çlirimtare (më poshtë: LANÇ dhe Lufta) është prekur dhe është trajtuar në mënyrë të përsëritur. Mund të thuhet, madje, që ajo ka qenë periudha e historisë sonë më e pranishme në faqet e shtypit të shkruar. Vetëkuptohet që për shkak të ndryshimeve rrënjësore, që pësoi shoqëria në fillim të viteve ’90, ndryshoi rrënjësisht – në shumicën dërrmuese të trajtesave – edhe këndi i vështrimit të kësaj periudhe.

Gazeta "Shekulli" e Kokëdhimës: Gjendja e hashashit e jashtëzakonshme. Pro ndërhyrjes së ushtrisë për kanabisin

Postuar në 07 Nëntor, 2016 10:43

Gazeta "Shekulli" me botues Koço Kokëdhimën këmbëngul në raportimin se situata e mbjelljes dhe kultivimit të kanabsit të vend është dramatike, madje më serioze se në kohë kur bastion i drogës ishte Lazarati.

Kanabisi, qeveria i drejtohet për ndihmë BE-së. Pse kundërshtohet roli i ushtrisë dhe mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare?

Postuar në 05 Nëntor, 2016 16:22

Vetëm pak ditë më parë Presidenti njoftoi se më datë 11 nëntor mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të trajtuar çështjen e kanabisit dhe emergjencën e tij. Këtij veprimi i parapriu një sugjerim i ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, sipas të cilit edhe ushtria duhet të përfshihet në akison. Ndarja për luftën ndaj kanabisit po merr ngjyrime politike pasi edhe kryeminsitri reagoi për thirrjen e mbledhjes nga Presidenti duke vënë përpara një letër pozitive të Komisionerit për Punët e Brendshme në BE, Avramopoulos.

“Të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për kanabisin?!

Nafta e Irakut, grupi Clinton dhe njerëz të Bush në një lojë. Ish-ambasadori i SHBA në Tiranë, Jeffrey: “Marrja e Ninevesë nga ISIS, është një shans për ne”

Postuar në 05 Nëntor, 2016 15:40

Gazi, nafta dhe lufta. Një qark i mbyllur interesash shumë të mëdha që bën bashkë njerëz që përndryshe duken shumë larg në rreshtimet politike. WikiLeaks publikon së fundmi një e-mail që zbardh skemën e interesave të gazit dhe të naftës në Siri e Irak, zona ku implikohen interesa shumë të mëdha. Aty ku është parashikuar terminali i të ashtuquajturit gazsjellësi shiit, që lidh gazin iranian me Mesdheun, përmes territoreve të sigurta shiite, njësoj si gazsjellësi TAP që sjell gazin azer në territore jashtë ndikimit rus.

Pages

Subscribe to RSS - lufta