lufta

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Nuk ka luftë me Rusinë në vitin 2017

Postuar në 03 Nëntor, 2016 09:50

Një luftë mes Rusisë dhe NATO-s përjashtohet, të paktën për vitin 2017. Ky është mendimi zyrtar i Ministrisë britanike të Mbrojtjes, e cila përmes shefit të saj, Sir Michael Fallon ka hedhur poshtë paralajmërimet e shefit të MI5(kundërspiunazhi), Andrew Parker.

Në një fjalë të mbajtur në Dhomën e Ulët, në komitetin e Mbrojtjes së saj, Fallon deklaroi se skenarët e një lufte, të përpunuar edhe nga ish-zv.komandanti i NATO-s në Europë, Sir Richard Shirreff janë realistë, por jo për vitin 2017.

Tensione të larta mes Bagdadit dhe Ankarasë/Kryeministri iraken: Pushtimi i Irakut do të çojë në shpërbërjen e Turqisë

Postuar në 02 Nëntor, 2016 11:27

Përfshirja e Turqisë në konfliktin që po zhvillohet në Mosul të Irakut po evidenton prirje për të shkatkuar konflikt mes vetë të dyja shteteve. Ministri turk i Mbrojtjes, Fikri Isik deklaroi ditë më parë se dërgimi i 30 tankeve dhe artilierisë në qytetin juglindor të Silopit, në kufi me Irakun, lidhet me “zhvillime të rëndësishme në rajon”.

Turqia po përgatitet paraprakisht për çfarëdo lloj gjëje që mund të ndodhë”, tha ai.

Ministri izraelit i Mbrojtjes: Lufta e ardhshme me Hamasin do jetë e fundit

Postuar në 25 Tetor, 2016 10:21

Në intervistën e parë mediat palestineze, ministri izraelit i Mbrojtjes, Avikdor Liberman deklaroi se nëse shpërthen një luftë e re në Rripin e Gazës ajo do të jetë e fundit pasi Izraeli do të fshijë nga harta oranizatën Hamas.
"Nuk kemi asnjë predispozitë të fillojmë një përplasje të armatosur, por nëse Izraelit do t'i imponohet luftë, ajo do të jetë e fundit"-paralajmëroi Liberman për revistën Al -Quds.

Shqipëria si Kolumbia - një tezë që pranohet edhe nga ministri i Drejtësisë: “Të përdoret ushtria kundër drogës po qe e nevojshme”

Postuar në 18 Tetor, 2016 12:08

Atë që ministri i Brendshëm dhe kryeministri refuzojnë ta pranojnë, e thotë ministri i Drjetësisë që vjen nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Ylli Manjani, ka deklaruar sot gjatë një konference për shtyp, mbajtur në Ministrinë e Drejtësisë, se për luftën kundër drogës, mund të dalë edhe ushtria nëse është e nevojshme.

Tone lufte SHBA – Rusi/Shefi i Shtabit të ushtrisë amerikane: “Kini kujdes. Do t’iu mundim si askush më parë”

Postuar në 09 Tetor, 2016 20:34

Shefi i Shtabit të Ushtrisë Amerikane, gjenerali me katër yje, Mark Milley ka kërcënuar me luftë Rusinë dhe të gjithë ata që mendojnë se SHBA nuk ka kapacitetet dhe energjinë për t’u përballur në terren. Me një ton të irrituar dhe të prerë, Milley, iu referua një deklarate të ambasadorit rus në Britani, sipas të cilit “Rusia mbetet i vetmi vend që vlen. Të gjithë të tjerët janë të shpenzueshëm”.

Irak, Pentagoni pagoi 500 milionë dollarë për qëllime të propagandës sekrete. Video false për të zbuluar simpatizuesit e Al Qaedas

Postuar në 03 Tetor, 2016 03:47

Lufta e Irakut vazhdon të prodhojë lajme që japin të kuptojnë se ky vend i Lindjes së Mesme, përveç destabilizimit, i është nënshtruar edhe eksperimentimeve të luftës psikologjike dhe shpëlarjes së trurit.

Kështu një OJF e cila është e angazhuar në gazetarinë investigative, “The Bureau of Investigative Journalism” zbulon se Pentagoni ka shpenzuar 540 milionë dollarë nga viti 2007 deri në vitin 2011 për të manipuluar përmes medias opinionin iraken dhe atë të rajonit.

Kërcënime reciproke dhe tone lufte mes SHBA-së dhe Rusisë për krizën siriane. Aludime për sulme terroriste në Rusi

Postuar në 01 Tetor, 2016 23:31

Dështimi armëpushimit në Siri dhe rinisja e sulmeve tokësore dhe ajrore në Halep ka sjellë acarimin e marrëdhënieve ruso – amerikane drejt një pike të paprecedentë në këto dekada. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik”, pararoja e propagandës ruse, citon një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, John Kirby, bërë gjatë një konference me mediat të mërkurën. Kirby ka përsëritur kërkesën për bashkëpunim me SHBA-të, pasi përndryshe siç bëri të ditur ai, pasojat do të jenë të rënda.

Luftë propagandistike për Halepin. Ushtria siriane në ofensivë të gjithanshme

Postuar në 26 Shtator, 2016 23:36

Pas përballjes së ashpër dhe akuzave për krime lufte në Këshillin e Sigurimit në OKB, Rusia dhe Perëndimi kanë vijuar kundërshtitë edhe në frontin mediatik. Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” ka shpërndarë sot një video që tregon sipas saj “rikthimin e jetës në zonat e Halepit të çliruara nga ushtria siriane”. Në videon e regjistruar në lagjen Ramouseh duken dyqane të hapura, njëfarë rregulli urban dhe njerëz apo makina që qarkullojnë.

A e ka seriozisht PD luftën kundër drogës?

Postuar në 26 Shtator, 2016 11:07

Një arrestim i djeshëm për drogë i policisë së Lezhës, çuditërisht u la në heshtje nga Partia Demokratike, ndonëse ajo është investuar fort në denoncimin e rasteve të trafikut të drogës. Për më tepër që arrestimi në fjalë ishte një rast i artë për opozitën, nisur nga personi dhe lidhjet e tij me strukturat shtetërore.
Bëhej fjalë për arrestimin e Pajtim Agës, i cili sipas syri.net është vëllai i shefit të komisariatit të Dibrës, Bert Aga, të cilin opozita e akuzoi si një nga organizatorët e skemës kriminale të blerjes së votave në Dibër me para të trafikut të drogës.

Lufta në Siri çon në krizë të thellë raportet mes Rusisë dhe Perëndimit. Akuza për krime lufte dhe barbarizëm

Postuar në 26 Shtator, 2016 04:04

Kriza siriane ka tensionuar marrëdhnëiet mes Perëndimit dhe Rusisë drejt një pike të re. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është mbledhur me kërkeë të ShBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës për të diskutuar mbi nisjen e luftimeve në qytetin e Halepit pas sulmeve ajrore të datës 17 shtator. ShBA deklaroi se sulmi në Dayr al-Zawr që shkaktoi vdekjen e 50 ushtarëve sirianë dhe plagosjen e 100 të tjerëve ishte keqllogaritje.

Pages

Subscribe to RSS - lufta