lufta

Zelenskiy: Nëse Rusia sulmon Ukrainën nga Krimea, kalojmë në mobilizim të përgjithshëm

Postuar në 26 Dhjetor, 2020 01:56

 Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar përmes një interviste dhënë për gazetën vendase “Focus” se nëse Rusia do të sulmojë nga Krimea, atëherë vendi do të kalojë në mobilizim të përgjithshëm.

Është një situatë e tmerrshme, nuk do doja as ta imagjinoja. Jam kundër. Le të shpresojmë se do të jetë e pamundur. Përndryshe ka për të qenë një luftë e madhe. Ne nuk do të shkojmë asgjëkundi, ne të gjithë do të luftojmë në një luftë, të gjithë burra dhe gra do të thirren në shërbim ushtarak

Kissinger: Biden dhe Xi Jingping duhet të bashkëpunojnë që të shmangin luftën

Postuar në 17 Nëntor, 2020 12:50

Nuk ka kohë për të humbur, në mënyrë që të shmanget një përplasje mes SHBA-ve dhe Kinës. Henry Kissinger, arkitekti i madh i gjeopolitikës i cili në 1972 bëri bashkë Richard Nixon në Mao Ce Dunin në Qytetin e Ndaluar, pas një negocimi të fshehtë, i sugjeron presidentit të zgjedhur të nisë punën për të rindërtuar linjat e komunikimit të prishura gjatë presidencës Trump, përndryshe kriza mund të çojë në konflikt të armatosur. Dr.

Pandemia po teston besueshmërinë e Perëndimit

Postuar në 13 Tetor, 2020 21:57

BBC-ja raporton këto orë se në Britaninë e Madhe do të nisë testi për ndikimin e vitaminës D kundër CoVid-19. Raportime të tjera thonë se Johnson&Johnson ka ndërprerë testimet për vaksinën kundër CoVid-19 për shkak të dëmeve anësore që ajo ka sjellë.

Unë bindem, ndaj "jam" ministër

Postuar në 05 Korrik, 2020 23:45

Askush nuk mund të njollosë historinë e UÇK-së dhe të popullit shqiptar. Kjo është një thuajse bindje e përgjithshme në mesin tonë, pasojë e pakorrigjueshme e historiografisë dhe pedagogjisë nacionaliste të Enver Hoxhës që nuk toleronte asnjë kritikë, asnjë mëdyshje dhe asnjë rishikim. Ministri në detyrë për Punët me Jashtë në Shqipëri, i diplomuar për filozofi e që aq shumë na u shit si mendje e hapur dhe e re në një mjedis të mykur si ai i Tiranës, e ka shumë të natyrshme t’i bashkohet këtij kori të unitetit.

Parandalimi i infektimit me CoVid-19 imiton luftën kundër zakoneve prapanike

Postuar në 14 Maj, 2020 19:44

 

Një lajm i ri shumë optimist vjen nga ShBA për luftën ndaj CoVid-19. Shkencëtarët kanë zbuluar se po të lash gojën me listerinë parandalon infektimin nga virusi. Aryseja është se listerina ka 20% alkool. Në mediat shqip ky lajm është një përkthim nga burimi i preferuar i saj, Daily Mail. Nëse lexon lajmin origjinal kupton se zbulimin e madh e ka bërë “një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh”, sipas të cilëve madje është urgjente që të testohet lidhja larje goje-parandalim ndaj CoVid-19. 

Krahasimi i pandemisë me një luftë është i gabuar

Postuar në 08 Prill, 2020 14:28

 

Retorika e luftës është një mënyrë për të shpëtuar nga përgjegjësitë reale të një klase politike që ka bërë të drejta buxhetore për dekada. Por inkuadrimi i luftës është i lindur, natyrisht: na lejon të ndërtojmë një identitet të përbashkët, të kompaktohemi mes nesh, duke na mbajtur së bashku në një grup me trekëndëshat që varen nga dritaret, himnet kombëtare dhe këngët popullore nga ballkonet. Të bashkuar kundër një kërcënimi që vjen nga jashtë, ne ndërtojmë njërën prej nesh kundër "tjetrit", me një armik që na kërcënon.

Mendimi po anon nga Testimi masiv. Karantina e zgjatur, njësoj si të ofrosh vetëvrasjen si kurë

Postuar në 24 Mars, 2020 01:57

Trajtimi dhe reagimi ndaj pandemisë ka ndarë tashmë edhe njerëz të njohur të botës akademike. Askush nuk di me siguri se çfarë duhet bërë, për medikamentet bota mbarë është lëshuar në eksperimentin live mbi pacientët duke mbështetur këtë me sforco të mëdha përmes ventilimit dhe intubimit të pacientëve në gjendje kritike.

Skenari i paralajmëruar është realitet. Progresi i shkencës ngjan tërësisht i mbivlerësuar në sytë e njerëzve të thjeshtë. Përgjigjet që jepen, evazive dhe me një shije gënjeshtre brenda.

Transparenca është standard i panegociueshëm

Postuar në 14 Mars, 2020 00:20

 

Transparenca është për kohë paqeje

Këtë thoshte sot një gazetar që bënte thirrje për t’iu bindur regjimit të luftës që ka imponuar pandemia.  Të kesh frikë është normale. Madje frika është ndoshta ndjenja më normale që mund të ekzistojë, e megjithatë ajo është stigmatizuar. 

Metamfetamina dhe Blitzkrieg

Postuar në 12 Janar, 2020 00:34

 

Sondazhi i besimit

Postuar në 10 Janar, 2020 22:19

 

Qeveria dhe mediat pranë saj njoftojnë se së shpejti mbahet konferenca e donatorëve për lehtësimin e pasojave nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Pritmëritë janë të larta dhe në fakt qeveria është entuziaste – me të drejtë – edhe për faktin se një konferencë e tillë po organizohet. 
Duke uruar që të mblidhen sa më shumë para për njerëzit që kanë pësuar dëme, nuk mund të mos vihet në dukje një tjetër fakt i nxjerrë në media po këto ditë. Sipas disa të dhënave zyrtare qeveria mblodhi përmes portalit e-albania 65,720,146 lekë ose rreth 600 mijë euro nga 6190 persona. 

Pages

Subscribe to RSS - lufta