lufta

Lufta sekrete e SHBA në Somali

Postuar në 20 Mars, 2019 10:13

Sulmet ajrore amerikane në Somali, numri i të cilëve është "rritur ndjeshëm"  dy vitet e fundit, kanë vrarë shumë civilë përveç luftëtarëve të organizatës Al-Shabab, të akuzuar se janë të lidhur me Al Kaedën.

Sipas OJQ-ve që mbrojnë  të drejtat e njeriut, nga prilli 2017 ka pasur mbi 100 sulme me avionë telekomanduar  pa pilot, disa herë  më shumë se në Libi dhe Jemen së bashku.

Pakt kombëtar, largim i Ramës, ose vendi shkon në luftë. 350 mijë kallashnikovë ende në duart e shqiptarëve

Postuar në 15 Mars, 2019 22:26

Gjatë emisionit “Java” në RTSh, kryetari i Partisë “Zgjidhja”, ish-deputeti socialist Koço Kokëdhima ka bërë disa komente që mund të konsiderohen si një paralajmërim. Sipas tij, faktori ndërkombëtar ka përgjegjësi për atë që po ndodh në Shqipëri, një vend ku nuk ekziston më as Republika, por vetëm një autokraci hibride.

Në rrugëtimin që ka marrë kriza politike shqiptare, Kokëdhima sheh vetëm një zgjidhje: ose Edi Rama do të pranojë largimin dhe mandej të kalohet në një pakt kombëtar për rithemelimin e sistemit politik dhe rishikimin e Kushtetutës, ose vendi do të shkojë në luftë.

Ministri serb i Mbrojtjes: Shqipëria e Madhe çon në luftë

Postuar në 03 Janar, 2019 16:11

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë kërkon publikisht që vendi i tij të ripërkufizojë politikën ndaj bashkimit Europian. Sipas tij standardet e dyfishta që unioni po përdor në raport me Beogradin zyrtar e bëjnë të detyrueshëm ndryshimin e qëndrimit, ndonëse ka pranuar se nuk ka marrë mbështetjen e presidentit Aleksander Vuçiç për këtë propozim.

SHBA nuk do të shkojë më në luftë për çështjet europiane

Postuar në 28 Nëntor, 2018 18:28

Kriza më e fundit mes Rusisë dhe Ukrainës, që po përqendrohet mbi një përpjekje për të mos njohur sovranitetin rus mbi gadishullin e Kerch, pjesë e Krimesë,  ka sjellë në vëmendje sjelljen e Perëndimit. SHBA dhe aleatët e vet e kanë dënuar sulmin rus, ndërkohë që vetë Moska ka sqaruar versionin e saj duke cilësuar lëvizjen e anijeve ukrainase në zonë, si provokim.

Rusia konsideron se Krimea dhe ura që lidh atë me hinterlandin rus në Azov është çështje e mbyllur qyshkur se gadishulli u mor nga Vladimir Putin me ato që në Perëndim quhen manovra të luftës hibride.

Italia do t'i kërkojë falje Greqisë për shpalljen e luftës në vitin 1940

Postuar në 27 Tetor, 2018 16:08

Italia do të kërkojë formalisht ndjesë ndaj Greqisë për shpalljen e luftës në vitin 1940. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta konservatore greke “Kathimerini” sipas së cilës akti formal do të bëhet nga presidenti italian, Sergio Mattarella gjatë vizitës së tij më 28 tetor në Selanik.

O sa mirë me qenë...veteran!

Postuar në 16 Shtator, 2018 14:35

Gazeta “Zëri” në Kosovë publikon sot emrat e atyre që i quan 20 mijë mashtrues. Fjala është për të ashtuquajturit veteranë të Luftës së vitit 1999 të cilët me ndihmën e establishmentit politik në krye të të cilit qëndron Hashim Thaçi dhe shpura e tij bashkë me Haradinajn, Kadri Veselin dhe Fatmir Limaj, janë trajtuar me pension të posaçëm.

Shën Kozmai nuk e mallkoi kurrë Shqipen. Lufta ndaj tij, nga Janullatos dhe klane myslimane shqiptare në SHBA*

Postuar në 27 Gusht, 2018 14:15

Prej disa kohës në rrjetin social, Facebook, vepron një profil – Shqiptar Ortodoks që vetëidentifikohet si faqe fanoliane.

Pa ekuivoke: Ndarja e Kosovës çon në luftë të re!

Postuar në 28 Korrik, 2018 10:33

Në Kosovë po mbizotëron vetëdije e lartë qytetare dhe politike, unitet ndërinstitucional për sa i përket dialogut me Serbinë dhe përmbajtje e opozitës nga trazirat e mundshme, për t’iu shmangur destabilizimit, ndarjes ose edhe hyrjes në një konflikt të ngrirë. 

Tashmë është “sekret publik” se Rusia ka kohë që po bën një fushatë frikësuese ndaj kombeve të vogla ballkanike, për t’i nxjerrë ato nga kursi perëndimor dhe eventualisht për të krijuar kushte që diku-diku në pushtet të mbesin forcat proruse, e tjetërku të provokohen trazira që prodhojnë destablizim.

Irani: Lufta me Ne, nëna e të gjitha luftërave

Postuar në 22 Korrik, 2018 11:02

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka kërcënuar homologun amerikan Donald Trump se një luftë e ShBA-së me Iranin do të jetë “nëna e të gjitha luftërave”. Duke folur të djelën para diplomatëve iranianë, Rouhani ka drejtuar mesazhe direkte: 

Kongresi i lidh duart Donald Trump: Jo luftë me Iranin pa miratimin tonë

Postuar në 26 Maj, 2018 01:09

Kongresi amerikan i ka ndaluar presidentit Donald Trump të shpallë luftë ndaj Republikës Islamike të Iranit pa marrë më parë miratimin e dhomës së përfaqësuesve, 
Media iraniane PressTv raporton se amendamenti ka kaluar unanimisht të mërkurën dhe se ai është propozuar nga përfaqësuesi demokrat Keith Maurice Ellison dhe është mbështetur nga një numër kongresmenësh demokratë dhe republikanë. 

Pages

Subscribe to RSS - lufta