korrupsioni

Holanda flet hapur, zbardh kushtin për negociatat

Postuar në 29 Qershor, 2018 17:06

Vendi më skeptik për hapjen e negociatave me Shqipërinë, Holanda është faktori që po flet më hapur se çfarë duhet të bëjë qeveria për të përfituar dritën jeshile nga Bashkimi Europian. Nuk lidhet as me esadistë dhe as me dallgë siç përpiqet ta justifikojë kryeministri, por me detyra të qarta që duhen përmbushur. Ndëshkim zyrtarëve të nivelit të lartë dhe një reformë në drejtësi jo për sy e faqe.

1 vit kohë për të zgjidhur ndëshkimin e korrupsionit në nivele të larta

Postuar në 28 Qershor, 2018 12:43

Një vit kohë ka Shqipëria për të treguar prova konkrete në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Të paktën ky ishte pretendimi i Holandës dhe Francës, dy prej vendeve që kundërshtuan hapjen tani të negociavate të anëtarësimit me vendin tonë.Qeveria e ka hedhur topin e përgjegjësisë sa te opozita të cilën e etiketon esadiste, aq dhe te mosmarrëveshjet e brendshme në gjirin e BE-së.

Drejtësi nga Lart! A po kopjon Edi Rama praktikën e Vladimir Putin?

Postuar në 14 Maj, 2018 14:41

Ka më shumë se gjashtë muaj që e kemi parë kryeministrin Edi Rama të vërë në veprim praktikën e vendimmarrjes direkte për raste të supozuara korrupsioni. Shkarkimi masiv i drejtorëve të hipotekave, pastaj i drejtorëve të spitaleve, të cilëve iu kërkuar dorëheqje nën presion. Praktika duket se është korrigjues i mirë i vegjetimit administrativ dhe korrupsionit, por në thelb ajo provon se korrupsioni është sistemtik, themelor në Shqipëri dhe se në këto kushte, kryeministri është vetë Institucioni.

Qeveria kërkon kohë për arrestimet e nivelit të lartë

Postuar në 30 Prill, 2018 23:25

Prova që  ndërkombëtarët duan për të besuar se qeveria e ka seriozisht luftën kundër korrupsionit janë arrestimet e nevielit të lartë, edhe për vetë faktin se  mazhoranca nuk mund të ketë as alibinë e sabotimit të kësaj përpjekje nga Prokuroria.

2017/30% e tenderave publikë pa garë

Postuar në 22 Prill, 2018 13:59

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, poston në faqen e vet në Facebook disa të dhëna që flasin për prokurimet në vitin 2017. Sipas saj shifra totale e tenderimeve arrin në 31% të vlerës së prokurimit për katër vjet, që në fakt është diçka më shumë se ¼ që është edhe vlera normale. Më poshtë shënimi i znj. Tabaku:

“Tahiri - Meta rrëzuan moralisht qeverinë”

Postuar në 11 Prill, 2018 10:11

Në raportin e përvitshëm të organizatës Freedom House “Vendet në Tranizicion” – një përmbledhje të së cilit e përgatiti Zëri i Amerikës – thuhet se përparimi në rënien e kultivimit të kanabisit, u zbeh nga dyshimet se ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ishte i lidhur me një rrjet shqiptaro-italian të trafikut të drogës.

Heshtja inkriminuese për një të shpallur ndërkombëtarisht si i korruptuar

Postuar në 15 Shkurt, 2018 14:23

Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku citohet të jetë shprehur sot se hetimet e kryera nga organi i akuzës janë të paplota dhe me mangësi. Deklarimet thuajse të përditshme të zonjës Marku po bëhen në kuadër të analizave që po kryhen në çdo prokurori rrethi.

Ajo çfarë bën përshtypje është anashkalimi i plotë i kryelajmit të sotshëm: refuzimit nga SHBA i të drejtës për hyrje të ish-prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Macovei, klasës politike: Boll me përvetësimin e parave publike

Postuar në 13 Shkurt, 2018 11:31

Kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit, BE-Shqipëri, Monica Macovei  kërkoi nga klasa politike shqiptare më shumë përpjekje në luftën kundër korrupsionit. Ajo u shpreh se ka shumë hetime, por nuk ka ndjekje penale dhe se korrupsioni shemb çdo aspiratë për të qenë pjesë e familjes europiane.

Shembulli bullgar i luftës ndaj korrupsionit dhe parasë së pistë

Postuar në 30 Janar, 2018 10:34

Media të ndryshme në rajon njoftojnë për një urdhër të organeve hetimore në Bullgari për hetimin e subjekteve që kanë kryer blerje pasurish të patundshme për më shumë se 317 mijë dollarë në vitet 2015-2016 dhe që po ashtu posedojnë makina luksi. Sipas Reuters janë rreth 350 bullgarë që kanë blerë pasuri me vlerë më shumë se 317 mijë dollarë – 500 mijë levs - në këto dy vite në një vend ku rroga mesatare mujore është vetëm 1000 levs.

Netanjahu në telashe korrupsioni

Postuar në 10 Janar, 2018 00:06

Kryeministri izraelit Benjamin Netannjahu  është vënë sërish përballë akuzave për lidhjet e diskutueshme me biznesmenë, pas daljes në në dritë të një bisede me protagonist djalin e tij.

Kanali i dytë i televizionit publik izraelit transmetoi të hënën në mbrëmje një bisedë të Gair Netanjahut në vitin 2015  dhe djalit të biznesmenit  Kobi Maimon, një prej njerëzve më të pasur të Izraelit. Burimi i regjistrimit nuk dihet, por askush, nuk e ka vënë në dyshim vërtetësinë e tij.

Pages

Subscribe to RSS - korrupsioni