korrupsioni

Lypësit e shumtë të Palmerit në Tiranë

Postuar në 02 Gusht, 2019 00:58

Haberi se Mathew Palmer ka folur prapë është kryesor prej disa orësh tashmë. Zyrtari amerikan(ç’rëndësi ka detyra, mjafton që është amerikan) ka folur për korrupsionin, për zgjedhjet e 30 qershorit, duke bërë një rikonjicion mbi humorin e shoqërisë shqiptare.

Zoti Palmer foli, por çfarë tha? Nëse lexon mediat e opozitës, ai fshikulloi qeverinë; nëse lexon mediat e pushtetit ai ka thënë se SHBA nuk po mbështesin Ramën, ndaj kriza duhet zgjidhur mes shqiptarëve. Nëse lexon Palmerin, ai thotë në fakt një grumbull fjalish nga të cilat mund të nxjerrësh mesazhin që do.

Garanci teorike për luftën kundër korrupsionit

Postuar në 21 Korrik, 2019 14:54

Në një intervistë për agjencinë gjermane Deutsce Welle, kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, premton se Struktura e Posaçme Antikorrupsion, SPAK, ka disa garanci dhe kredenciale ligjore që të bëjnë të besosh se ajo do të godasë korrupsionin në nivele të larta. 

Të parët në Ballkan për të dhënë para nën dorë për shërbimin mjekësor

Postuar në 12 Korrik, 2019 20:42

Barometri i Ballkanit informon se 50% e qytetarëve shqiptarë që përballen me shërbimin mjekësor publik ka dhënë para nën dorë.  

Kjo shifër është gati 5 herë më e lartë se sa ajo e vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor. Sipas barometrit, në vendet fqinje pjesa e qytetarëve që raporton se ka dhënë ryshfete për t‘u kuruar varion nga 10 për qind që është në Bosnje deri në 12 për qind, në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi

Komisioni Europian paralajmëron Rumaninë: Mos mbroni të korruptuarit ose do keni sanksione

Postuar në 14 Maj, 2019 15:04

Komisioni Europian ka kërcënuar qeverinë e Rumanisë se do të ndërmarrë masa të forta ligjore nëse nuk anullohen ligjet që cenojnë pavarësinë e gjykatave dhe luftën kundër korrupsionit. Komisioni i ka nisur një letër Bukureshtit zyrtar përmes zv. presidentit të Komisionit, Frans Timmermans ku shprehet shqetësimi për disa amendamente në Kodin Penal që krijojnë de facto pandëshkueshmëri për krimet.

Frendo: Korrupsioni ka vdekur shpresën (Video)

Postuar në 21 Prill, 2019 11:28

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkëve. Në meshën e mbrëmshme, qindra besimtarë iu drejtuan katedrales së Shën Palit në Tiranë për t’u lutur për më shumë mbarësi e paqe, ndërsa mesha e shenjtë ka zgjatur deri pas mesnate.

Imzot xhorxh Frendo në mesazhin për festën e Pashkës foli për fenomenet negative të shoqerisë shqiptare, ku mbizotërojnë veset.

Ai tha se droga, mashtrimi dhe korrupsioni po dominojnë shoqërinë tonë dhe kanë vdekur shpresën.

Alkimia e ministres Gjonaj/Qeveria gjermane do ndihmojë të korruptuarit të luftojnë korrupsionin

Postuar në 09 Prill, 2019 13:46

Qeveria gjermane do të vazhdoj të mbështesë Shqipërinë në luftën kundër korruspionit. Këto ishin fjalët e z. Stefan Mayer, Sekretarit Parlamentar të Shtetit, në Ministrinë e Brendëshme Federale, të cilin pata kënaqësinë ta takoja gjatë vizitës në Gjermani

Boja e zezë është Korrupsioni, jo ajo mbi muret e Ministrisë së Brendshme

Postuar në 28 Mars, 2019 17:08

Gjatë protestës së sotme të opozitës një qytetar leu me bojë të zezë muret e MInistrisë së Brendshme. Kaq u desh që moralistët në krye të qeverisë të nisin avazin.

Gati për eksport nëpër botë produkti më i ri për nxirjen e Shqipërisë, - shkruan kryeministri Edi Rama.

Ministri i Brendshëm, mesa duket i autosugjestionuar nga aftësitë e veta e lexon pak më ndryshe:

Ora e informacionit politik, PS: Politikanët e korruptuar janë hedhur në protestë

Postuar në 28 Mars, 2019 12:30

Taulant Balla është provuar edhe sot si njeriu i duhur për të thënë ato që askush që ka një lloj vlerësimi për veten nuk do t’i thoshte. Në fjalën e tij në Parlament, kreu i Grupit Parlamentar të PS-së u përpoq të hiqte një dallim mes deputetëve të shumicës dhe ish-deputetëve të opozitës:

Një grup politikanësh të korruptuar në përpjekje për të vijuar punën për bllokimin e rrugës europiane të Shqipërisë po protestojnë para Kuvendit. Policia ka mbështetjen tonë për vijimin e punës së vettingut.

Në 22 vjet pushtet në një shtet me 2 milionë banorë mund të vjedhësh 1 miliard dollarë

Postuar në 28 Mars, 2019 12:13

Sa është shuma e mundshme e parave që mund të vjedhë një njeri për 22 vjet në pushtet në një shtet me 2 milionë banorë?

Një përgjigje e konfirmuar është 1 miliardë dollarë.  

Bëhet fjalë për Yahya Jammeh, ish-presidentin e shtetit afrikan të Gambias, i cili tashmë është larguar nga vendi. Në kohën që jetojmë mund të quhet histori suksesi, ose në një variant do të ishte një skenar i një filmi të suksesshëm.

Koha që opozita të hapë me profesionalizëm dhe seriozitet dosjet e pushtetit

Postuar në 22 Mars, 2019 16:47

Kryeministri është shfaqur sot i sigurtë në vete kur ka folur në monologun video për shëndetin e tij dhe përpjekjet titanike që po bën për t’i hequr baltën e opozitës Shqipërisë. Me këtë rast, z. Rama ka rikonfirmuar se njeh si opozitë ata që i konsideron si jopopozitë në ndonjë dalje tjetër, duke na bërë të qartë të gjithëve se situata është më komplekse sesa ajo që do të rrëfejë pushteti.

Pages

Subscribe to RSS - korrupsioni