korrupsioni

Raporti i KE: Të parandalohet korrupsioni i ministrave dhe këshilltarëve të tyre

Postuar në 03 Dhjetor, 2020 11:49

Në një raport të publikuar sot, Grupi i Shteteve të Këshillit të Evropës kundër Korrupsionit (GRECO) konstaton se në Shqipëri, kuadri ligjor për parandalimin e korrupsionit të anëtarëve të Këshillit të Ministrave dhe këshilltarëve të tyre politikë, dhe policia, është gjithëpërfshirës, por ende tepër kompleks. Ai i bën thirrje Shqipërisë të përqendrohet në zbatimin e tij efektiv, veçanërisht duke përmirësuar kapacitetin e organeve përgjegjëse për parandalimin e korrupsionit dhe

Lajmi i mirë i bastisjes së shtëpisë së "të paprekshmit" Hashim Thaçi

Postuar në 06 Nëntor, 2020 12:40

Misioni europian për ligjin në Kosovë, ka kryer sot procedura kontrolli në shtëpinë e ish-presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Media e Kosovës i quan këto procedura 'bastisje' dhe nga raportimet e ndryshme ka rënë në sy anormaliteti procedurial i tyre pasi qoftë për Thaçin, qoftë për Veselin, hetimet quhen të përmbyllura dhe nuk ka arsye për kontrolle të mëtejshme.

Teza e Tetorit/Gjyqtarët më të korruptuar se Unë, Meta, Berisha dhe Basha!!!

Postuar në 13 Tetor, 2020 13:20

Gjatë një fjale të mbajtur sot në konferencën kundër krimit të organizuar, kryeministri Edi Rama ka deklaruar ndër të tjera se:

Koka e korrupsionit në Shqipëri nuk janë politikanët, por koorporatat e gjyqtarëve. Nëse nuk vendoset në themel të sistemit të drejtësisë kurbani i korrupsionit 30 vjeçar, ngrehina nuk do të qëndrojë

Për të vijuar pak më tej se:

Nuk janë të gjithë njësoj në institucione dhe as në politikë. Ndarja e shapit nga sheqeri duhet ta bëjë sistemi i drejtësisë.

Certifikatë nga ShBA dhe qytetarët: Qeveri kazani që vjedh si gjithë të tjerat

Postuar në 10 Shtator, 2020 17:26

Investitorët e huaj e shohin Shqipërinë si vend ku vështirë të bëhet biznes. Ata përmendin si probleme të vazhdueshme në Shqipëri korrupsionin, në veçanti në sistemin gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimet publike, dhe respektim i dobët i kontratave. Rritja e përdorimit të kontratave me partneritet publik-privat në infrastrukturë dhe sektorë të tjerë, ul mundësinë e konkurrencës, përfshirë këtu edhe nga investitorët e huaj

Muri i Madh i Korrupsionit nuk është një Stigmë paragjykuese

Postuar në 31 Korrik, 2020 20:19

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka nxituar të ndajë sot një lajm që ai e quan të mirë. Marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë franceze “Voltalia” për ndërtimin e Parkut Fotovoltaik të Karavastasë parashikon investimin e 100 milionë eurove. Nuk e dimë sesi do të qarkullojë në treg ky mall, pasi kryeministri ka dashur të përcjellë një tjetë mesazh:

Luan Rama: LSI është në proces purifikimi nga korrupsioni

Postuar në 11 Qershor, 2020 15:49

Zv.kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka deklaruar në një lidhje me emisionin “në Fokus” në TvT se partia ku ai aderon ndodhet ndër të tjera në një process purifikimi nga element dhe shfaqje të korrupsionit që njollosën imazhin e saj kur ishte në qeverisje. Nuk dihet se për kë konkretisht e ka fjalën z. Rama, por pa dashur ai ka prekur edhe ish-kryetarin Ilir Meta, i kapur në videon e njohur me Dritan Priftin.  Më poshtë video: 

Socialistët i vjedhin zgjedhjet, pagëzuan epokën e korrupsionit në Shqipëri. Nuk e përjashtoj bashkëqeverisjen

Postuar në 04 Qershor, 2020 16:42

Analisti Mustafa Nano është shprehur se Partia Socialiste i vjedh zgjedhjet dhe demonstrimi më i qartë është transmetimi i përgjimeve të famshme nga "Bild". Nano, i ftuar në një intervistë në studion e lajmeve të televizionit TVT, theksoi se pavarësisht këtij konstatimi, socialistët kanë përuruar fillimin e epokës së korrupsionit, duke shtuar më tej se demokratët janë ata që kanë kontrolluar epokën e zgjedhjeve të manipuluara që nga viti 1996. Më poshtë pjesë nga intervista: 

Pyetje: Z.Rama i vjedh zgjedhjet dhe a ka dallim mes tij dhe z.Berisha?

Diktatura vendoset nga një pjesë e një vendi. Kjo vlen edhe për Diktaturën e Korrupsionit

Postuar në 09 Prill, 2020 12:23

Sot në disa media të pushtetit ka qarkulluar një status i ish-deputetit të PD-së, Gent Strazimiri, i cili ankohet edhe për sjelljen dhe moralin e shoqërisë shqiptare.

Ka patur investitorë që kanë ardhur, por kanë ikur për shkak të korrupsionit dhe burokracisë

Postuar në 18 Nëntor, 2019 12:17

Konkurencë e dobët dhe korrupsion i lartë. Këto janë karkteristikat e ekonomisë shqiptare. Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregëtisë, Enio Jaço, shprehet për Zërin e Amerikës së ka patur investitorë që kanë ardhur dhe janë larguar për shkak të korrupsionit.

Në Mal të Zi, aty ku ministri dorëhiqet dhe ku kryeministri nuk bën interpretimin e përgjimeve

Postuar në 04 Nëntor, 2019 13:14

Ja një lajm që na kujton llojin e vendit ku jetojmë dhe pse vota kundër e Francës duhet të na bëjë të mendojmë përpara sesa të na ndërsejë në bërjen e shqiponjës më duar. Në Malin e Zi – i cili për ata që e dinë Shqipërinë qendrën e botës është një vend i vogël ngjitur me ne – ka dhënë dorëheqjen ministri për Zhvillimin e Qëndrueshëm dhe Turizmin, Pavle Raduloviç.

Pages

Subscribe to RSS - korrupsioni