korrupsioni

Ish-kryeministri izraelit, Ehud Olmert, lë qelinë e burgut pas 16 muajsh

Postuar në 02 Korrik, 2017 18:09

Ish – kryeministri izraelit Ehud Olmert gjatë viteve 2006-2009 ka dalë sot nga burgu pas qëndrimit 16 muaj. Olmert u lëshua me kusht pas vlerësimit për sjellje të mirë ndërkohë që dënimi ishte 27 muaj burg. Olmert u dënua në vitin 2014 në kuadër të një procesi antikorrupsion, pasi u gjet fajtor për marrje rryshfeti në shumën 161 mijë dollarëve nga një biznesmen amerikan gjatë kohës kur shërbente si kryetar i Bashkisë së Jeruzalemit.

Ambasada amerikane: Ankimimi i vettingut, përpjekje e re për të mbrojtur korrupsionin në drejtësi

Postuar në 12 Qershor, 2017 20:58

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar sot përmes një deklarate të posaçme kundër përpjekjeve ankimuese për vettingun, iniciuar së fundmi nga pjesë të gjyqësorit.

As Rusia, as radikalizmi islam/Korrupsioni, sfida kryesore e sigurisë në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 29 Mars, 2017 13:08

 

Problemet kryesore të sigurisë në Ballkanin Perëndimor vijnë nga brenda  dhe jo nga jashtë rajonit. Në ndryshim nga tezat e përhapura së fundmi nga disa qeveria të rajonit, se rreziku rus, apo ai i ekstremizmit islamik, janë kryesorët për stabilitetin rajonal, zv.sekretarja e Përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, mendon se korrupsioni është problemi më kërcënues në BP.

Video/Arrestohet, Navalny, opozitari kryesor i Putin

Postuar në 26 Mars, 2017 17:06

Alexei Navalny, opozitar i presidentit rus, Vladimir Putin, është arrestuar sot gjatë një proteste anti korrupsion. Navalny ka organizuar protestën përmes blogut të tij dhe në qendër të saj ishte kryeministri Dimitri Medvedev, i vënë në qendër të akuzave se drejton një perandori të vërtetë pasurish të patundshme.

Pankorrupsion në Shqipëri - raporti i DASH-it për 2016-ën

Postuar në 04 Mars, 2017 21:51

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për vitin 2016 nxjerr sërish zbuluar qeverinë për problemet që ka në raport me korrupsionin, ndërhyrjen e politikës në sistemin gjyqësor dhe mungesën e transparencës. Raporti thotë se  qeveria nuk e ka zbatuar në mënyrë efektive ligjin që parashikon dënime penale për zyrtarëve publikë dhe kjo ka bërë që funksionarët publikë  të angazhuar në praktika korruptive shpesh të mbeten pa u ndëshkuar.

Po ju keni ndonjë përgjegjësi z. Kryeministër?

Postuar në 28 Shkurt, 2017 16:05

Kryeministri i vendit Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me sipërmarrës në Shqipëri me të cilët ka ndarë qëndrimin e tij për nevojën e reformës në drejtësi e sidomos miratimin e vettingut. Rama ka sjellë disa shembuj të vendimeve të gjykatave për kthimin e pronave, të bëra tanimë të njohura edhe më parë, duke sugjeruar se vendimmarrjet skandaloze të gjykatave, në tejkalim madje edhe të pretendimeve të kërkuesve provojnë nevojën e pastrimit të sistemit.

Elita e korruptuar e Ministrisë së Kulturës dhe firmat dashnore të saj*

Postuar në 26 Shkurt, 2017 15:01

Ndihem i detyruar të tregoj atë që përjetova kur pashë lajmin se “kishte nisur restaurimi në Kishën e Shën Mërisë në Labovën e Kryqit”, bashkë me kënaqësinë e ministreshës së Kulturës, që e kishte “mbajtur premtimin” për restaurimin e këtij “thesari të rrallë të trashëgimisë”. Lajmi është i shoqëruar edhe me pesë foto. Fotot tregojnë ndërtimin e skeletit të konstruksionit të rampës dhe të skelarisë prej druri rreth e përqark kishës që do të restaurohet në vijim.

Dyshime për korrupsion

Postuar në 24 Shkurt, 2017 09:52

Ngritja në sondazhe për Martin Schulz, i cili pretendon të vihet përballë Angela Merkel në zgjedhjet e ardhshme, u prit mirë edhe në disa qarqe në Shqipëri. Njësoj si italiani Pitella, ai shitet në mediat pranë qeverisë si mik i Edi Ramës. Por kjo miqësi mund të mos marrë publicitetin që normalisht do të kishte në një vend si Shqipëria, pasi Schulz është nën dyshime serioze për korrupsion. Ngjan thuajse e jashtëzakonshme, por ja që edhe miqtë e Edi Ramës dyshohen për korrupsion.

Edhe më e korruptuar

Postuar në 13 Shkurt, 2017 11:19

Reforma në drejtësi do të quhet e arritur kur të shkaktojë tërmet. Pak a shumë këto fjalë tha Edi Rama, kryeministri, ku inauguroi hapjen e procesit të reformës. Më tej edhe një gjetje propagandistike që u zhbë sa hap e mbyll sytë rrugës: Unë jam për një reformë të ekspertëve. Politika nuk duhet të fusë hundët.

Miqtë e fuqishëm të Edi Ramës - një karrierë që po mbështetet me çdo çmim

Postuar në 13 Shkurt, 2017 09:40

Përplasjet e fundit mes Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe ambasadorit amerikan Donald Lu, vijojnë të tërheqin vëmendjen mediatike në botë. Pas Ëashington Times që u cilësua si gazetë e dorës së dytë, sot një hapësirë kësaj përballjeje i lë edhe gazeta New Europe, e cila publikohet në Bruksel. Gazeta është e njohur dhe ajo e ka trajtuar situatën në Shqipëri në kontekstin e një korrupsioni që po konvertohet në ndihmë politike për Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë.

Pages

Subscribe to RSS - korrupsioni