kongresi

Projekti “Kokëdhima” i rajonalizimit të PS-së kundërshtohet në kongres

Postuar në 19 Mars, 2016 17:37

Kongresi i Partisë Socialiste ka verifikuar edhe një sulm ndaj projekteve politike të deputetit Koço Kokëdhima, që parashikojnë rajonalizimin e partisë.

PS mban kongresin, Rama karikon socialistët

Postuar në 19 Mars, 2016 13:35

Partia Socialiste mban sot punimet e kongresit të radhës që u hap nga kryebashkiaku Erion Veliaj. Kryetari Rama i ciki është nën presionin e një grupi të vogël për moszgjedhjen si kryetar sicc parashikon statuti tha se socialistët do të dalin më të fortë nga ky kongres. “Ka një pakicë shumë të vogël këtu, që nga ky Kongres pret të gjejë sesi do t’i bëhet hallit statutor të mandatit tim dhe sipas tyre, unë këtu sot jam i pamandatuar”, tha Rama, duke shtuar se kjo do të diskutohet më gjerë në pjesën e tretë të Kongresit.

Çmendon Edi Rama për kongresin e PS

Postuar në 05 Mars, 2016 19:50

Si deputet i Qarkut të Vlorës, kryeministri Rama ka ndjekur nga afër votimet për zgjedhjen e delegatëve të kongresit të Partisë Partisë Socialiste që do të mbaht në 19 Mars. Ndonëse nuk do të ketë votim për kryetarin, kryeministri beson se kongresi do të shërbejë për t’i dhënë shtysë reformave.

Për çfarë votohet dhe kush voton në Kongresin e 19 Marsit në Partinë Socialiste?

Postuar në 02 Mars, 2016 18:42

Për çfarë do votohet në Partinë Socialiste të dielën në 19 Mars? Nga ajo çka shihet në media duket se trupa e asaj çka kreu aktual ka vendosur ta quajë PS ( numri i servilëve e rrogëtarëve të momentit i rreshtuar në listat më se fluide e shpesh fiktive të organizatave) do të shkojë në kutinë e votimit me rezultat 99,9% për kryetarin aktual. I ngjan shumë kongreseve të Partisë së Punës ku delegatët plot hare duartrokasin për rikonfirmimin e një lideri të pazëvendësueshëm dhe besimit të verbër në të. Përse ky show? Kujt i nevojitet kjo paradë devocioni te sforcuar?

Blushi këmbëngul në hapjen e partisë dhe një kritikë për rrobaqepësit e kryetarit

Postuar në 02 Mars, 2016 13:19

Ben Blushi i propozon kongresit një platformë për demokratizimin e Partisë Socialiste. Pas publikimit të ndryshimeve statutore nga grupi i punës, deputeti socialist thotë se platforma e tij e shndërron të majtën në një parti më të hapur dhe moderne. “Jam anëtar i kryesisë, por e kam thëne prej një muaj që do kisha disa propozime për kongresin, kjo është arsyeja që kam bërë disa sugjerime, apo propozime për kongresin që parashikojnë në radhë të parë një parti më moderne në raport me atë centraliste që e kishim, e kemi dhe do ta kemi.

Edi Rama rinovon kontratën me PS

Postuar në 28 Shkurt, 2016 17:37

Sekretari për Kordinimin në Partinë Socialiste, Fatmir Xhafa bëri sot publik ndryshimet në statutin e Socialistëve. Drafti propozon ndryshimin e mënyrës së zgjedhjes së kryetarit kur partia është në pushtet dhe kur është në opozitë. Kjo konsiton në votimin e kryetarit sipas parimit "një anëtar një votë" kur partia është në opozitë dhe rinovimin automatikisht të mandatit kur partia është në pushtet.

Platforma Blushi me një LSI parimore

Postuar në 28 Shkurt, 2016 12:35

Thuajse 20 ditë para mbajtjes së kongresit, Ben Blushi ka dhënë disa piketa të platformës së tij për kryetar të Partise Socialiste. "Unë do të paraqes një platformë, e cila do të parashikojë më shumë vende pune, një parti më kohezive, ndryshime themelore në sistemin e arsimit, nomalizim dhe natyralizim të sistemit tonë progresist të taksimit, që nuk e kemi sot megjithëse e premtuam, rritje pagash dhe mbështetje të shtresave në nevojë. Këto janë disa prej atyre që do të bëj"- është shprehur deputeti sicialist në një intervistë për DW.

Në PS ka sfidë, edhe nëse nuk do të lejohet gara

Postuar në 06 Shkurt, 2016 18:34

Partia Socialistë është përfshirë aktualisht në një garë politike e cila më shumë sesa për vendin e kryetarit po zhvillohet për standardizimin e disa rregullave dhe shpërbërjen e modelit monokratik të ndërtuar nga Edi Rama. Dhe sa kohë që dikush hedh publikisht sfidën, është e pamundur që të mohosh edhe garën reale, e cila nuk mund të disiplinohet në shtratin statutor.

Edhe Hafizi me Blushin

Postuar në 02 Shkurt, 2016 10:32

Kritike e hershme e Edi Ramës, deputetja e Shkodrës Mimoza Hafizi ka thyer oportunizmin që karakterizon grupin socialist, duke dalë hapur në mbështetje të platformës së deputetit Ben Blushi për garë në zgjedhjen e kryetarit të Partisë.

“I bashkohem kolegut tim Ben Blushi në kërkesën për respektimin dhe zbatimin e statutit të Partisë Socialiste e normave themelore të qënies bashkë në këtë grupim të madh politik. I kam ofruar mbështjetje në rrugëtimin dhe platformën për Kongresin e ardhshëm të Partisë.

“Senatori” në krah të Edit, kundër zgjedhjeve për kryetar të PS

Postuar në 01 Shkurt, 2016 10:33

Servet Pëllumbi ka folur për gazetën “Shqip” rreth debateve të fundit që kanë përfshirë Partinë Socialiste për zhvillimin ose jot ë zgjedhjeve për kryetar në kongresin e pritshëm të Marsit. Ai lë të nënkuptohet se Blushi dhe emra të tjerë që mund të kandidojnë janë faktor dëmtues për partinë.

“Nuk besoj të ketë supriza pasi ato në rastin konkret veçse e dëmtojnë Partinë Socialiste dhe mendoj që në PS ka forca që mënjanojnë këta faktorë dëmtues. Unë e shikoj në shtratin e forcimit të mëtejshëm Partinë Socialiste”

Pages

Subscribe to RSS - kongresi