kongresi

Sali Berisha i jep me fajde LSI-së dhe Blushit, “Qytetarin Dixhital”

Postuar në 31 Janar, 2016 20:11

Ditët para Kongresit të Partisë Socialiste janë dramatike. Shansi për fitore, apo për të hyrë në garë nga Ben Blushi duket thuajse zero dhe pa forcë ndikuese po gjendet edhe LSI-ja. Burime të mirëthashethemuara thonë se ka lëvizje serioze: Blushi dhe Ilir Meta i kanë kërkuar me konçesion Sali Berishës, “Qytetarin Dixhital”. Doktori, një tempist i vërtetë i situatave politike, ka ofruar një zgjidhje tjetër: Qytetarin Dixhital me Fajde.

Zhvillohet në Milano kongresi i parë i nacionalistëve të Europës

Postuar në 31 Janar, 2016 10:32

Politikanët nacionalistë europianë, pjesë e grupit Europa e Kombeve dhe Lirisë në Parlamentin Europian, po zhvillojnë kongresin e tyre të parë në Milano të Italisë. Aktiviteti vjen një vit pasi grupi u krijua dhe ai është hapur nga Marine Le Pen e Frontit Nacional të Francës. Kjo e fundit e ka pagëzuar që në fillim drejtimin e politikës së tyre, kur ka nënvizuar se “imigrantët do t’i varfërojnë kombet europiane dhe do të asgjësojnë qytetërimin e tyre përgjithnjë”. Partitë nacionaliste po zënë përherë e më shumë vend në zgjedhjet e europianëve.

Kongresi i PS-së, përjashtohet mundësia e kandidimit për kryetar të Ben Blushit

Postuar në 29 Janar, 2016 20:30

Nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar se në kogresin e 19 marsit, Ben Blushi nuk do të mundet të kandidojë. “Ky është një debat i sajuar, i inicuar nga njeriu i gabuar në momentin e gabuar. Ndoshta do të kishte vlerë nëse do të bëhej në kushtet kur PS do kishte humbur zgjedhjet.

PS-ja ka më në fund një alternativë reale përballë Edi Ramës për garën për kryetar

Postuar në 29 Janar, 2016 00:18

Ben Blushi ka folur dje në mbrëmje në “Top-Story” për situatën kritike ku ndodhet Partia Socialiste, demokracia e saj e brendshme, kuptimi i garës politike brenda saj si dhe raporti me zgjedhësit. Ai ka përsëritur akuzat e njohura të tij për Edi Ramën, që përcaktohet këtu si njeriu që ka kthyer në model qeverisjeje dhe dominimi aleancën me banditë dhe me transformimin e PS-së në një strehë për njerëz që po e shkatërrojnë hierarkinë e vlerave të trashëguara në të.

Rama-Blushi dhe të rejat që mungojnë

Postuar në 28 Janar, 2016 13:06

Lufta politike në të përbrendshmet e Partisë Socialiste, ka filluar të vlojë. Në prag të Kongresit. Është padyshim shumë mirë që ndodh kështu, për demokracinë e kësaj partie të madhe, demokraci e cila, nga një tregues i brendshëm partiak, reflekton drejtpërdrejtë dhe tërthorazi, në krejt sistemin demokratik në Shqipëri.

“PS-ja ka nevojë për një platformë alternative”

Postuar në 26 Janar, 2016 20:35

Kongresi i Partisë Socialiste që do të mbahet më 19 mars të këtij viti, pritet të jetë i ndezur dhe nuk do të kalojë fjollë. Situata aktuale, dy vjet e gjysmë qeverisje do të marrin një trajtim politik në një  kongres që do të duhet të hapë debatin për atë që po ndodh. Kjo është veçse nuhatja nga ajo që ndodh, pasi nuk është çudi edhe një heshtje totale. Edi Rama, si kryeministër dhe kryetar partie, ka të paktën një kundërshtar që flet publikisht për zbatimin e rregullave.

Krisje e thellë brenda PS-së. Rishfaqet Ben Blushi me nekrologjinë e Rilindjes. Një zgjidhje, ndryshimet në qeveri

Postuar në 25 Janar, 2016 14:42

Një protestë e zhvilluar para Partisë Socialiste nga disa anëyarë të saj po zbulohet si një lloj intrige që synon të parandalojë zhvillimet e afërta në Kongresin e saj. Asnjë prej zërave “të njohur” nuk kanë folur, përveç disidentit të fjalës, deputetit Ben Blushi. “PS është në një moment kritik. Koalicioni nuk është stabël, ekonomia është keq, papunësia është rritur. Ai është i vetmi kryetar partie në botë që ka një mandat 7-vjeçar. Po shkon drejt një mandati të përjetshëm. Edhe në kohën e PPSH, mandatet ishin të kufizuara. Nuk ka ardhur koha që ta japim PS-në me koncesion.

“The Telegraph”: Shërbimet amerikane, hetim masiv për financimin nga Rusia të partive politike në Europë

Postuar në 18 Janar, 2016 02:35

Gazeta britanike “The Telegraph” shkruan në një shkrim të para dy ditëve se shërbimet sekrete amerikane kanë ndërmend nisjen e një hetimi në shkallë të gjerë, për të identifikuar përmasën dhe thellësinë e depërtimit të shërbimeve ruse në partitë politike nëpër Europë. Gazeta pretendon se disponon një raport lidhur me këtë çështje, ku thuhet ndër të tjera se drejtori i Shërbimit Sekret Kombëtar, James Clapper, është udhëzuar nga Kongresi që të nisë verifikimin.

PS-ja, një zhkarravinë e PS-së së dikurshme me një kryetar që mban sekret datën e kongresit

Postuar në 14 Janar, 2016 22:08

Koordinatorët socialistë të qarkut Shkodër dhe Lezhë kanë qenë sot në një takim me kryeministrin Edi Rama, njëkohësisht kryetar i asaj që ka mbetur nga Partia Socialiste. Rama është pyetur nga gazetarët se kur do të zhvillohet kongresi i PS-së, por zotëria me duar në xhepa, është përgjigjur se kjo pyetje u “lejohet” vetëm anëtarëve të partisë. Një përgjigje prej karagjozi, në një parti ku të gjithë janë kthyer në vuvë e ku bilbilojnë ca ministra bashkë me këtë liderin e zhgarravinave, siç i quan pikturat e tij.

Noli dhe “Programi i nacionalistëve”

Postuar në 13 Janar, 2016 13:16

Në mars të vitit të kaluar u mbushën 50 vjet që kurse Fan S. Noli i madh u nda nga jeta. Shqiptarët e Amerikës, me të drejtë, e quajtën “Viti Nolian”, i cili aq sa u pasqyrua në media, nuk rezultoi i tillë. Ai u përkujtua në fillimet e tij, me sa kam dijeni, në New York nga “Vatra” e themeluar prej tij, në Tiranë nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe në përmbyllje të këtij viti në Boston nga “Biblioteka Noliane”.

Pages

Subscribe to RSS - kongresi