kongresi

Google ndërpret donacionet për kongresmenët që votuan kundër fitores së Biden

Postuar në 26 Janar, 2021 14:48

Google nuk do të japë kontribute nga komiteti i saj i veprimit politik për anjë anëtar të Kongresit që ka votuar kundër certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale.

Kompania në pronësi të Alphabet Inc e ka pezulluar çdo kontribut që pas sulmeve të dhunshme në Capitol Hill.

Kongresi amerikan rinis punimet. Pence: Dhuna nuk fiton asnjëherë

Postuar në 07 Janar, 2021 03:15

Kongresi amerikan ka nisur sërish punën pas akteve të dhunshme që shoqëruan pasditen e djeshme në Uashington.

Presidenti Donald Trump ka bërë thirrje në tuiter që protestuesit të ruajnë qetësinë dhe të shmangin aktet e dhunës, por pasi është akuzuar se ka nxitur aktet e dhunës për ditë me radhe. Statusi i tij është shoqëruar me mijëra shpërndarje dhe mbi 350 mijë komente.

Vaksinimi i anëtarëve të Kongresit para stafit mjekësor krijon konfuzion në SHBA

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 12:30

Qëkur anëtarëve të Kongresit u është ofruar vaksina, në SHBA është hapur debati nëse nëse politikanët e meritojnë injeksionin para zgjedhësve të tyre, veçanërisht mjekëve dhe infermierëve që janë në vijën e parë të frontit.

Vaksina u vu në dipozicion të Kongresit rreth një javë para Krishtlindjes, pasi Këshilli i Sigurimit Kombëtar njoftoi që Kongresit do t'i jepen doza të vaksinës për të mbrojtur "vazhdimësinë e operacioneve qeveritare".

Trump kthen paketën 5 500 faqe të lehtësimit të pasojave të CoVid-19: Një turp

Postuar në 23 Dhjetor, 2020 11:24

Presidenti amerikan Donald Trump ka dalë sot në media për të denocnuar Ligjin për Lehtësimin e pasojave të CoVid-19.

Në një konferencë për shtyp, Trump e ka quajtur atë një turp të vërtetë duke renditur fondet dhe alokimin e tyre në destinacione që sipas tij pak kanë të bëjnë me pandeminë.

Trump ka vënë në dukje se drafti është 5500 faqe dhe askush në Kongres se ka lexuar pikërisht për shkak të volumit, ndërkohë që destinimin e fondeve në vende të huaja.

Ai ka përsëritur se pandemia është faji i Kinës dhe ka bërë thirrje që Kongresi të rishikojë draftin.

Antitrusti/Jeff Bezos del para Kongresit

Postuar në 28 Korrik, 2020 18:49

Jeff Bezos do të përgjigjet për herë të parë para Kongresit amerikan, konkretisht Komitetit antitrust. Ky është lajmi për disa media në ShBA që kanë vënë në dukje se Bezos, themelues dhe drejtus i Amazon, është i vetmi nga katër drejtuesit e gjigandëve teknologjikë që nuk është shfaqur para trupës legjislative amerikane. Tim Cook i Apple ka dëshmuar në vitin 2013, Zuckerberg i Facebook ka qenë aty disa herë, Sundar Pichai i Google dhe Alphabet ka qenë në vitin 2018.

Kryeministri njofton Amnisti të Përgjithshme për të ardhurat e padeklaruara

Postuar në 29 Shkurt, 2020 14:13

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot në Kongresin e Partisë Socialiste se do të lançojë një amnisti të përgjithshme për të gjithë shqiptarët jashtë dhe brenda vendit që sipas tij kanë punuar në punë informale por që kanë të ardhura informale që janë produkt i punës.

Të ngrihet kush të dojë kjo do të bëhet

tha Rama.

Ai ka deklaruar se përjashtim nga kjo amnisti bën politika dhe gjyqtarët, produktet e krimit dhe terrorizmit.

Ne jemi Media më e madhe në Shqipëri

Postuar në 29 Shkurt, 2020 13:58

Ne jemi media më e madhe në Shqipëri. Kemi njëqind e ca mijë njerëz në terren. Të bëhen të gjithë bashkë Media nuk na mund dot ne në informimin e punëve që bëjmë

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga Kongresi që të përdorë çdo anëtar të Partisë Socialiste për të propaganduar arritjet e qeverisjes, për të mos lejuar dekurajimin që sjell raportimi i medias tradicionale. Në një stil autokritik, z. Rama ka deklaruar se PS-në sot e kërcënon boshllëku opozitar dhe inercia që ka kapur partinë.

...i dobishëm për Kryetarin

Postuar në 29 Shkurt, 2020 11:18

Kongres i rëndësishëm pa diskutim, pritshmëria, mandati i tretë. Do të jetë hera e parë në 30 vite marrja e mandatit për herë të tretë. Partia Socialiste është partia e surprizave, të befason kur nuk ta pret mendja

Zengjinët flasin për vegjëlinë

Postuar në 28 Shkurt, 2020 22:58

Kongresi zgjedhor i Partisë Socialiste është prezantuar në mediat pranë pushtetit ashtu si e përditshmja politike e këtij vendi: argalisjet gjithë kripë të kryeministrit që sillet si usta i kategorisë së shtatë në gallatë, me paraqitjen prej nëne të dhembsur të bashkëshortes së tij e deri te vënia e theksit te roli i gruas. 

Emancipimi është deviza e këtij kongresi. 

Incident gjatë fjalimit të Trump në Kongres(video)

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:55

Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka munguar të japë një tjetër shfaqje personale teksa në seancën e zhvilluar me rastin e fjalës së tij drejtuar Kongresit. Në momentin e dorëzimit të fjalimit të tij drejtueses së seancës, demokrates Nancy Pelosi dhe zv.presidentit Mike Pence, Trump ka refuzuar ose nuk ka parë në të ëvrtetë dorën e zgjatur të Pelosit duke krijuar ilaritet në sallë.

Në fund të fjalimit Pelosi është parë të grisë fjalimin e Trump dhe siç raporton CNN, njerëz pranë saj kanë pranuar se demokratja ka qenë e irrituar nga veprimi i presidentit.

Pages

Subscribe to RSS - kongresi