kongresi

Dy kongreset që bashkuan shqiptarët

Postuar në 20 Nëntor, 2017 18:05

Kalendarin e festave të Nëntorit, këtij muaji të bekuar për shqiptarët, e pasurojnë edhe dy data shumë të rëndësishme që lidhen me dy kongrese gjuhësore: Kongresi i Manastirit dhe Kongresi i Drejtshkrimit. Këta dy kongrese janë të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin, sepse patën si kryetemë gjuhën dhe sepse kongresi i dytë është vijim i të parit, që i shtroi udhën. Dhe të dy përbëjnë ngjarje të shënuara për kombin tonë, pa të cilat nuk do të ishte ruajtur njësia jonë kombëtare.

Turqia: Ftesa ruse për kurdët e Sirisë, e papranueshme

Postuar në 02 Nëntor, 2017 10:41

Turqia e ka konsideruar si të papranueshme ftesën e Rusisë për pjesëmarrje në Kongresin e Dialogut Kombëtar të Sirisë, drejtuar kurdëve. Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk, Recep nTayyip Erdogan,  e cilësoi si një akt të pandershëm, duke shtuar se Turqia ka përcjellë reagimin e saj.

Kremlini, menaxheri i ri i kartës kurde

Postuar në 31 Tetor, 2017 22:52

Pasi ndërhyri në favor të Bashar al Assadit dhe i paralizoi zgjidhjet e synuara në konfliktin sirian nga disa vende, përfshirë edhe SHBA-të, Rusia e Vladimir Putinit po hedh një hap tjetër. Ajo ka thirrur një kongres të Dialogut Kombëtar që parashikohet të mbahet më 18 nëntor në Soçi në Detin e Zi dhe mund të thuhet se përbën lëvizjen e parë që Rusia ndërmerr e vetme për të vendosur paqen në Siri.

Kongesi i Partisë Komuniste Kineze njihet me një puç të dështuar për rrëzimin e Xi Jinping

Postuar në 21 Tetor, 2017 11:19

Kongresi i fundit i Partisë Komuniste Kineze, zhvilluar këto ditë, ka nxjerrë në pah edhe një përpjekje për puç e cila është organizuar nga zyrtarëvtë lartë të saj. Çështja është ngritur nga kreu i Komisioni Rregullator për Sigurinë, Li Shiyu, sipas të cilit dështimi i puçit dhe shpëtimi i Kinës, socializmit dhe ushtrisë i dedikohet drejtuesit kryesor, Xi Jinping. 

Kongresi amerikan miraton sanskione të reja për Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut

Postuar në 25 Korrik, 2017 23:42

Kongresi amerikan ka miratuar me shumicë absolute votash 419-3 vendosjen e sanksioneve të reja për Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut. Ky është një hap tjetër që provon tensionin e lartë në marrëdhëniet ndërkombëtëre, por edhe probleme jo të vogla brenda vetë SHBA. Kështu raportohet se Kongresi e detyron presidentin e SHBA-së që të kërkojë miratim paraprak për heqjen eventuale të sanksioneve, duke kufizuar Donald Trump për çdo iniciativë në këtë drejtim. Vetë Shtëpia e Bardhë përmes zv.

“Infeksioni” rus prek edhe zyrën e Rohrabacher – kërkoi ndarjen e Maqedonisë pak muaj më parë

Postuar në 20 Korrik, 2017 08:39

Çështja ruse po kthehet në një problem shtetëror në SHBA. Pas akuzave për dhëndrrin, djalin dhe këshilltarë të Presidentit Trump, si njerëz që janë ndihmuar nga shërbimet ruse për të ardhur në pushtet, radha i ka ardhur kongresmenëve. Kështu mediat raportojnë se zyra e kongresmenit të njohur për disa deklarata për ndarjen e Maqedonisë, Dana Rohrabacher, është më e fundit në infeksionin e depërtimit rus.

18 qershori nuk është histori, por thjesht interes i disave

Postuar në 09 Maj, 2017 12:24

Edhe zgjedhjet e 18 qershorit janë historike. Po të hapësh gazetat apo kronikat e televizioneve, sheh se kështu janë quajur thuajse të gjitha zgjedhjet. Etiketa historike është vënë mbi çdo proces elektoral që është bërë vërtet histori, por për arsye nga më komiket deri te më dramatiket. Por asnjëherë për produktin e tyre. Zgjedhje historike mund të cilësohen vetëm ato të vitit 1992, por për arsye që nuk lidhen me këtë klasë politike.

Kreu i FBI, Comey: Do të merrja të njëjtin vendim për hetimin ndaj Clinton

Postuar në 03 Maj, 2017 17:45

Pse ishte e nevojshme që 11 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale Ju të njoftonit hapjen e një hetimi rreth një kompjuteri të ri, pa patur dijeni se çfarë kishte në të? Pse nuk bëtë thjesht hetimin siç do të bënit normalisht?

“Shekulli”: Nëse zgjedhjet shtyhen, Kokëdhima do të kërkojë drejtimin e PS-së

Postuar në 10 Prill, 2017 11:56

Nëse skenari i shtyrjes së zgjedhjeve do të realizohet, atëherë Koço Kokëdhima dhe lëvizja e tij “Zgjidhja” do të kërkojnë lidershipin e PS-së. Kështu shkruan sot editorialisti i gazetës “Shekulli”, Genc Burimi që ka ofruar “leximin e duhur” të takimit Kokëdhima-Basha.

Letra e Kokëdhimës për Edi Ramën: “Po e çon PS-në në çarje dhe në tharje”

Postuar në 25 Nëntor, 2016 11:10

Sekretari për Reformën Strukturore dhe Emigracionin në PS, Koço Kokëdhima, ka zbuluar për socialistët e njësisë numër 5 në Tiranë, një letër që ai ia ka dërguar kryetarit të PS-së, Edi Rama në mars të këtij viti. Më poshtë letra që dëshmon për një kundërvënie të madhe prej nga ku lexohet edhe nevoja që Edi Rama të lëvizë nga drejtimi i partisë:

Pages

Subscribe to RSS - kongresi