Kanabis

Jo vetëm radarët, edhe tunelet e magazinat e ushtrisë në dispozicion të kanabisit

Postuar në 29 Tetor, 2017 18:04

Shteti shqiptar ishte në dijeni të përmasave që  kishte marrë kultivimi i kanabisit në vitin 2016 në Shqipëri dhe njohjes së problemit nga partnerët ndërkombëtarë. ABC News ka siguruar një raport sekret për drogën të vitit 2016 nga Qendra Monitoruese Europiane, ku Shqipëria renditet si një prej vendeve me prodhimin më të madh të kanabisit në  Europë. 

Dalin përgjimet e Habilajt, përmendet emri "Saimir"

Postuar në 17 Tetor, 2017 12:57

“30 mijë euro i duhet t’ia japë Saimirit”. Kjo deklarate eshte nje pjese nga pergjimet e bandes se droges kryesuar nga Moisi Habilaj, arrestuar të hënën ne Itali dhe qe theksohet edhe nga media italiane Meridioneës.it se eshte kusheri i ish-ministrit te Brendshem, Saimir Tahiri.

“Një lidhje farefisnie mund të thote shume, sidomos nëse e ke me një ish-ministër – i larguar nga detyra në mars – tepër i përfolur, pasi në vendin e tij akuzohet se mbron një klan trafikantësh droge”, nis shkrimin gazeta italiane.

Ndryshon gjithë policia, Çako nuk lëviz nga vendi

Postuar në 08 Maj, 2017 14:58

Haki Çako, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë ka firmosur të tjera ndryshime në strukturën e policisë, të cilat prekin nivelet e ulëta nga shefa krimesh deri në shefa komisariatesh. Vala ka përfshirë edhe Drejtoritë e Kufirit, dhe komisariatet e Tiranës dhe Durrësit.

Parashpallet fitoja mbi kanabisin

Postuar në 27 Mars, 2017 22:15

Ministri i ri duket se ka sjellë më shumë optimizëm dhe vetëbesim te qeveria për të luftuar njollën e zezë, të cilën herë e ka mohuar, herë e ka pranuar me gjysmë zëri.  Bëhet fjalë për kultivimin dhe trafikun e kanabisit, një nga fenomenet që ka shenjuar qeverinë PS-LSI dhe që mendohet se “i hëngri kokën” edhe Sajmir Tahirit.  Teksa prezantoi Fatmir Xhafajn si ministër të Brendshëm, kryeministri parashpalli një fitore që sipas tij është vetëm pak muaj larg.

"Policët dhe farat", telenovela e re e qeverisë

Postuar në 23 Shkurt, 2017 11:57

Kryeministri e përsërit shpesh se policia ka qenë e tradhëtuar dhe se ndryshimi me trupën e tanishme nuk është vetëm tek uniformat. Por karakteri komik, ai që shpesh herë i kanë veshur policisë, duket se ka kapur edhe modelin e policimit që shteti i ri ka përshtatur me retorikën dhe uniformat e reja. Së fundmi është lajmëruar për një aksion kombëtar për asgjësimin e farave, fidanishteve dhe parcelave me kanabis.

Video e Kelmend Balilit në dasëm

Postuar në 11 Shkurt, 2017 12:11

Kelmend Balili është njeriu më i kërkuar i momentit për policinë shqiptare. Që prej shpalljes së urdhër-arrestit ndërkombëtar nga autoritetet greke nuk kanë munguar fotot dhe dëshmitë qe ai ka qarkulluar i lirë në Sarandë apo vendbanimin e tij në Stjarr të Delvinës. Një prej tyre është edhe një video e publikuar nga Lapsi. Al ku Balili shfaqet duke kërcyer në një dasëm në hotelin “Santa Quaranta” në pronësi të tij dhe vëllezërve Balili.

Protesta, të rinjtë mbjellin kanabis artificial para kryeministrisë (Video)

Postuar në 30 Nëntor, 2016 13:05

Një grup të rinjsh të Partisë Demokratike në mënyrë simbolike kanë tentuar të mbjellin kanabis artificial në lulishten e  kryeministrisë si e vetmja mundësi punësimi sipas tyre. Sipas tyre, droga është e vetmja alternativë e qeverisë për të rinjtë dhe i vetmi vend që ka mbetur pa u kultivuar drogë sipas tyre është oborri i kryeministrisë.

Befasitë e policisë me “pularinë e kanabisit”, 3 tonët e Rrëshenit dhe vërtetësinë e raporteve të asgjesimit (video)

Postuar në 03 Nëntor, 2016 11:19

Policia thotë se është ende duke peshuar kanabisin e gjetur në një magazinë në Rrëshen, dikur ish-pulari. Raportimet janë për 3 ton kanabis në proces tharje kati për t’u hedhur në treg, por policia njofton se gjatë kontrollit u konstatua një sasi e madhe bimë narkotike e dyshuar  Cannabis Sattiva në proces tharjeje dhe përpunimi,  ku vazhdojnë veprimet për peshimin dhe asgjësimin e plotë të saj.

Tjetër magazinë për tharjen e hashashit në Mamurras, procedohen edhe dy elektriçistë (Video)

Postuar në 25 Tetor, 2016 22:20

Nuk kanë të sosur punishtet e drogës në Shqipëri. E çudtishme sesi kanë funksionuar për gjithë këto vite nën hundën e policisë dhe vetëm tani kanë nisur të zbulohen. Më e fundit në Mamurras.

"Hashashi është çështje serioze". Ministri i Drejtësisë përsërit kërkesën për ndërhyrjen e ushtrisë

Postuar në 23 Tetor, 2016 14:44

Ministri i Drejtësië, Ylli Manjani, këmbëngul që ushtria dhe të gjitha isntitucionet respektive të hyjnë në aksion për të luftuar kultivimin e kanabisit. Pas qëndrimeve të ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, Manjani ka përsëritur sërish, se ndërhyrja e ushtrisë duhet të bëhet dhe tani.

Pages

Subscribe to RSS - Kanabis