gjermania

Sërish bashkë!

Postuar në 17 Janar, 2019 14:44

Franca dhe Gjermania po bëhen gati të nënshkruajnë një traktat, ku të dy vendet janë të vendosur të kenë politikën e jashtme, të mbrojtjes, të sigurisë dhe të zhvillimit ekonomik të përbashkët. Ky traktat i pashoq po konsiderohet si gjedhe për të ardhmen e Bashkimit Europian (BE). Një vit më parë, diplomatë nga të dy vendet filluan të negociojnë një marrëveshje në frymën e Marrëveshjes të Elizesë (Élysée) të vitit 1963, e cila, zyrtarisht, la pas shekuj armiqësish të përbashkëta dhe farkëtoi aleancën franko-gjermane, që është kthyer në një forcë lëvizëse e BE-së.

Tsipras në ikje...edhe pse ka mbështetjen  e SHBA dhe Gjermanisë

Postuar në 15 Janar, 2019 19:06

Po jetojmë anën e kundërt të medaljes që kemi përjetuar në vitin 2015. Z. Tsipras atëherë kishte përkrahje të madhe në Greqi dhe nuk kishte mbështetje nga jashtë. Tani ai ka shumë më pak mbështetje brenda dhe më shumë nga jashtë. Kancelarja gjerman nuk e fshehu as në publik dhe as në takimet private që pati këtu në Athinë.

Nëse Macron dështon, atëherë Europa dështon

Postuar në 23 Dhjetor, 2018 15:02

Sociologu i famshëm politik gjerman, Max Wever dikur u shpreh se dy forcat kryesore të pushtetit revolucionar ishin karizma dhe racionaliteti. Karizma varet nga entuziazmi, racionaliteti nga intelektualizimi. Sipas këtij modeli Emmanuel Macron do të duhej të ishte revolucionari ideal. Ai gërsheton karizmën dhe inetelektin si pak të tjerë dhe beson në nevojën për të ndryshuar Francën, Europën dhe botën. Libri për fushatën e tij quhet thjesht: Revolucion. Macron e sheh veten si ai që di çdo gjë në kuptimin  më të mirë të fjalës por kjo është pikërisht edhe dobësia e tij më e madhe.

Ministri gjerman i Financave: Vendin e Francës në OKB ta zërë BE-ja

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:19

Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz ka propozuar së fundmi që Franca të dorëhiqet nga pozicioni i vet si anëtare e Këshillit të SIgurimit të Organziatës së Kombeve të Bashkuara dhe në vend të saj të ulet Bashkimi Europian. Ai e ka hedhur idenë gjatë një fjalimi për të ardhmen e Europës dhe sipas tij kjo dtë mundësonte që Europa të flasë me një zë.

Ne ndoshta mund të imagjinojmë që në terma afatmesëm vendi i Francës në Këshillin e Sigurimit të bëhet një vend i BE-së

Macron në Ballkan si lobues i marrëveshjes për ndarjen e Kosovës?

Postuar në 20 Nëntor, 2018 13:58

Mediat serbe referojnë një artikull të Radio France International sipas të cilit në vizitën e afërt në Beograd të presidentit francez, Emmanuel Macron, pritet të diskutohet ideja e marrëveshjes së korrigjimt të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës.

Italia pa alternativa përkundrejt Europës Gjermane*

Postuar në 19 Nëntor, 2018 13:05

Është e sigurt që pas mosmarrëveshjes që sot ka vënë përballë Italinë me Bashkimin Evropian qëndron vendosmëria e qeverisë së koalicionit Lega-Lëvizja 5 Yjet për për një kundërvënie vetëvrasëse kundër Brukselit, për t’i dhënë përparësi me çdo kusht vullnetit të saj mbi rregullat e Unionit.

Gjermania përkrah një zgjidhje pa ShBA-në për situatën në Siri

Postuar në 25 Tetor, 2018 10:38

Agjencia shtetërore e lajmeve në Gjermani, Deutsche Welle, ka publikuar sot në seksionin shqip një koment të shkurtër që është botuar fillimisht në gazetën “Frankfurter Allgemeine” në të cilin i bëhet jehonë pozitive propozimit turk për një samit katërpalësh për Sirinë. Turqia ka propozuar që në datën 28 tetor, Rusia, Franca, Gjermania dhe Rusia të diskutojnë për Sirinë në formatin e krijuar në Astana. Për mediat gjermane, e mesa duket edhe për Berlinin zyrtar kjo është një mundësi e mirë: 

Dieselgate “kap” edhe Opelin, 100 mijë makina pritet të tërhiqen nga tregu

Postuar në 16 Tetor, 2018 12:42

Pas Volkswagen, Audi, Daimler dhe BMW, edhe Opel përfundon në syrin e ciklonit të drejtësisë gjermane, duke e zgjatur listën e prodhuesve të automjeteve të përfshirë në skandalin Dieselgate. Në të njëjtën ditë, shtëpia e automobilave në Ruesselheim ka marrë dy goditje: në mëngjes Prokuroria ka autorizuar një kontroll në selinë tregtare, ndërsa pasdite autoritetet kanë njoftuar për tërheqjen nga tregu të 100.000 automjeteve.

Gjermania refuzon kërkesën greke për 280 miliardë euro reparacione të LIIB

Postuar në 11 Tetor, 2018 11:34

Pak ditë përpara vizitës së presidentit gjerman Frank Walter Steinmeier në Athinë, është rihapur çështja e reparacioneve të Luftës së Dytë Botërore. Zëdhënësini qeverisë gjermane, Steffen Seibert deklaroi në një konferencë për shtyp se kjo çështje është e mbyllur ligjërisht dhe politikisht. Seibert e bëri deklaratën pas lajmeve të publikuara në revistën “Der Spiegel” sipas të cilave presidenti grek, Prokopis Pavlopoulos pritet të ringrejë kërkesën greke. 

Gjermania tenton edhe njëherë rikthimin e lidhjes speciale me SHBA

Postuar në 03 Tetor, 2018 11:50

Marrëdhënia transatlantike është në krizë. Kjo pohohet prej kohësh dhe madje për këtë kanë nisur të diskutohen disa ide. Të cilat nuk përjashtojnë edhe një shkëputjes mes SHBA-së dhe Europës.Por historia e afërt e të dy anëve të Atlantikut që i dha formë botës së pas Luftës së Dytë Botërore, është me shumë ndikim sa të injorohet njëherë e mirë. Një rol qendror në ristabilizimin e marrëdhënieve ka Gjermania e cila nuk e fshesh stresin e saj si vend që ndodhet sërish nën presionin e dyanshëm gjeopolitik.

Pages

Subscribe to RSS - gjermania