gjermania

Gjermania ndërmjetëson mes Turqisë dhe Greqisë për kërkimet në Egje

Postuar në 28 Korrik, 2020 14:59

Turqia ka vendosur të pezullojë kërkimet për naftë në Egje duke kthyer në port anijen e kërkimit, Oruç Reis. Zëdhënësi i Presidentit turk, Ibrahim Kalin tha në një intervistë për CNN Turk se Erdogan ka urdhëruar pezullimin në funksion të negociatave me Athinën zyrtare. Ai ka përmendur edhe rolin e Gjermanië në këtë situatë duke zbuluar se tërheqja e Ankarasë mund të jetë edhe produkt i diplomacisë së Berlinit.

Qasja bazike e Gjermanisë është të ndërmerren hapa për të reduktuar tensionin në Mesdhe; qasja jonë ndaj kësaj është shumë pozitive

Gjermania ka përgjegjësi për kohezionin e Europës

Postuar në 08 Maj, 2020 14:25

Gjermania ka përkujtuar so 75 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore, një ngjarje që nuk ka precedent në historinë e qytetërimit njerëzor. Është një nga ato procese historike që kanë përcaktuar rendin botëror për dekada dhe e shndërruan demokratizimin si të vetmen alternativë për të kuruar shoqërinë modern nga dukuri shoqëruese që çojnë drejt vetëasgjësimit. Me këtë rast, presidenti gjerman, Frank - Walter Steinmeier ka bërë thirrje që të mbrohet demokracia.

Kundër karantinës/Schäuble: Dinjiteti i njeriut vjen para jetës së tij

Postuar në 26 Prill, 2020 16:51

Jo çdo gjë i duhet nënshtruar shpëtimit të jetës njerëzore. Kështu mendon ish-ministri gjerman i Financave, aktualisht kryetar i Bundestagut gjerman, Wolfgang Schäuble. Në një intervistë për gazetën “Der Tagesspiegel”, ish-ministri thotë se vendimet në këtë situatë nuk duhen lënë ekskluzivisht në funksion të mendimit të virologëve. 

Në Gjermani protestohet kundër masave kufizuese

Postuar në 26 Prill, 2020 14:21

Në Gjermani është prorestuar kundër karantinës së vendosur nga qeveria me rastin e pandemisë së CoVid-19. Në Berlin dhjetëra protestues dolën në shesh me thirrjen: “Dua të më riktheni jetën time", krahas pankartave të tilla si “Mbroni të drejtat kushtetuese", “Liria nuk është gjithçka, por pa Lirinë gjithçka është asgjë". 

Gjermani, Parlamenti heq imunitetin e kreut të deputetëve të AFD. Hetohet për evazion fiskal

Postuar në 06 Shkurt, 2020 12:10

Parlamenti gjerman ka votuar për heqjen e imunitetit për Alexander Gauland, bashkëkryetar i Grupit Parlamentar të Alternativës për Gjermaninë, partia kryesore e ekstremit të djathtë. Vendimi erdhi pasi prokurorët në Frankurt po hetonin Gauland për evasion fiskal dhe kërkuan nga Bundestagu lejen për të vijuar me procedurën përkatëse.

Gjermania financon ndërtimin e shtëpive për sirianët e zhvendosur në Idlib

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:39

Larg sirianët nga Europa. Çdo emigrant i mundshëm po duket i tepër në kontinentin e vjetër, i kapur në rreth vicioz nga pretendimet për demokraci liberale dhe frikës së të huajve që emigrojnë për arsye ekonomike. Për të ndalur lëvizjen drejt perëndimit duket se ka nisur financimi në vendet e krizës. Kështu mediat turke shkruajnë se Gjermania ka akorduar 25 milion euro për ndërtimin e shtëpive në Idlib, pjesën siriane me synim akomodimin e sirianëve të zhvendosur.

Berlini zyrtar: Formati i Shengenit Ballkanik, fragmentarizon më tej Ballkanin Perëndimor

Postuar në 27 Janar, 2020 16:59

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot në një intervistë për Top-Channel se Shengeni Ballkanik ishte pjesë e diskutimeve të tij me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Nga mënyra sesi përgjigjet zoti Rama duket sikur ai dëshiron të marketojë një mbështetje gjermane në këtë kuadër, nisur nga fakti se Shengeni Ballkanik është pranuar edhe nga presidenti serb Vuçiç se kundërshtohet në disa vende të BE-së. Cilat janë këto vende?

Ç'u bë Minishengeni(që e mbështet SHBA me Gjermaninë)?

Postuar në 22 Janar, 2020 19:22

Kjo pyetje lind natyrshëm pasi idesë në fjalë që u trumbetua me kaq shumë bujë i ka humbur nami si spata pa bisht.

Të gjitha takimet e bëra që në nisjen e saj, u propaganduan me të madhe, në Tiranë erdhën Vuciç dhe Zaev me Gjukanoviçin, u premtua liri lëvizjeje, 1.2 miliardë euro, bashkëpumim, tregëti etj.. Por asgjë nuk duket se ka lëvizur nga vendi. Përveç kësaj ka një heshtje të pashpjegueshme në Tiranë rreth kësaj ideje, ndërkohë që nëse bashkëpunimi rajonal i shërben integrimit europian, aktorëve në lojë do t’u interesonte që ta mbanin gjallë nismën e Minishengenit.

Gjermania del nga tutela e humbjes së LIIB. Ministrja e Mbrojtjes: Angazhim aktiv jashtë vendit

Postuar në 07 Nëntor, 2019 14:19

Gjermania duhet të marrë një rol aktiv ushtarak në botë. Këtë ka lënë të kuptohet ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer gjatë një fjalimi në Universitetin e Bundewehr në Mynih. Sipas saj, aleatët po bëjnë përherë e më shumë thirrje që Gjermania të luajë një rol në drejtim të dislokimit ushtarak jashtë vendit, çka përbën një nga pikat më delikate të politikës gjermane që lidhet me përvojën e Luftës së Dytë Botërore.

Luftë franko-gjermane edhe në Bankën Qëndrore Europiane

Postuar në 31 Tetor, 2019 11:11

Gjermanët dhe "satelitët" e tyre mund të kenë qenë fërkuar duart ... për ikjen e  Mario Draghi-t, por duket se llogaritë i bënë pa hanxhiun. Pasardhësi i tij, në krye të Bankës Qendrore Evropiane, elegantja franceze, Christine Lagarde, ui shpalli luftë gjermanëve pa marrë akoma mirë postin.

Pages

Subscribe to RSS - gjermania