gjermania

Trump ndalon importin e makinave luksoze nga Gjermania: Nuk do të shihet asnjë Mercedez në Fifth Avenue

Postuar në 31 Maj, 2018 14:37

Lufta ekonomike dhe tregëtare e presidentit amerikan Donald Trump ka kapur nivele të tjera me publikimin e një raporti që bën me dije se SHBA ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze nga Gjermania.

Rrjeti CNBC ka publikuar një material sipas të cilit Trump ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze gjermane dhe se këtë gjë ia ka theksuar në takim edhe presidentit francez, Emmanuel Macron, të cilit thuhet se i është shprehur se:

Ndalimi do të vijojë deri sa në Fifth Avenue në New York të mos shihe më Mercedez

Shqipëria, shqetësim i dorës së dytë për Berlinin

Postuar në 17 Maj, 2018 10:16

Shqetësimi kryesor i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor nuk është Shqipëria dhe dilema për të mbështetur ose jo hapjen e negociatave me Tiranën.

Në fjalimin e mbajtur në Bundestag gjatë diskutimeve për buxhetin kancelarja gjermane u fokusua tek situata në vendet që konsiderohen si potencial lufte në Ballkanin Perëndimor si Kosova, Bosnje-Hercegovina apo Maqedonia. 

Misioni qesharak i zotit Roth

Postuar në 13 Maj, 2018 14:37

Të shtunën Shqipërinë e vizitoi ministri  gjerman për Evropën, Michael Roth, i cili doli edhe në një konferencë për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir Bushati. Përmbajtja e deklaratave tregoi se vizita ishte thjesht një ndihmë e sforcuar e socialdemokratëve gjermanë për qeverinë socialiste të Tiranës, mesa duket në kuadër të solidaritetit politik si anëtarë të së njëjtës familje. 

Thirrje për t'i dhënë fund "marrëdhënies së veçantë" me Rusinë

Postuar në 11 Maj, 2018 12:41

Revista e njohur gjermane “Spiegel” i ka kushtuar një editorial të gjatë marrëdhënies së Gjermanisë me Rusinë, e cila është cilësuar si special për një kohë të gjatë. Historia e afërt dhe realitetit gjeopolitik që vazhdon që prej unifikimit gjerman, i kanë hapur rrugën idesë se mes të dyja vendeve nuk duhet të ketë më përplasje, të cilat provokuan shumëçka në Luftën e Dytë Botërore.

Kush po kërkon largimin e Xhafës për herë të dytë?

Postuar në 11 Maj, 2018 00:11

Fatmir Xhafaj po përballet me një stuhi politike që mund të çojë në shkarkimin e tij të dytë nga detyra si ministër i Brendshëm. Kujtojmë që largimi i parë erdhi si rezultat i paktit Rama-Basha për qeveri teknike në 2017, me një shkarkim të firmosur teksa ai ndodhej në Itali me ftesë të ministrit Marco Mitti.

Ikja e Xhafës ndodhi vetëm dy muaj pas emërimit të tij në detyrë dhe çuditërisht pa sforcon që Edi Rama tregoi në largimin e stërzgjatur të Sajmir Tahirit, i cili u motivua me nevojat partiake të socialistëve në fushatën elektorale.

Turqia furnizohet me 6 nëndetëse ofensive nga Gjermania

Postuar në 08 Maj, 2018 20:06

Kompania  ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) do t’i dorëzojë Ankarasë gjashtë nëndetëse ofensive të cilat janë bashkëprodhim me një kompani turke. Pëlqimi për ndërtimin e tyre ishte dhënë në vitin 2009 nga qeveria gjermane.

Sipas ARD, ndërtimi i nëndetëseve të klasit 214 kishte filluar në 2015 dhe kishte vazhduar edhe pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti në Turqi. "Armatimet që i janë dhënë Turqisë në formën e nëndetësese agresive janë plotësisht të përshtatshme për një ofensivë turke në Mesdhe"- tha Sevim Dağdelen, zëdhënëse e partisë, Die Linke.

Gjermania ndryshon prioritetin: Siguria kombëtare në plan të parë

Postuar në 04 Maj, 2018 10:26

Siguria kombëtare në plan të parë. Ky është synimi i riorganizimit të ushtrisë gjermane që njoftohet sot nga media vendase. Gazeta “Süddeutsche Zeitung” shkruan për një raport zyrtar sipas të cilit ministrja Ursula von der Leyen synon riorganizmin e ushtrisë, përqendrimin në sigurinë kombëtare pa hequr dorë nga angazhimet jashtë kufirit.

"Shqipëria nuk gënjen dot askënd"

Postuar në 28 Prill, 2018 19:06

Qeveria dhe kryeministri që e drejton kanë paraqitur lloj lloj argumentash për të justifikuar skepticizmin e vendeve europiane dhe në veçanti të Gjermanisë në lidhje me hapjen e negociatave të Shqipërisë. 

Edi Rama ka prezantuar si qëndrim individual deklaratatat e Kryetarit të Komisionit për çështjet Europiane në Bundestag, Gynther Krishbaum, por ai nuk është i vetmi deputet i parlamentit gjerman që ka rezerva ndaj Shqipërisë dhe klasës politike që e drejton. 

Hendeku mbetet

Postuar në 27 Prill, 2018 22:59

Një shfaqje miqësore pavarësisht mosdakordësisë për çështjet tregtare dhe marrëveshjen bërthamore me Iranin,  e cilësuan mediat ndërkombëtare takimin e Donald Trump dhe kancelares Merkel në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti amerikan përgëzoi kancelaren për fitoren në zgjedhje, duke lënë të kuptohet se keqkuptimet janë tejkaluar. "Ne kemi pasur një marrëdhënie vërtetë të mrekullueshme që nga fillimi, por disa nuk e kuptojnë"- tha presidenti amerikan duke e quajtur Kancelaren nje "grua shumë të madhe."

Bundestagu ngre komision të veçantë për Shqipërinë

Postuar në 23 Prill, 2018 13:48

Gazeta gjermane tagesspiegel.de zbulon se në gjirin e BE-së ka një debat nëse duhet të fillojnë bisedimet e pranimit me Shqipërinë. Ajo i referohet diskutimeve në Bundestag dhe konkretisht qëndrimit të  kryetarit të Komitetit të Evropës në parlamentin gjerman, Gunther Krichbaum (CDU),

Pages

Subscribe to RSS - gjermania