gjermania

Diplomaci pa hequr dorë nga interesat/Burgosja e Navalnyt nuk kushtëzon Nord Stream 2

Postuar në 05 Shkurt, 2021 17:57

Gjermania nuk duhet të heqë mbështetjen për projektin e gazsjellësit Nord Stream 2 nga Rusia, pavarësisht qëndrimit në lidhje me burgosjen e liderit të opozitës ruse. Armin Laschet, njeriu që ka më shumë shanse të bëhet kancelari gjerman i radhës, thotë se në politikë duhet të jesh realist.

"Ne duhet ta marrim botën siç është, në mënyrë që ta bëjmë atë më të mirë".

Krimet e nazizmit dhe gjykimi i paplotë që i pasoi

Postuar në 13 Janar, 2021 20:00

Hetimi dhe gjykimi pas Luftës së Dytë Botërore i kriminelëve nazistë nuk ishte i plotë dhe shterues. Në një takim online të organizuar nga Instituti Pilecki, përballja me drejtësinë e kriminelëve nazistë u analizua nga Andrej Angrick, historian, konsulent dhe studiues i lidhur me Fondacionin Hamburg për Promovimin e Shkencës dhe Kulturës, Joanna Nikel nga Departamenti i Historisë së Kulturës Materiale, Universiteti i Wrocław, Poloni dhe regjisori austriak Cristian Frosch.

Bankat amerikane zhvendosin 400 miliardë euro drejt Gjermanisë

Postuar në 10 Dhjetor, 2020 14:14

Morgan Stanley parashikon të zhvendosë drejt Gjermanisë  rreth 100 miliardë euro asete. Sipas Bloomberg zhvendosja nga Britania e Madhe mendohet të kryhet në fillim të vitit 2021.

Lëvizja vjen në kuadër të përpjekjeve të disa bankave të tjera amerikane si JPMorgan Chase&Co dhe Goldman Sachs Group që po i drejtohen BE-së për shkak të Brexit.

Kompromisi Gjermani-Hungari-Poloni zhbllokon buxhetin e BE-së

Postuar në 09 Dhjetor, 2020 16:22

Polonia dhe Hungaria kanë rënë në kompromis me Gjermaninë për të zhbllokuar buxhetin e Bashkimit Evropian prej 2.2 trilion dollarësh dhe planin e rimëkëmbjes nga pandemia, tha një zyrtar i lartë i qeverisë në Varshavë.

Replikë ndaj Macron, ministrja gjermane e Mbrojtjes: Pa SHBA-në, BE nuk mbrohet dot

Postuar në 17 Nëntor, 2020 20:48

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e përforcoi të martën pohimin e saj se Evropa duhet të vazhdojë të mbështetet në garancitë e sigurisë amerikane, në një përgjigje ndaj kritikave të presidentit francez, Emmanuel Macron. Kramp-Karrenbauer është përfshirë në një përplasje të pazakontë publike me Macron pasi ky i fundit, në një intervistë me “Le Grand Continent” botuar të hënën, e kritikoi atë për një artikull në POLITICO, në të cilin ajo kishte argumentuar se "Evropa ende ka nevojë për Amerikën".

Mbyllet edhe Gjermania

Postuar në 28 Tetor, 2020 10:08

Gjermania është vendi i radhës që shtrëngon masat kundër koronavirusit. Plani i ri parashikon mbajtjen e shkollave të hapura, por do të mbyllen baret, palestrat, kazinotë etj.

Sipas Reuters, që i referohet Bild, Merkel ka thirrur krerët e provincave gjermane për të diskutuar mbylljen nga data 4 nëntor.

Dyqanet mbeten të hapura, nëse mbajnë higjienën dhe të kufizojnë numrin e njerëzve të pranishëm njëkohësisht në ambiente të mbyllura.

Sa për restorantet, klientët do të munden vetëm ta blejnë ushqimin e gatshëm atje dhe ta konsumojnë më pas në shtëpi.

Stërvitja e ushtrisë gjermane me NATO-n acaron Rusinë: Po shkelet Traktati i 1970-s

Postuar në 24 Tetor, 2020 18:00

Ministria ruse e Mbrojtjes ka kritikuar homologen gjermane për pjesëmarrjen në stërvitjet e NATO-s, ku ushtria zhvillon aftësi në përdorimin e armëve bërthamore taktike të SHBA. Pala ruse e konsideron këtë shkelje të Traktatit të Mospërhapjes*, ose NPT, dhe përfshin rritjen e mëtejshme të tensionit mes Rusisë dhe Linjës së kontaktit të NATO-s.

Ekskluzive/Biseda Merkel-Rama: BE mbështet bashkëqeverisjen PS-PD

Postuar në 13 Tetor, 2020 01:00

Dje u raportua se kryeministri Edi Rama zhvilloi një bisedë me kancelaren gjermane Angela Merkel që u tha se kishte të bëntë me Planin e Investimit. Redaksia e “Të Kripura” ka arritur të zbardhë një pjesë të bisedës që në të vërtetë lidhet me variantin e bashkëqeverisjes PS-PD pas zgjedhjeve të 25 prillit, një zgjidhje që shihet si më e mira edhe në sytë e BE-së, apo një pjese të saj. Më poshtë një pjesë nga biseda që ka interes për të kuptuar se çfarë po ndodh:

...

Merkel: Përshëndetje z. Rama! Pa maskë?

Gjermania deklaron mbështetjen publike për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut

Postuar në 01 Tetor, 2020 18:16

Berlini zyrtar ka sinjalizuar se e sheh si prioritet të presidencës së vet të BE-së hapjen e negociatave të anëtarësimit për Maqedoninë e Veriut. Kjo është bërë e ditur nga ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas gjatë një video konference për shtyp me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Synimi ynë i deklaruar mbetet zhvillimi i konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut gjatë presidencës gjermane të BE-së që përbën hapin tjetër logjik në pranimin e vendit në BE

Gjermania prononcohet kundër rizgjedhjes së Donald Trump

Postuar në 29 Shtator, 2020 13:36

Gjermania e Angela Merkel është shprehur hapur se nuk e sheh si zhvillim pozitiv rizgjedhjen e Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë për një mandat të dytë si president i SHBA. Kreu I Komitetit të Çështjeve me Jashtë në Bundestagun gjerman, Norbert Röttgen ka deklaruar në një intervistë për “Politico” se rizgjedhja e Trump si president do të vinte në rrezik të ardhmen e lidhjeve transatlantike.

Pages

Subscribe to RSS - gjermania